Integrimi Evropian

Zëvendës Ministrja Statovci Demaj hapi konferencën internacionale “Sfidat e Integrimit Evropian të Kosovës: bashkëpunimi rajonal dhe marrëdhëniet fqinjësore”

24 Maj, 2017

Prishtinë 24 maj 2017 – Zëvendës Ministrja e Integrimit Evropian, Anila Statovci – Demaj hapi sot konferencën internacionale “Sfidat e Integrimit Evropian të Kosovës: bashkëpunimi rajonal dhe marrëdhëniet fqinjësore” së bashku me z. Michael Linhart, Sekretar Gjeneral i Ministrisë së Evropës, Integrimit dhe Punëve të Jashtme të Austrisë, znj. Nataliya Apostolova, Ambasadorën e Bashkimit Evropian në Kosovë si dhe z. Piero Cristoforo Sardi, Ambasadori Italian në Kosovë.

Zëvendës Ministrja Statovci – Demaj theksoi se është e rëndësishme për Kosovën të ndërtojë marrëdhënie të mira me shtetet fqinje të Ballkanit, po ashtu duke e marrë parasysh që Ballkani gjithmonë ka qenë pikë e dobët e BE-së ndër vite, është edhe në interesin e tyre të ndihmojnë në ndërtimin e marrëdhënieve të mira mes këtyre shteteve. Ndër të tjera Zëvendës Ministrja theksoi se Kosova si një shtet i ri, ka përparuar shumë në detyrat e dhëna nga BE, por në këtë aspekt duhet edhe ndihmë me e madhe nga ata për ti përmbushur detyrat tjera.

Po ashtu Zëvendës Ministrja u shpreh se Kosova ka shumë sfida në të njëjtën kohë, duhet ende të ndërtojë dhe konsolidojë shtetësinë e vet, pastaj vijnë detyrat për të ndërtuar dhe përmirësuar raportet me shtetet fqinje dhe rajonale përveç kësaj janë edhe detyrat për vazhdimin e rrugës evropiane ne të njëjtën kohë.

Konferenca është organizuar nga Qendra Austriako-Franceze për Rivendosjen e Marrëdhënieve Shoqërore në Evropë në bashkëpunim me institutin GAP, Institutin Francez për Marrëdhënie Ndërkombëtare dhe Grupin për Studime Juridike dhe Politike.

 

Last modified: 10 Gusht, 2022

2 Responses to " Zëvendës Ministrja Statovci Demaj hapi konferencën internacionale “Sfidat e Integrimit Evropian të Kosovës: bashkëpunimi rajonal dhe marrëdhëniet fqinjësore” "

  1. … [Trackback]

    […] Read More to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/zevendes-ministrja-statovci-demaj-hapi-konferencen-internacionale-sfidat-e-integrimit-evropian-te-kosoves-bashkepunimi-rajonal-dhe-marredheniet-fqinjesore/ […]

  2. … [Trackback]

    […] Read More on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/zevendes-ministrja-statovci-demaj-hapi-konferencen-internacionale-sfidat-e-integrimit-evropian-te-kosoves-bashkepunimi-rajonal-dhe-marredheniet-fqinjesore/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *