Integrimi Evropian

Ministri Çollaku pritet në takime nga ministri i Jashtëm dhe ai i Drejtësisë i Maltës

28 Qershor, 2016

Valletta, 28 qershor 2016 – Ministri i Integrimit Evropian, z. Bekim Çollaku, po qëndron në Maltë ku zhvilloi takime të ndara me z. George William Vella, Ministër i Punëve të Jashtme i Maltës si dhe  me z. Owen Bonnici, Ministër për Drejtësi, Kulturë dhe Pushtet Lokal.

Temë qendrore e këtyre takimeve ishte avancimi i agjendës evropiane të Kosovës si dhe mundësitë e thellimit të bashkëpunimit bilateral në mes të dyja shteteve.

Gjatë takimit me kryediplomatin maltez  z. George William Vella, ministri Çollaku e informoi atë me zhvillimet kryesore gjatë muajve të fundit në Kosovë e sidomos ato në fushën e integrimit evropian, përkatësisht hyrjen në fuqi dhe fillimin e zbatimit të Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit si dhe rekomandimin e Komisionit Evropian për liberalizimin e vizave për kosovarët.

Po ashtu ministri Çollaku nënvizoi se Kosova është e përkushtuar që të rris dhe forcoj bashkëpunimin në drejtim të përshpejtimit të rrugës së vet evropiane edhe gjatë periudhës kur Malta do të mbajë presidencën e Këshillit të BE-së, pra nga janari i vitit që vjen.

Kurse kreu i diplomacisë malteze z. Vella, shprehu gatishmërinë e shtetit të tij për të përkrahur Kosovën në procesin e integrimit evropian e sidomos në procesin e liberalizimit të vizave dhe siguroi ministrin Çollaku se Kosova dhe Ballkani Perëndimor do të kenë vëmendjen dhe përkrahjen e Maltës gjatë kryesimit të Presidencës së Këshillit të BE-së.

Ministri Çollaku, edhe gjatë takimit që pati me ministrin për Drejtësi, Kulturë dhe Pushtet Lokal, z. Owen Bonnici, diskutoi për zhvillimet në agjendën evropiane të Kosovës dhe reformat e ndërmarra në kuadër të kësaj agjende që kanë prekur dhe zhvilluar të gjitha fushat në vend përfshirë edhe sektorin e drejtësisë.

 

Last modified: 10 Gusht, 2022

2 Responses to " Ministri Çollaku pritet në takime nga ministri i Jashtëm dhe ai i Drejtësisë i Maltës "

  1. CFORCE 800 thotë:

    … [Trackback]

    […] Read More Information here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-pritet-ne-takime-nga-ministri-i-jashtem-dhe-ai-i-drejtesise-i-maltes/ […]

  2. … [Trackback]

    […] Information to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-pritet-ne-takime-nga-ministri-i-jashtem-dhe-ai-i-drejtesise-i-maltes/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *