Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

U mbajt takimi i rradhës i Komitetit Punues për Liberalizim të Vizave

3 Maj, 2013

Prishtinë 3 maj 2013 – Sot u mbajt takimi i radhës i Komitetit Punues për liberalzim të vizave. Të pranishëm në këtë takim ishin: Kryeministri i Kosovës, Ministrat Relevant, Sekretarët e përgjithshëm, dhe zyrtartë tjerë kompetentë. Temë e diskutimit ishin hapat e mëtutjeshëm dhe Misioni Vlersues i Komisionit Europian.

Me këtë rast Kryeministri Thaçi përgëzoi ministrat dhe stafin e tyre për punën që e kanë bërë deri më por njëkohësisht edhe kërkoi përkushtim dhe punë shtesë në mënyrë që të intensifikohen edhe më shumë avansimet në këtë process. Kryeministri shtoi se nuk kemi kohë për të humbur dhe zbatimi i këtyre refomave respektivisht kritereve, duhet të përmbushen në afat rekord.

Ndër të tjera Kryministri tha se “Nuk ka prioritet tjetër që duhet të adresohet para këtij prioriteti, nuk ka fonde që duhet të shpenzohen para se të shpenzohen fondet për këtë proces, nuk ka punë tjera që duhet të përfundohen para këtij procesi”.

Në fjalën e saj drejtuar të pranishmëve Ministrja Çitaku foli për vizitën e fundit në Bruksel dhe takimet me Komisioneren Malmstrom, Komisionerin Fule, Europarlamentarët, përfaqësuesit e shteteve anëtare të BE-së në Grupin Punues për Rajonin e Ballkanit Perëndimor (COWEB) me dhe me drejtoreshën e Drejtoratit për Drejtësi pranë Komisionit Europian, Znj Le Biel. Minsitrja Çitaku tha se “Gjatë këtyre takimeve kemi diskutuar çështje të ndryshme, mirëpo në secilin takim liberalizimi i vizave ka qenë pika kryesore e diskutimit me ç’rast i kemi informuar për planin e punës, ju kemi dhënë një raport të përmbledhur të të arriturave kryesore dhe kemi kërkuar përshpejtimin e procesit të liberalizimit të vizave.”

Ministrja Çitaku vazhdoi për të thënë se gjatë këtyre vizitave është siguruar një pajtim parimor me kërkesat tona dhe na është premtuar që në qershor, posa ti kemi perfunduar të gjitha aktet ligjore dhe nënligjore, të mbajmë takimin e tretë të zyrtarëve të lartë për lib të vizave. Ky takim është krucial për të përmbyllur fazën e parë, ate të legjislacionit që nënkupton periudhën ku komisoni Evropian mund të angazhohet për të filluar vlerësimin e zbatimit të kritereve dhe me monitorimin e zbatimit.

Last modified: 16 Gusht, 2022

7 Responses to " U mbajt takimi i rradhës i Komitetit Punues për Liberalizim të Vizave "

 1. … [Trackback]

  […] Here you will find 89368 additional Info on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/u-mbajt-takimi-i-rradhes-i-komitetit-punues-per-liberalizim-te-vizave/ […]

 2. … [Trackback]

  […] Info to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/u-mbajt-takimi-i-rradhes-i-komitetit-punues-per-liberalizim-te-vizave/ […]

 3. … [Trackback]

  […] Find More on on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/u-mbajt-takimi-i-rradhes-i-komitetit-punues-per-liberalizim-te-vizave/ […]

 4. Magic mushroom thotë:

  … [Trackback]

  […] Find More here on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/u-mbajt-takimi-i-rradhes-i-komitetit-punues-per-liberalizim-te-vizave/ […]

 5. sciences4u thotë:

  … [Trackback]

  […] Find More Info here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/u-mbajt-takimi-i-rradhes-i-komitetit-punues-per-liberalizim-te-vizave/ […]

 6. … [Trackback]

  […] Read More on to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/u-mbajt-takimi-i-rradhes-i-komitetit-punues-per-liberalizim-te-vizave/ […]

 7. this hyperlink thotë:

  … [Trackback]

  […] Info on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/u-mbajt-takimi-i-rradhes-i-komitetit-punues-per-liberalizim-te-vizave/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *