Integrimi Evropian

Zëvendësministri Ilazi vizitë pune në Bruksel, takime në Komision dhe Parlamentin Evropian

14 Korrik, 2016

Bruksel, 14 korrik 2016 –  Zëvendësministri për Integrim Evropian z.Ramadan Ilazi po qëndron në Bruksel për një vizitë pune së bashku me delegacionin nga Kosova në përbërje të së cilit janë, shefi i kabinetit i Kryeministrit, z. Sokol Havolli, këshilltari i lartë i Ministrit  Çollaku, z. Fisnik Rexhepi dhe sekretari i Përgjithshëm në Ministrin e Integrimit Evropian z.Demush Shasha.

Gjatë qëndrimit në Bruksel, zëvendësministri Ilazi, sot ka takuar zëvendëspresidenten e Parlamentit Evropian znj.Ulrike Lunacek njëherësh raportuese për Kosovën si dhe Eurodeputeten znj. Tanja Fajon, raportuese për procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën. Po ashtu delegacioni nga Kosova ka takuar edhe drejtorin e Përgjithshëm  të Drejtoratit për Zgjerim z.Christian Danielson si dhe ka zhvilluar takime bilaterale me zyrtarë të Qeverisë belge.

Gjatë këtyre takimeve delegacioni ka diskutuar për procesin e liberalizimit të vizave, zbatimin e MSA-së si dhe dakordimin e prioriteteve kyçe të agjendës evropiane të Republikë së Kosovës që do të mundësojnë vazhdimin e reformave dhe avancimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Bashkimit Evropian.

Zëvendësministri Ilazi duke prezantuar prioritetet e Kosovës, theksoj se deri në fund të këtij viti presim që të kemi vendimin final për liberalizimin e vizave, takimin e parë të Këshillit të Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit si dhe nënshkrimin e marrëveshjes kornizë për qasje në programet e Bashkimit Evropian.

“Ne presim që Bashkimi Evropian, sikurse ka bërë deri tani, të vlerësoj pozitivisht progresin e Kosovës duke e shoqëruar me vendime meritore për liberalizimin e vizave në një të ardhme të afërt. Kosova është e përkushtuar të vazhdoj agjendën e reformave evropiane  duke e shfrytëzuar MSA-në si platformë të duhur në këtë drejtim”, deklaroi zëvendësministri Ilazi.

Gjatë ditës delegacioni do të ketë takime në Drejtoratin për Punë të Brendshme të Komisionit Evropian si dhe me Kabinetin e Komisionerit për Zgjerim Johannes Hahn.
 

Last modified: 10 Gusht, 2022

6 Responses to " Zëvendësministri Ilazi vizitë pune në Bruksel, takime në Komision dhe Parlamentin Evropian "

 1. sepornews thotë:

  It is really a nice and useful piece of information. I’m happy that you shared this useful info with us.
  Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 2. sepornews thotë:

  My brother suggested I might like this blog. He was totally right.

  This post truly made my day. You can not imagine just how much time
  I had spent for this information! Thanks!

 3. sepornews thotë:

  I think this is one of the most important info for me.

  And i’m glad reading your article. But should remark on some general things, The web site style is wonderful, the
  articles is really nice : D. Good job, cheers

 4. worldwide news thotë:

  Hey! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring
  a blog article or vice-versa? My site covers a lot of the same subjects
  as yours and I feel we could greatly benefit from each other.
  If you might be interested feel free to send me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the
  way!

 5. worldwide news thotë:

  Wonderful article! This is the kind of information that should be shared around the net.
  Shame on Google for now not positioning this post upper! Come on over and discuss
  with my web site . Thanks =)

 6. worldwide news thotë:

  Your means of describing all in this piece of writing is genuinely nice, every one can simply understand it, Thanks
  a lot.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *