Integrimi Evropian

Ministrja Çitaku priti Ambasadorin e Gjermanisë në Kosovë z. Blomeyer

2 Nëntor, 2012

 

Prishtinë 2 nëntor, 2012 – Ministrja e Integrimit Evropian e Republikës së Kosovës, Vlora Çitaku priti në takim njohës Ambasadorin e posaemëruar të Republikës Federale të Gjermanisë në Kosovë, z. Peter Blomeyer.

Me Ambasadorin Blomeyer, Ministrja Çitaku ka diskutuar për zhvillimet në Kosovë si dhe avansimin në agjendën e integrimit Evropian të Kosovës.

Ministrja Çitaku, ka shprehur mirënjohjen në emër të qytetarëve dhe Qeverisë së Republikës së Kosovës për përkrahjen e madhe që Gjermania ka dhënë dhe vazhdon të japë për një zhvillim demokratik të Kosovës, poashtu edhe në procesin e integrimit Evropian të vendit tonë. Ministrja po ashtu ka siguruar Ambasadorin Gjerman se procesi i normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet shtetit të Kosovës dhe Serbisë, por edhe të gjithë rajonit do të vazhdojë për të mirën e të gjithë qytetarëve dhe zhvillimit të rajonit në tërësi.

Gjithashtu, Ministrja tha se “për Kosovën, Gjermania ka qenë një ndër mbështetësit kryesorë në rrugëtimin tonë të gjatë drejt lirisë, pavarësisë, dhe tani është mbështetësi kryesorë në rrugëtimin tonë pashtu të gjatë drejt integrimit Evropian. Njëkohësisht,  u pajtuam me Ambasadorin që agjenda Evropiane nuk ka alternative; integrimi Evropian i Kosovës dhe rajonit nuk ka alternativë, mirëpo ky proces do të kërkoj shumë reforma, procese të brendshme transorfmimi ku shumë prej të cilave nuk do të jenë të lehta, dhe as popullore”, vazhdoi për të thënë Ministrja Çitaku.

Nga ana e tijë Ambasadori Gjerman, z. Blomeyer, ka vlerësuar progresin që po arrihet në Kosovë duke rikonfirmuar përkrahjen e mëtutjeshme të Gjermanisë për shtetin e Kosovës. Ambasadori Blomeyer tha se ”Dua të ju siguroj që Qeveria e Gjermanisë e përkrah dialogun e Kosovës me Serbinë,  dhe ju bënë thirrje spektrit politik në kosovë edhe qytetarëve të Kosovës që të përkrahin dialogun të cilin ne e shohim si alternativë të vetme.” Ambasadori po ashtu vazhdoi për të thënë se “Kosova ka zgjedhur si destinacion Evropën gjë të cilën edhe ne po e dëshirojmë për Ballkanin, dhe jeni shumë të mirëseardhur, dhe se është rrugë e gjatë dhe e vështirë por që edhe vendet tjera kanë kaluar nëpër të”.

Ambasadori Blomeyer ishte mirënjohës Ministres Çitaku dhe gjithë popullit të Kosovës për pritjen që i kanë bërë me arritjen e tijë dy javë më parë.

Last modified: 17 Gusht, 2022

12 Responses to " Ministrja Çitaku priti Ambasadorin e Gjermanisë në Kosovë z. Blomeyer "

 1. … [Trackback]

  […] Find More Info here on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-citaku-priti-ambasadorin-e-gjermanise-ne-kosove-z-blomeyer/ […]

 2. dewasgp thotë:

  … [Trackback]

  […] Read More Info here on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-citaku-priti-ambasadorin-e-gjermanise-ne-kosove-z-blomeyer/ […]

 3. … [Trackback]

  […] Read More to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-citaku-priti-ambasadorin-e-gjermanise-ne-kosove-z-blomeyer/ […]

 4. Definitely consider that that you stated. Your favourite justification appeared to
  be on the net the simplest thing to be mindful of.
  I say to you, I certainly get irked while folks think about worries that they plainly do not understand about.
  You managed to hit the nail upon the top as neatly as outlined
  out the entire thing with no need side-effects , folks could take a signal.

  Will likely be back to get more. Thanks

 5. … [Trackback]

  […] Read More on to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-citaku-priti-ambasadorin-e-gjermanise-ne-kosove-z-blomeyer/ […]

 6. I don’t even know how I ended up here, but I thought
  this post was good. I do not know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are
  not already 😉 Cheers!

 7. What’s up to all, how is all, I think every one
  is getting more from this website, and your views are nice in favor of new users.

 8. dejt stockholm thotë:

  I have read so many articles regarding the blogger lovers except this article is in fact a good paragraph,
  keep it up.

 9. My partner and I absolutely love your blog and find the majority
  of your post’s to be precisely what I’m looking
  for. Would you offer guest writers to write content to suit your
  needs? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on many of the subjects you write
  regarding here. Again, awesome blog!

 10. bookmarked!!, I really like your web site!

 11. Hey just wanted to give you a quick heads up and let you
  know a few of the pictures aren’t loading properly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different browsers and both show the same outcome.

 12. Hello to all, since I am really eager of reading this weblog’s post to be updated regularly.
  It includes pleasant stuff.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *