Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Vizitë studimore në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut

7 Tetor, 2019

Emri i Projektit: Mekanizmi për Zhvillimin e Kapaciteteve Njerëzore për integrim Evropian

Aktiviteti: Vizitë studimore në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut

Pjesëmarrësit: Gjykata Themelore, Prishtinë; Prokuroria Themelore, Prizren; Institucioni i Avokatit të Popullit; Gjykata Kushtetuese; Ministria e Integrimit Evropian

Data: 07 – 10 tetor 2019

Qëllimi dhe programi i vizitës

Në kuadër të aktiviteteve të financuara nga projekti mbështetës i Qeverisë së Luksemburgut në kuadër të Mekanizmit për Zhvillimin e Kapaciteteve Njerëzore për integrim evropian që menaxhohet nga Ministria e Integrimit Evropian, si komponentë e Kapitullit 23, përkatësisht pjesës për mbrojtjen e të drejtave të njeriut është realizuar vizita studimore në Gjykatën Evropiane për të Drejtat e Njeriut në Strasburg, Francë.

Vizita kishte për qëllim ngritjen e kapaciteteve profesionale të institucioneve kyçe në aplikimin e mekanizmave ndërkombëtar në fushën e të drejtave të njeriut, posaçërisht  Konventën Evropiane për të drejtat e njeriut dhe pranueshmërinë e rasteve pranë Gjykatës Evropiane për të Drejtat e Njeriut. Gjatë vizitës pjesëmarrësit patën mundësi të takohen me zyrtarë të lartë të Gjykatës si dhe gjyqtarë nga Shqipëria. Gjithashtu delegacioni u prit nga znj. Mimoza Ahmeti në Konsullatën e Kosovës në Strasburg.

Përftimet/mësimet e nxjerra për institucionet

Përmes kësaj vizite pjesëmarrësit kishin mundësinë e shkëmbimit të përvojave, avancimin e njohurive në këtë fushë, thellimin e kontakteve dhe bashkëpunimit si dhe përgatitjen e tyre profesionale në aplikimin e mekanizmave ndërkombëtarë për të drejta të njeriut.

 

Last modified: 5 Gusht, 2022

12 Responses to " Vizitë studimore në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut "

 1. worldwide news thotë:

  Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous
  to and you’re just extremely wonderful. I actually like what you have
  acquired here, really like what you are saying and
  the way in which you say it. You make it enjoyable
  and you still take care of to keep it wise.
  I cant wait to read far more from you. This is actually a tremendous
  web site.

 2. Hi, all is going fine here and ofcourse every one is sharing
  data, that’s genuinely fine, keep up writing.

 3. Tera Marti thotë:

  Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I were tiny bit acquainted of this your broadcast offered brilliant transparent idea

 4. Betkick thotë:

  … [Trackback]

  […] Read More here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/vizite-studimore-ne-gjykaten-evropiane-te-te-drejtave-te-njeriut/ […]

 5. For the reason that the admin of this site is working, no uncertainty very quickly it will be renowned, due to its quality contents.

 6. … [Trackback]

  […] Information to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/vizite-studimore-ne-gjykaten-evropiane-te-te-drejtave-te-njeriut/ […]

 7. … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/vizite-studimore-ne-gjykaten-evropiane-te-te-drejtave-te-njeriut/ […]

 8. … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/vizite-studimore-ne-gjykaten-evropiane-te-te-drejtave-te-njeriut/ […]

 9. fortnite hacks thotë:

  … [Trackback]

  […] Information to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/vizite-studimore-ne-gjykaten-evropiane-te-te-drejtave-te-njeriut/ […]

 10. … [Trackback]

  […] Find More on to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/vizite-studimore-ne-gjykaten-evropiane-te-te-drejtave-te-njeriut/ […]

 11. … [Trackback]

  […] Find More on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/vizite-studimore-ne-gjykaten-evropiane-te-te-drejtave-te-njeriut/ […]

 12. … [Trackback]

  […] Read More Info here on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/vizite-studimore-ne-gjykaten-evropiane-te-te-drejtave-te-njeriut/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *