Integrimi Evropian

Suedia konfirmon përkrahjen për rrugën Evropiane të Kosovës

28 Maj, 2013

Prishtinë, 28 maj 2013 – Ministrja e Integrimit Evropian, Vlora Çitaku, priti sot në takim Ministren për Çështje Evropiane të Qeverisë Suedeze, Znj. Birgitta Ohlsson.

Gjatë takimit Ministrja Çitaku njoftoj Ministren Ohlsson  për përmbushjen e kritereve afatshkurta për fillimin e negociatave për Marrëveshjen Stabilizim Asociimi (MSA) dhe për punën e vazhdueshme të institucioneve në kuadër të përgatitjeve për fillimin e negociatave për MSA. Ministrja Çitaku nënvizoj rëndësinë që ka MSA-ja për Kosovën, si mjet i ankorimit të rrugës Evropiane të Kosovës dhe inventive e qëndrueshme reformatore. Sa i përket liberalizimit të vizave, Ministrja Çitaku njoftoj Ministren Ohlsson për gjendjen e përmbushjes së udhërrëfyesit për liberalizimin e vizave, miratimin e Planit të Veprimit për Liberalizim të Vizave dhe punën e vazhdueshme të institucioneve në këtë drejtim. Ministrja Çitaku potencoj rëndësinë dhe impaktin e drejtpërdrejt që ka procesi i liberalizimit të vizave në jetën e përditshme të qytetarëve të Kosovës. Njëkohësisht, Ministrja Çitaku kërkoj që Kosova të vlerësohet strikt dhe korrekt. Po ashtu, Ministrja Çitaku njoftoj Ministren Ohlsson për gjendjen e dialogut Prishtinë – Beograd dhe zhvillimet të fundit politike në vend.

Ministrja Ohlsson shprehi përkushtimin e Qeverisë së Suedisë për agjendën Evropiane të Kosovës, dhe në këtë drejtim Suedia përkrah fillimin e negociatave të MSA-së ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian. Ministrja Ohlsson ftoj institucionet e Kosovës që të vazhdojnë punën intensive në përmbushjen e kritereve të udhërrëfyesit dhe njëkohësisht shprehi qëndrimin e Suedisë që pas përmbushjes së kritereve Kosova do të këtë përkrahjen e fuqishme të Suedisë në kuadër të këtij procesi. Ministrja Ohlsson përgëzoj institucionet e Kosovës për marrëveshjet e arritura në kuadër të dialogut Prishtinë – Beograd.

Ministrja Çitaku, po ashtu tha se“ ne si qeveri, institucione, dhe si shoqëri jemi të përkushtuar në zbatimin e reformave që do të dërgojnë Kosovën prej dhomës së pritjes, në atë të dhomës së negocimit me Bashkimin Evropian”.

Nga ana e sajë Ministra Suedeze, Ohlsson tha se “Kosova është pjesë e familjes Evropiane dhe së bashku duhet bërë gjithçka që mundemi të promovojmë Integrimin e Kosovës në Bashkimin Evropian. Qeveria Suedeze ka qenë dhe mbetet e pranishme për të ndihmuar Kosovën në të gjitha fushat, dhe po të njëjtës rëndësi është edhe avansimi me agjendën Evropiane dhe mbesim të përkushtuar që të japim kontributin tanë. Ne jemi të informuar se shumë është duke u bërë një punë e mirë në këtë proces dhe kështu duhet vazhduar dhe njëkohësisht duhet ndërmarrë të gjitha reformat e duhura në mënyrë që procesi të ecën në ritmin e vetë, dhe për këtë kam marrë konfirmimin nga Ministrja Çitaku se kjo është duke u realizuar. Gjithashtu, çështja e Liberalizimit të Vizave mendoj se është në rrugën e duhur dhe besoj që shumë shpejtë do të arrijmë tek kjo zgjidhje”.

Ministrja Çitaku ndër të tjera falënderoi Ministren Ohlsson për përkrahjen e Qeverisë dhe popullit Suedez për zhvillimin e vendit dhe institucioneve Demokratike të vendit tonë.

Last modified: 16 Gusht, 2022

14 Responses to " Suedia konfirmon përkrahjen për rrugën Evropiane të Kosovës "

 1. click this link thotë:

  … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/suedia-konfirmon-perkrahjen-per-rrugen-evropiane-te-kosoves/ […]

 2. dadukopro thotë:

  … [Trackback]

  […] There you will find 46604 additional Information to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/suedia-konfirmon-perkrahjen-per-rrugen-evropiane-te-kosoves/ […]

 3. click here thotë:

  Very nice post. I definitely appreciate this website. Keep writing!

 4. First of all I would like to say great blog! I had a quick
  question in which I’d like to ask if you do not mind. I was interested to know how you center yourself and clear your head prior to writing.
  I’ve had a tough time clearing my mind in getting my ideas out there.
  I do take pleasure in writing however it just seems
  like the first 10 to 15 minutes tend to be wasted simply just trying to figure
  out how to begin. Any ideas or hints? Thanks!

 5. Wonderful blog! I found it while searching
  on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed
  in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem
  to get there! Thanks

 6. Hello, I check your new stuff daily. Your humoristic style is awesome, keep it up!

 7. Hi my friend! I want to say that this post is amazing, nice written and include almost all significant infos.
  I would like to peer extra posts like this .

 8. This is my first time pay a visit at here and i am genuinely happy to read everthing
  at alone place.

 9. I’m really enjoying the design and layout of your site.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer
  to create your theme? Excellent work!

 10. I think this is one of the most vital information for me.

  And i am glad reading your article. But should remark on some general things,
  The website style is wonderful, the articles is really great : D.
  Good job, cheers

 11. Hello there! This blog post couldn’t be written any better!
  Looking at this post reminds me of my previous roommate!

  He always kept preaching about this. I am going to send this article to
  him. Pretty sure he’s going to have a good read.
  I appreciate you for sharing!

 12. I think this is one of the most important info for me. And i’m
  glad reading your article. But should remark on some general things, The site style is
  wonderful, the articles is really great : D. Good job, cheers

 13. Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger, and
  I was curious about your situation; many of us have created some nice procedures and we
  are looking to swap techniques with other folks, please shoot
  me an e-mail if interested.

 14. … [Trackback]

  […] Read More on to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/suedia-konfirmon-perkrahjen-per-rrugen-evropiane-te-kosoves/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *