Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Zëvendës Ministrja Statovci-Demaj hap punëtorinë për rritjen e koordinimit ne luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit

22 Nëntor, 2016

22 Nëntor 2016 – Ministria e Intergimit Evropian ka organizuar punëtori dy ditore me akterët kyç të sistemit të drejtësisë për rritjen e efikasitetit në luftimin e krimit të organizur dhe korrupsionit. Në këtë punëtori po marrin pjesë prokurorë dhe gjyqëtarë të ngarkuar me top rastet  e krimit të organizuar dhe korrupsionit në kuader të mekanizmit percjellës për luftimin e krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Përfaqësues nga Policia e Kosovës, Doganat, Administrata Tatimore e Kosovës dhe Intelegjenca Financiare janë gjithashtu pjesë e kësaj punëtorie.

Punetoria ka për qellim rritjen e efikasitetit në ofrimin e rezultateve në luftimin e krimit të organizuar dhe korrupsionit si dhe komunikimin e tyre për publikun dhe për Komisionin Evropian, në menyrë që të dëshmohet puna në përmbushjen e kriterit për liberalizim të vizave, si dhe avancimin në procesin integrues të Kosoves në Unionin Evropian.

Si rezultat i punetorisë pritet të jetë mbledhja e koordinuar dhe harmonizuar e të dhenave statistikore që dëshmojnë punën e prokurorive dhe gjykatave si dhe uniifikimin dhe metodologjinë e mbledhjës së këtyre të dhënave.  Vlenë të theksohet se do të qartësohen dhe detajohen kriteret e përzgjedhjes së top rasteve të krimit të organizuar dhe korrupsionit, që nënkupton trajtim prioritar i tyre nga prokuroritë dhe gjykatat e Kosovës, si dhe zgjidhjen e tyre në mënyrë të shpejtë dhe efikase.
 

Last modified: 10 Gusht, 2022

3 Responses to " Zëvendës Ministrja Statovci-Demaj hap punëtorinë për rritjen e koordinimit ne luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit "

  1. … [Trackback]

    […] Find More Info here on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/zevendes-ministrja-statovci-demaj-hap-punetorine-per-rritjen-e-koordinimit-ne-luften-kunder-krimit-te-organizuar-dhe-korrupsionit/ […]

  2. Brooks Rokicki thotë:

    Hi there would you mind sharing which blog platform you’re working with? I’m going to start my own blog soon but I’m having a difficult time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

  3. … [Trackback]

    […] Read More Information here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/zevendes-ministrja-statovci-demaj-hap-punetorine-per-rritjen-e-koordinimit-ne-luften-kunder-krimit-te-organizuar-dhe-korrupsionit/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *