Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Ministrja Çitaku në Konferencën “Qasja në drejtësi për viktimat e dhunimit, mbrojtja e tyre ligjore dhe rëndësia e ndëshkimit të kryerësve të krimit”

30 Maj, 2013

Prishtinë,  30 maj 2013 – Ministrja e Integrimit Evropian Vlora Çitaku mori pjesë  në Konferencën Vjetore “Qasja në drejtësi për viktimat e dhunimit, mbrojtja e tyre ligjore dhe rëndësia e ndëshkimit të kryerësve të krimit”.

Gjeni të plotë fjalimin e Ministres Çitaku: Qasja në drejtësi për viktimat e dhunimit, mbrojtja e tyre ligjore dhe rëndësia e ndëshkimit të kryerësve të krimit:

Të  nderuar Pjesëmarrës,

Zonja dhe zotërinj,

Temat e natyrës së kësaj konference, janë shume më komplekse, më të ndërlikuara dhe emocionale. Andaj, si gjithnjë, të flasësh për çështjen e ballafaqimit me të kaluarën, drejtësinë tranzicionale në vendet e pasluftës, është një çështje e vështirë dhe njëkohësisht e ndjeshme. Por, nga ana tjetër, në momentin që flasim për këto tema dhe ballafaqohemi me të kaluarën, atëherë ngadalë po fillojmë të ndërtojmë një vizion për të ardhmen.

Ne jemi një vend në tranzicion. Për më tepër, ne jemi një vend me tranzicione  të shumta paralele: nga rajoni me një lufte shkatërrimtare në një shoqëri të post-luftës, nga një formë e socializmit diktatorial  të ekonomisë, në një kapitalizëm të egër dhe,  më pas në një rregullim më të mirë ekonomik të tregut të lirë. Prej  një shoqërie të mbyllur dhe  të dominuar nga burrat, në një diskurs publik të një shteti më të hapur dhe më liberal të udhëhequr nga një Kushtetutë progresive.

Është e vërtetë se ka mungesë të informatave, diskutimit dhe dialogut për të kaluarën, apo shpesh herë njerëzit hezitojnë të flasin rreth temave të tilla, për arsye të ndryshme.

Kosova ende është duke i ndërtuar institucionet e saja dhe për të forcuar demokracinë në të gjitha nivelet, duhet ta përdorë ballafaqimin me të kaluarën si instrument në promovimin e normave ë reja sociale në fushat e drejtësisë, qeverisjes së mirë, dhe të drejtave të njeriut.

Të nderuar/a,

Veçanërisht, temat e natyrës së luftës, apo temat specifike që i dedikohen grave dhe vajzave të dhunuara gjatë Luftës në Kosovë. Për këtë arsye kjo konferencë ka një rëndësi të veçantë, sepse elaborimi dhe pesha e kësaj teme, implikon shume faktorë, që duhet edhe njëkohësisht të përçoj një mesazh shumë të qartë dhe të fuqishëm përtej kufijve, për të sensibilizuar të gjithë opinionin, si të brendshëm dhe atë të jashtëm; se kësaj kategorie të veçantë do t’i sigurohen të gjitha mjetet e nevojshme, juridike, sociale, ekonomike, shëndetësore dhe politike, për të qene pjese e shoqërisë dhe institucioneve Kosovare, dhe rrjedhimisht pjese përbërëse  e shtet-ndërtimit dhe shtet-formimit së Republikës së Kosovës.

Në këtë drejtim, do të ketë një sërë nismash për programe përkatësisht projekte zhvillimore për avancimin e kësaj kategorie, megjithëse, ndonjëherë kjo kategori, nëse mund te them apo shprehem kështu kanë qenë të “harruara” edhe nga shoqëria, familja dhe Institucionet. Që nga pas –lufta e tutje, gjendja e këtyre grave, jo vetëm në aspektin material, por edhe në atë social, shëndetësor, juridik, edhe shpirtëror, ka qene dhe është e mjerueshme. Ne si shoqëri dhe institucione, duhet të përballemi dhe t’i japim zgjidhje këtyre grave. Për këtë arsye, qëllimi i natyrës së këtyre projekteve do të jetë një mundësi për dinjitet dhe prosperitet të kësaj kategorie të grave.

Sepse jemi të bindur, që gjendja e grave dhe vajzave, viktimave te dhunimeve, nuk do të përmisohet vetëm me ndihma, por me projekte dhe ligje konkrete, që kanë të bëjnë me zhvillimin, edukimin, arsimin dhe emancipimin. Vetëm në këtë mënyrë do të ulim, në një shkallë shumë të vogël papunësinë, varfërinë dhe, në këtë formë do të rrisim mirëqenien e kësaj kategorie.

Për këtë arsye, unë si Ministre në bashkëpunim me Rrjetin e Grupeve të Grave të Kosovës, që nga Qershori i këtij viti do të fillojmë me kampanjën për vetëdijesimin e shoqërisë, (për gratë dhe vajzat e dhunuara gjatë Luftës në Kosovë), që gratë e dhunuara, janë viktima të luftës, dhe nuk janë “vetëm gra dhe vajza të dikujt” por janë nënat, motrat dhe vajzat tona, dhe mbi të gjitha janë heroina të këtij populli: për të cilat nën një: duhet të kërkojmë drejtësi, për të gjitha gratë dhe vajzat e përdhunuara gjatë luftës, që kriminelët duhet të ndjeken dhe të dënohen për krimet e bëra gjate luftës, dhe nën dy: që të jemi sa më afër tyre, si në aspektin Ligjor, social dhe human.

Të nderuar/a pjesëmarrës,

Detyra kryesore e Institucioneve dhe ministrisë së integrimeve është që të promovoj, inicioj dhe të mbroj të drejtat e grave, e në këtë rast edhe grave të përdhunuara gjatë luftës në Kosovë. Që do të thotë se vullneti politik është shumë i fuqishëm, që kjo kategori e veçantë të përkrahet dhe ndihmohet në të gjitha aspektet, e sidomos në aspektin Ligjor, dhe në këtë mënyrë kujdesi institucional dhe shoqëror do të jetë maksimal, produktiv, praktik dhe efikas.

Faleminderit për vëmendje!

Last modified: 16 Gusht, 2022

44 Responses to " Ministrja Çitaku në Konferencën “Qasja në drejtësi për viktimat e dhunimit, mbrojtja e tyre ligjore dhe rëndësia e ndëshkimit të kryerësve të krimit” "

 1. … [Trackback]

  […] Read More Info here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-citaku-ne-konferencen-qasja-ne-drejtesi-per-viktimat-e-dhunimit-mbrojtja-e-tyre-ligjore-dhe-rendesia-e-ndeshkimit-te-kryeresve-te-krimit/ […]

 2. Milffinder thotë:

  This is really attention-grabbing, You are a very skilled blogger.

  I’ve joined your rss feed and sit up for searching for extra of your excellent post.
  Also, I have shared your web site in my social networks

 3. Ahaa, its fastidious discussion on the topic of this paragraph at
  this place at this website, I have read all that, so now me
  also commenting here.

 4. If you want to increase your familiarity only keep visiting this site and be updated with the most
  up-to-date gossip posted here.

 5. Hello are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m
  trying to get started and create my own. Do you require any coding knowledge to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

 6. Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just
  wondering if you get a lot of spam remarks? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can suggest?
  I get so much lately it’s driving me crazy so any assistance is very much
  appreciated.

 7. Nice post. I learn something totally new and challenging
  on blogs I stumbleupon on a daily basis. It will always be helpful to read through articles from other authors and use a little something from other web sites.

 8. I believe everything composed was actually very logical.
  But, consider this, suppose you wrote a catchier post title?

  I ain’t saying your content isn’t good., but suppose you added a post title that makes people want more?
  I mean Ministrja Çitaku në Konferencën “Qasja në drejtësi për viktimat e dhunimit, mbrojtja e tyre ligjore dhe rëndësia e ndëshkimit
  të kryerësve të krimit” – Integrimi Evropian is a little boring.
  You ought to look at Yahoo’s home page and watch how they
  create post headlines to grab people to open the links.
  You might add a related video or a picture or two to grab readers excited about everything’ve written. Just my opinion, it might make your website a little livelier.

 9. contact details thotë:

  Howdy! This is my first visit to your blog! We are
  a team of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
  Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a marvellous job!

 10. Heya! I just wanted to ask if you ever have any trouble
  with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended
  up losing several weeks of hard work due to no data backup.
  Do you have any solutions to prevent hackers?

 11. … [Trackback]

  […] There you can find 81123 more Info on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-citaku-ne-konferencen-qasja-ne-drejtesi-per-viktimat-e-dhunimit-mbrojtja-e-tyre-ligjore-dhe-rendesia-e-ndeshkimit-te-kryeresve-te-krimit/ […]

 12. meetup app thotë:

  Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before
  but after reading through some of the post I realized it’s new to me.
  Nonetheless, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking
  and checking back often!

 13. Pretty great post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve really
  enjoyed surfing around your weblog posts. In any case I’ll
  be subscribing in your rss feed and I am hoping you
  write once more soon!

 14. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.

  Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how could we
  communicate?

 15. Thanks , I have just been looking for info approximately this subject for a while and yours is the best I have came upon so far.
  However, what in regards to the bottom line? Are you sure about the
  source?

 16. Sex Dating thotë:

  It’s impressive that you are getting thoughts from this piece of writing as well as from our dialogue made here.

 17. Sex Dating thotë:

  Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert
  that I get in fact enjoyed account your blog posts.

  Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently
  fast.

 18. Sex Dating thotë:

  Hello would you mind stating which blog platform you’re working with?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m having a
  hard time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something unique.
  P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!

 19. Sex Dating thotë:

  I’m not sure exactly why but this blog is loading very slow for me.
  Is anyone else having this issue or is it
  a problem on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 20. Sex Dating thotë:

  Definitely believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the net the
  simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while
  people think about worries that they plainly don’t know
  about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole
  thing without having side effect , people could take a signal.

  Will probably be back to get more. Thanks

 21. Sex Dating thotë:

  It’s appropriate time to make some plans for the future and it
  is time to be happy. I’ve read this publish and if I could I wish to recommend you few fascinating things or tips.
  Maybe you can write subsequent articles regarding this article.
  I wish to read more things approximately it!

 22. Sex Dating thotë:

  Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to
  assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts.
  Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement
  you access consistently fast.

 23. This design is spectacular! You most certainly know how to keep a reader
  amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.

  Too cool!

 24. Hello There. I discovered your blog the use of msn. This is a very neatly
  written article. I will make sure to bookmark it
  and come back to learn extra of your helpful information. Thanks for the post.
  I’ll definitely return.

 25. Attractive section of content. I just stumbled upon your site
  and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your
  blog posts. Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

 26. Troy thotë:

  Amazing issues here. I am very happy to see your
  article. Thank you so much and I am taking a look ahead
  to contact you. Will you kindly drop me a e-mail?

 27. Francisca thotë:

  Hello i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this paragraph i thought i could also create comment due to
  this good article.

 28. Mei thotë:

  It’s appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I have read this post and if I could I want to suggest
  you few interesting things or tips. Maybe you can write next articles
  referring to this article. I want to read even more things about it!

 29. I’m more than happy to find this web site. I want to to thank you for your time
  due to this fantastic read!! I definitely savored every part
  of it and I have you saved to fav to check out new stuff in your blog.

 30. Gretta thotë:

  Hello there! I know this is kinda off topic but I was wondering
  which blog platform are you using for this site?

  I’m getting fed up of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for
  another platform. I would be awesome if you could point me
  in the direction of a good platform.

 31. Lea thotë:

  I constantly emailed this webpage post page to all
  my friends, for the reason that if like to read it afterward my contacts will
  too.

 32. makranalive.com thotë:

  Incredible points. Outstanding arguments. Keep up the good work.

 33. May I simply just say what a relief to find someone who truly understands
  what they’re talking about on the web. You certainly understand how to bring an issue to light and make it important.
  More and more people must check this out and understand this side of the story.
  It’s surprising you are not more popular because you most certainly
  possess the gift.

 34. Franklyn thotë:

  Hi, Neat post. There is an issue along with your website in web explorer,
  could check this? IE nonetheless is the market chief and a big
  section of folks will omit your excellent writing because of
  this problem.

 35. This piece of writing presents clear idea designed
  for the new people of blogging, that in fact how to do blogging
  and site-building.

 36. Veta thotë:

  What’s up to every single one, it’s genuinely a pleasant for
  me to visit this web site, it consists of important Information.

 37. Blanche thotë:

  At this time it appears like BlogEngine is the best blogging platform out there right now.
  (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 38. Rhonda thotë:

  If some one wants to be updated with newest technologies after that he must be go to see
  this web page and be up to date daily.

 39. Wow, this article is pleasant, my sister is analyzing these kinds of things, thus I am going to inform her.

 40. My partner and I stumbled over here from a different web address and
  thought I should check things out. I like what I see
  so i am just following you. Look forward to looking over your web page again.

 41. Sex Dating thotë:

  I have learn several just right stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting.
  I wonder how a lot effort you set to make any such excellent
  informative website.

 42. Sex Dating thotë:

  I think the admin of this site is really working
  hard in support of his web site, since here every data is quality based information.

 43. Sex Dating thotë:

  Hi, i think that i noticed you visited my website thus i got here to return the choose?.I am attempting to in finding issues to enhance my web site!I suppose its ok to make use of some of your concepts!!

 44. Sex Dating thotë:

  Hey! I’m at work browsing your blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!
  Keep up the great work!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *