Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Prishtina dhe Brukseli diskutojnë punësimin, trashëgiminë kulturore dhe digjitalizimin e Kosovës

31 Maj, 2013

Prishtinë, 31 maj 2013 – Krijimi i vendeve të qëndrueshme dhe afatgjata të punës, integrimi i komuniteteve me trashëgiminë e tyre dhe përmirësimet në fushën e politikave audio-vizuale ishin tri temat kryesore që u ngritën gjatë takimit për Dialogun e Procesit të Stabilizim Asocimit (DPSA) për Inovacion, Kapital Njerëzor, Politika Sociale dhe Shoqëri Informative, i cili u mbajt këtë javë në Prishtinë. Ky takim dyditor i cili përfundoi të premten, më 31 maj, u fokusua në çështjet e përcaktuara si më të rëndësishmet në Studimin e Fizibilitetit të vitit të kaluar dhe të cilat do të jenë pjesë e Raportit të Progresit këtë vit.

Samuel Zhbogar, Shef i Zyrës së BE-së në Kosovë dhe Përfaqësues Special i BE-së, tha:

“Takimet sektoriale të Dialogut PSA janë mënyra më e mirë për të vlerësuar përmirësimet konkrete në legjislacionin dhe politikat kryesore të Kosovës. BE do të insistojë dhe do të ndihmojë në krijimin e nevojshëm të vendeve të reja të punës, veçanërisht për të rinjtë, në fuqizimin e mëtejshëm të integrimit të komuniteteve dhe në modernizimin e sektorit audio-vizual”. 

Në fushën e shoqërisë informative, ky takim u përqendruar në përmirësimet e nevojshme në fushën e digjitalizimit. Kosova duhet të përgatisë gjithçka për “kalimin digjital” në vitin 2015. Roli i Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik në finalizimin e ligjit, ekspertiza e pavarur politike e Këshillit të Pavarur për Media dhe financimi i mjaftueshëm janë elementet kryesore për suksesin e këtij procesi.

Takimet për Dialogun e PSA janë organizuar bashkë me Ministrinë e Integrimeve Evropiane.

Vlora Çitaku, Ministre e Integrimeve Evropiane tha:

“Ne jemi shumë të vetëdijshëm që përmes këtij procesi ne mund të dëshmojmë para partnerëve tanë evropianë përmirësimet e nevojshme që i kemi bërë. Ne nuk e bëjmë këtë për të kënaqur dikë, mirëpo për shkak se këto tema janë veçanërisht të rëndësishme për të ardhmen evropiane të Kosovës.”

Para takimit, si gjithnjë, shoqëria civile u konsultua për temat kryesore.

Bashkimi Evropian do të vazhdojë të diskutojë çështjet në këto fusha bashkë em autoritetet kosovare gjatë gjithë vitit 2013. Këto takime do të kontribuojnë në vendosjen e prioriteteve për të ardshmen e Kosovës, veçanërisht në fushën e punësimit dhe tregut të punës, dialogu social, politika audio-vizuale dhe mbrojtja e trashëgimisë kulturore.

Informata mbi historikun

•    Dialogu për Procesin e Stabilizim Asocimit (PSA) është një kornizë në kuadër të së cilës Komisioni Evropian dhe administrata e Kosovës diskutojnë rregullisht çështjet teknike dhe politikat lidhur me agjendën evropiane. Këto takime japin rezultate të drejtpërdrejta për raportin vjetor të progresit të Komisionit Evropian.
•    Dialogu i PSA monitoron dhe përcjell reformat në Kosovë, veçanërisht sa i përket prioriteteve të përcaktuara në Partneritetin Evropian dhe po ashtu identifikon mënyrën se si BE-ja mund të ndihmojë në këtë proces.
•    Shtatë fusha mbulohen në këto takime sektoriale, dhe ato ndjekin nga afër formatin e dialogut që e ka BE-ja me kandidatët e tjerë dhe me kandidatët potencialë. Këto shtatë sektore janë: 1) Drejtësi, Liri dhe Siguri; 2) Inovacion, Shoqëri Informative, Politikë Sociale, Arsim dhe Kulturë; 3) Tregti, Industri, Dogana dhe Tatim; 4) Treg të Brendshëm, Konkurrencë, Mbrojtje të Konsumatorëve dhe të Shëndetit; 5) Bujqësi, Peshkatari, Pylltari, Siguri të Ushqimit; 6) Transport, Mjedis, Energji, Zhvillim Rajonal; 7) Çështje Ekonomike dhe Financiare, Statistikë.
•    Takimet sektoriale dhe plenare të Dialogut të PSA bashkë-kryesohen nga Komisioni Evropian dhe Qeveria. Secili takim rezulton në marrëveshje të përbashkët për ndërmarrjen e veprimeve nga ana e autoriteteve kosovare. Një takim plenar, ku do të diskutohen prioritetet e reformës, pritet të mbahet në korrik të vitit 2013. Konkluzionet nga këto takime janë publike dhe mund t’i gjeni në dispozicion në uebfaqen e Zyrës së BE-së në Kosovë.

Last modified: 16 Gusht, 2022

9 Responses to " Prishtina dhe Brukseli diskutojnë punësimin, trashëgiminë kulturore dhe digjitalizimin e Kosovës "

 1. I know this website provides quality depending
  posts and other stuff, is there any other web site which provides these
  things in quality?

 2. Hi, i think that i saw you visited my site thus i came to “return the favor”.I’m attempting to find
  things to enhance my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 3. It’s amazing designed for me to have a site, which is good for my experience.
  thanks admin

 4. 뉴토끼 thotë:

  … [Trackback]

  […] Information to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/prishtina-dhe-brukseli-diskutojne-punesimin-trashegimine-kulturore-dhe-digjitalizimin-e-kosoves/ […]

 5. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this site.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging
  to get that “perfect balance” between usability and visual appeal.

  I must say that you’ve done a very good job with
  this. In addition, the blog loads extremely quick for me on Chrome.
  Superb Blog!

 6. Link exchange is nothing else except it is simply placing the other person’s blog
  link on your page at proper place and other person will also do similar in support of you.

 7. Just desire to say your article is as astounding.
  The clarity for your submit is simply spectacular and i can think you’re knowledgeable on this subject.
  Well together with your permission let me to snatch your RSS feed to keep updated with approaching post.
  Thanks 1,000,000 and please keep up the enjoyable work.

 8. … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/prishtina-dhe-brukseli-diskutojne-punesimin-trashegimine-kulturore-dhe-digjitalizimin-e-kosoves/ […]

 9. … [Trackback]

  […] There you will find 71046 additional Info to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/prishtina-dhe-brukseli-diskutojne-punesimin-trashegimine-kulturore-dhe-digjitalizimin-e-kosoves/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *