Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

MIE organizon konsultime të Nivelit të Lartë rreth procesit të Integrimit Evropian dhe Barazisë Gjinore

30 Qershor, 2016

Prishtinë, 30 qershor 2016 – Ministria e Integrimit Evropian, në bashkëpunim me Agjencinë për Barazi Gjinore dhe Qendrën Kosovare për Studime Gjinore, mbajtën konsultime të Nivelit të Lartë rreth procesit të Integrimit Evropian dhe Barazisë Gjinore.

Qëllimi i kësaj konference ishte diskutimi i hapur dhe thelbësor me akterët përkatës se si mund të avancohet barazia gjinore në Kosovë duke punuar së bashku me shoqërinë civile në kuadër të procesit të integrimit evropian, në veçanti në procesin e zbatimit të MSA-së.
Me këtë rast ministri i Integrimit Evropian, z. Bekim Çollaku, potencoi se konsultimet e tilla  ku marrin pjesë institucionet përgjegjëse për promovimin e barazisë gjinore por edhe grupet tjera të interesit, janë tejet të rëndësishme dhe duhet të bëhen praktikë e vazhdueshme në Kosovë.

Po ashtu ministri Çollaku theksoi se ka shumë punë për tu bërë, për ta përmirësuar pozitën dhe rolin e gruas në shoqërinë tonë. Nga ana tjetër shpjegoi se Kosova ka një bazë ligjore të shkëlqyeshme që mbron dhe promovon  pozicionin e gruas, por se duhet punuar shumë që këto ligje të zbatohen në praktikë. “Procesi i integrimit evropian është një shembull i mirë në këtë drejtim, sepse merr parasysh aspektin gjinor si në rezultatin e politikave, por edhe i kushtohet kujdes që procesi të jetë në pajtueshmëri me standardet më të larta duke u siguruar që gratë të jenë pjesëmarrëse aktive të vendimmarrjes. Kjo qasje nuk duhet të kufizohet vetëm në disa fusha apo disa procese, por duhet të jetë e gjithmbarshme sepse kështu përfitojmë të gjithë”, theksoi ministri Çollaku ndër të tjera, duke shtuar se pjesëmarrja e barabartë e gruas përkthehet në mirëqenie më të mirë, jo vetëm të tyre por për mbarë shoqërinë dhe shtetin tonë.

Pjesë e panelit të kësaj konference të nivelit të lartë ishte kryeministri i Kosovës, z. Isa Mustafa, drejtoresha Ekzekutive e Qendrës Kosovare për Studime Gjinore znj. Luljeta Demolli, U.D. Kryeshefe Ekzekutive e Agjencisë për Barazi Gjinore në Kosovë, znj. Edi Gusia, kryetarja e Grupit të Grave Deputetet të Kuvendit të Republikës së Kosovës znj. Blerta Deliu-Kodra, znj. Flora MACULA nga UN Women në Kosovë, znj. Igballe Rugova, kryesuese e Rrjetit të Grupit të Grave të Kosovës si dhe znj. Sibel Halimi sociologe dhe ligjëruese në Universitetin e Prishtinës.

Konferenca u moderua nga znj. Ulpiana Lama, drejtore e Departamentit për Organizata Ndërkombëtare në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Kosovës.

 

Last modified: 10 Gusht, 2022

66 Responses to " MIE organizon konsultime të Nivelit të Lartë rreth procesit të Integrimit Evropian dhe Barazisë Gjinore "

 1. … [Trackback]

  […] Info to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/mie-organizon-konsultime-te-nivelit-te-larte-rreth-procesit-te-integrimit-evropian-dhe-barazise-gjinore/ […]

 2. superkaya88 thotë:

  … [Trackback]

  […] Info to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/mie-organizon-konsultime-te-nivelit-te-larte-rreth-procesit-te-integrimit-evropian-dhe-barazise-gjinore/ […]

 3. … [Trackback]

  […] Find More here on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/mie-organizon-konsultime-te-nivelit-te-larte-rreth-procesit-te-integrimit-evropian-dhe-barazise-gjinore/ […]

 4. … [Trackback]

  […] There you will find 39927 more Info to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/mie-organizon-konsultime-te-nivelit-te-larte-rreth-procesit-te-integrimit-evropian-dhe-barazise-gjinore/ […]

 5. Shopping thotë:

  I have observed that online degree is getting preferred because getting your degree online has become a popular solution for many people. A lot of people have never had a chance to attend an established college or university but seek the increased earning potential and a better job that a Bachelors Degree gives you. Still people might have a college degree in one discipline but would wish to pursue another thing they already have an interest in.

 6. Zemits machine thotë:

  I am really enjoying the theme/design of your blog. Do you ever run into any browser compatibility problems? A number of my blog visitors have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any solutions to help fix this issue?

 7. USB connectors thotë:

  I just couldn’t depart your web site before suggesting that I really enjoyed the standard information a person provide for your visitors? Is going to be back often to check up on new posts

 8. bokep jepang thotë:

  Hello There. I discovered your weblog using msn. This is a very well written article. I will make sure to bookmark it and return to learn more of your helpful info. Thank you for the post. I?ll certainly return.

 9. medyum hoca thotë:

  Almanya medyum haluk hoca sizlere 40 yıldır medyumluk hizmeti veriyor, Medyum haluk hocamızın hazırladığı çalışmalar ise bağlama büyüsü ve aşık etme büyüsü , Konularında en iyi sonuç ve kısa sürede yüzde yüz için bizleri tercih ediniz. İletişim: +49 157 59456087

 10. hello!,I really like your writing so much! percentage we communicate extra approximately your article on AOL? I need an expert in this house to solve my problem. Maybe that’s you! Looking ahead to look you.

 11. berlin medyum thotë:

  Almanya medyum haluk hoca sizlere 40 yıldır medyumluk hizmeti veriyor, Medyum haluk hocamızın hazırladığı çalışmalar ise berlin medyum papaz büyüsü, Konularında en iyi sonuç ve kısa sürede yüzde yüz için bizleri tercih ediniz. İletişim: +49 157 59456087

 12. Cortexi Review thotë:

  I liked up to you will obtain carried out proper here. The caricature is attractive, your authored subject matter stylish. nevertheless, you command get got an edginess over that you want be delivering the following. unwell unquestionably come further beforehand once more since precisely the same nearly very frequently inside of case you defend this increase.

 13. Hi! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 14. link bokep thotë:

  Hi would you mind letting me know which web host you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good hosting provider at a fair price? Thank you, I appreciate it!

 15. situs bokep thotë:

  Does your blog have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it grow over time.

 16. visit site thotë:

  whoah this weblog is wonderful i like reading your posts. Keep up the good paintings! You know, lots of people are looking around for this information, you could aid them greatly.

 17. link bokep thotë:

  Oh my goodness! an incredible article dude. Thank you However I am experiencing challenge with ur rss . Don?t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting similar rss drawback? Anybody who is aware of kindly respond. Thnkx

 18. Medyum Hoca thotë:

  Güvenilir bir danışman için medyum nasip hocayı seçin en iyi medyum hocalardan bir tanesidir.

 19. Interesting article. It is unfortunate that over the last one decade, the travel industry has already been able to to deal with terrorism, SARS, tsunamis, flu virus, swine flu, and the first ever real global economic downturn. Through all this the industry has really proven to be robust, resilient and dynamic, locating new solutions to deal with difficulty. There are continually fresh issues and opportunities to which the marketplace must once more adapt and respond.

 20. 먹튀신고 thotë:

  Heya just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same outcome.

 21. sidoarjo thotë:

  It?s really a cool and useful piece of info. I am glad that you shared this useful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 22. Güvenilir bir danışman için medyum nasip hocayı seçin en iyi medyum hocalardan bir tanesidir.

 23. Güvenilir bir danışman için medyum nasip hocayı seçin en iyi medyum hocalardan bir tanesidir.

 24. situs porno thotë:

  I don?t even understand how I stopped up right here, however I thought this submit was once great. I don’t know who you are but definitely you are going to a famous blogger should you are not already 😉 Cheers!

 25. video porno thotë:

  Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 26. Medyum Hoca thotë:

  Güvenilir bir danışman için medyum haluk hocayı seçin en iyi medyum hocalardan bir tanesidir.

 27. kontol kuda thotë:

  Nice post. I used to be checking continuously this weblog and I am impressed! Very useful information specially the remaining part 🙂 I take care of such info a lot. I used to be seeking this particular information for a very lengthy time. Thank you and best of luck.

 28. situs bokep thotë:

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 29. link bokep thotë:

  I simply couldn’t go away your website prior to suggesting that I actually enjoyed the standard information an individual supply to your guests? Is gonna be again regularly to inspect new posts

 30. situs porno thotë:

  Interesting article. It is very unfortunate that over the last years, the travel industry has had to fight terrorism, SARS, tsunamis, influenza, swine flu, and also the first ever true global recession. Through it all the industry has proven to be strong, resilient along with dynamic, discovering new approaches to deal with trouble. There are constantly fresh difficulties and the possiblility to which the marketplace must once again adapt and reply.

 31. Concrete road thotë:

  We are offering Concrete Parking Lot Contractor, Concrete Installation Contractor Service, warehouse flooring, commercial, and industrial concrete roadways.

 32. fortnite hacks thotë:

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 33. situs bokep thotë:

  Woah! I’m really loving the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appearance. I must say you’ve done a great job with this. In addition, the blog loads extremely quick for me on Firefox. Excellent Blog!

 34. This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I have shared your website in my social networks!

 35. Thanks for the a new challenge you have disclosed in your blog post. One thing I’d prefer to reply to is that FSBO connections are built after a while. By presenting yourself to the owners the first saturday and sunday their FSBO is usually announced, ahead of masses begin calling on Mon, you create a good association. By giving them equipment, educational components, free records, and forms, you become a good ally. If you take a personal affinity for them along with their problem, you make a solid relationship that, oftentimes, pays off when the owners opt with an agent they know along with trust — preferably you actually.

 36. The things i have generally told people is that while looking for a good on-line electronics shop, there are a few issues that you have to remember to consider. First and foremost, you want to make sure to find a reputable and also reliable store that has enjoyed great testimonials and scores from other individuals and industry professionals. This will make sure that you are getting along with a well-known store that gives good assistance and aid to the patrons. Many thanks for sharing your notions on this site.

 37. live sex cam thotë:

  Can I just say what a relief to seek out someone who really is aware of what theyre speaking about on the internet. You definitely know how you can deliver a problem to mild and make it important. Extra individuals need to learn this and understand this aspect of the story. I cant believe youre no more standard because you positively have the gift.

 38. video porno thotë:

  What i do not realize is actually how you’re not really much more well-liked than you may be now. You’re very intelligent. You realize thus considerably relating to this subject, made me personally consider it from so many varied angles. Its like men and women aren’t fascinated unless it?s one thing to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs excellent. Always maintain it up!

 39. situs bokep thotë:

  Hi would you mind letting me know which web host you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good internet hosting provider at a fair price? Cheers, I appreciate it!

 40. water bag thotë:

  Great beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 41. situs porno thotë:

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is excellent blog. An excellent read. I will definitely be back.

 42. onlinecasino thotë:

  wonderful post, very informative. I wonder why the other experts of this sector don’t notice this. You must continue your writing. I’m confident, you have a great readers’ base already!

 43. bokep jepang thotë:

  It is actually a great and helpful piece of information. I?m glad that you simply shared this helpful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 44. bokep jepang thotë:

  Hello there, I found your blog via Google whilst looking for a comparable matter, your web site got here up, it looks great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 45. bokep indo thotë:

  hi!,I like your writing so much! share we communicate more about your post on AOL? I require a specialist on this area to solve my problem. May be that’s you! Looking forward to see you.

 46. bokep jepang thotë:

  You made some first rate factors there. I seemed on the internet for the difficulty and found most people will go together with with your website.

 47. Lost mary vape thotë:

  Thanks for your write-up. One other thing is when you are promoting your property yourself, one of the concerns you need to be conscious of upfront is how to deal with house inspection accounts. As a FSBO home owner, the key towards successfully switching your property along with saving money about real estate agent revenue is understanding. The more you are aware of, the easier your property sales effort will probably be. One area where this is particularly significant is assessments.

 48. situs porno thotë:

  Your house is valueble for me. Thanks!?

 49. bandunglan thotë:

  Thanks for the guidelines you have shared here. Something important I would like to state is that laptop memory needs generally increase along with other breakthroughs in the engineering. For instance, any time new generations of processors are introduced to the market, there’s usually a matching increase in the shape calls for of both computer memory along with hard drive room. This is because the application operated by way of these cpus will inevitably boost in power to take advantage of the new technologies.

 50. Flum vape thotë:

  Thanks for every other magnificent article. The place else may just anybody get that type of information in such an ideal manner of writing? I’ve a presentation next week, and I am on the search for such info.

 51. link bokep thotë:

  I’m very happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

 52. bokep jepang thotë:

  A person essentially help to make seriously articles I would state. This is the very first time I frequented your website page and thus far? I amazed with the research you made to create this particular publish incredible. Wonderful job!

 53. One important thing is that while you are searching for a education loan you may find that you’ll need a cosigner. There are many cases where this is true because you might find that you do not employ a past history of credit so the bank will require that you’ve got someone cosign the financial loan for you. Great post.

 54. situs porno thotë:

  Attractive component to content. I simply stumbled upon your site and in accession capital to claim that I get in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I fulfillment you get right of entry to persistently fast.

 55. bokep jepang thotë:

  Greetings! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog post or vice-versa? My blog discusses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Great blog by the way!

 56. bokep indo thotë:

  Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 57. bokep indo thotë:

  I do accept as true with all the ideas you’ve introduced in your post. They’re very convincing and will definitely work. Nonetheless, the posts are too brief for novices. Could you please lengthen them a bit from subsequent time? Thanks for the post.

 58. situs bokep thotë:

  I’ve come across that today, more and more people are attracted to digital cameras and the subject of taking pictures. However, being a photographer, you will need to first expend so much time deciding which model of digital camera to buy in addition to moving from store to store just so you may buy the most economical camera of the trademark you have decided to pick out. But it will not end now there. You also have take into consideration whether you should buy a digital digicam extended warranty. Thanks alot : ) for the good suggestions I acquired from your site.

 59. situs bokep thotë:

  Wonderful work! This is the type of information that should be shared around the web. Shame on the search engines for not positioning this post higher! Come on over and visit my website . Thanks =)

 60. bokep jepang thotë:

  Someone essentially help to make seriously posts I might state. That is the very first time I frequented your web page and to this point? I amazed with the analysis you made to make this actual post extraordinary. Wonderful process!

 61. kontol kuda thotë:

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site offered us with helpful information to work on. You’ve performed an impressive process and our whole community will likely be thankful to you.

 62. kontol kuda thotë:

  The other day, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see if it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 63. F*ckin? awesome things here. I am very glad to see your article. Thanks a lot and i’m looking forward to contact you. Will you please drop me a mail?

 64. Hi, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, excellent blog!

 65. situs bokep thotë:

  Somebody necessarily lend a hand to make severely articles I might state. This is the first time I frequented your web page and to this point? I surprised with the analysis you made to make this actual post amazing. Great job!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *