Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Ministrja Çitaku u takua me Ministrin Danez për Çështje Evropiane Z. Nicolai Wammen

8 Nëntor, 2012

Prishtinë 8 nëntor 2012 – Ministrja e Integrimit Evropian, Vlora Çitaku, priti në takim Ministrin për çështje Evropiane në Qeverinë e Danimarkës, Z. Nicolai Wammen.

Me këtë rast Ministrja Çitaku e informoi Ministrin Danez Wammen me të arriturat e Kosovës në procesin e integrimit Evropian që nga takimi i fundit që të dy ministrat patën në muajin maj të këtij viti.

Ministrja Çitaku potencoi se “Qeveria e Kosovës ka filluar të punoj menjëherë në prioritetet afat shkurtëra për Marreveshjen për Stabilizim Associim në mes të BE-së dhe Kosovës dhe se priten rezultate shumë shpejtë. Për më shumë, Ministrja Citaku shtoi se Kosova është plotësisht e përkushtuar në dialogun me Serbinë, dhe e sheh dialogun si të vetmen alternativë dhe tejet të rëndësishëm për Kosovën. Sidoçofte, Kosova pret përkushtim të shtuar nga Serbia për përmbushjen e marreveshjeve të arritura gjatë dialogut teknik”, shtoi Ministrja Çitaku.

Ndërsa, Ministri Wammen potencoi që “dialogu me Serbinë është tejet i rëndesishëm, dhe njëkohësisht, uroi Kosovën për perkushtimin e saj në këtë drejtim” . Ai vazhdoi duke thënë që “angazhimi i BE-së dhe SHBA-ve në këtë çeshtje është shenjë shumë e mirë e bashkpunimit në mes të dy palëve”. Sidoçofte, kërkohet shumë punë si nga Kosova ashtu edhe nga Serbia, dhe se fokusi duhet të qendrojë në zbatimin e marreveshjeve. Po ashtu, është tejet e rëndësishme që Kosova të vazhdojë me reforma sepse kjo do të përshpejtojë procesin e integrimit në BE”, konkludoi Ministri Wammen.

Ministrja Çitaku ndër të tjera falënderoi Ministrin Wammen për përkushtimin e tij përsonal dhe të Qeverisë Daneze për ndihmën që është duke i dhënë Kosovës dhe institucioneve të saj.

Last modified: 17 Gusht, 2022

5 Responses to " Ministrja Çitaku u takua me Ministrin Danez për Çështje Evropiane Z. Nicolai Wammen "

 1. Betkick thotë:

  … [Trackback]

  […] There you will find 91946 more Info on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-citaku-u-takua-me-ministrin-danez-per-ceshtje-evropiane-z-nicolai-wammen/ […]

 2. … [Trackback]

  […] Information to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-citaku-u-takua-me-ministrin-danez-per-ceshtje-evropiane-z-nicolai-wammen/ […]

 3. fall morning jazz

 4. … [Trackback]

  […] Read More on to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-citaku-u-takua-me-ministrin-danez-per-ceshtje-evropiane-z-nicolai-wammen/ […]

 5. … [Trackback]

  […] Info to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-citaku-u-takua-me-ministrin-danez-per-ceshtje-evropiane-z-nicolai-wammen/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *