Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Shtetet e Bashkuara do të qëndrojnë pranë Kosovës gjatë procesit të integrimit në BE

7 Janar, 2013

Washington D.C. Sh.B.A. – 7 janar 2013 – Ministrja e Integrimit Evropian Vlora Çitaku dhe këshilltari i Kryeministrit, Z. Bekim Çollaku po qëndrojnë për një vizitë pune në SHBA. Gjatë ditës, Ministrja Çitaku dhe Z. Çollaku u priten nga Z. Philip Gordon, Ndihmës Sekretari i Shtetit për Çështjet Evropiane dhe të Euroazisë si dhe Z. Philip Ricker, Ndihmës – Zëvendës Sekretari në Byron e Çështjeve Evropiane dhe Euroaziatike.

Temë qëndrore e takimeve ishte procesi i integrimit euro-atlantik të Kosovës dhe dialogu për normalizimin e mardhënieve me Serbinë.

“Kosova do të përmbushë të gjitha detyrimet në kontekst të integrimit Evropian. Kriteret afatëshkurtëra do te përmbushen në afat rekord. Por, procesi i integrimit Evropain, përaqësa është proces teknik, është edhe proces politik. Kosova llogaritë në mbështetjen e SHBA-ve në procesest e saja integruese” – tha Ministrja Çitaku

“ Rruga drejt BE-së do të kërkoj shumë reforma. Reformat nuk janë gjithmonë popullore, dhe shpeshherë kërkojnë vendime jo të lehta, por ne jemi të bindur që kjo është rruga e vetme përpara. Është momenti i fundit që të vulosim përmbylljen e tranzicionit politik dhe të përqëndrohemi në reforma dhe zhvillim “ – Deklaroi më tutje Ministrja Çitaku.

Ndersa Z. Çollaku deklaroi se: “ Procesi i normalizimit të mardhënieve mes Kosovës dhe Serbisë është i rëndësishëm për stabilitetin, paqen dhe parakusht për integrimet e mëtutjeshme euro-atlanitke. Ne do të jemi të përgjegjëshëm në përmbushjen e detyrimeve tona. Roli, mbështetja dhe përfshirja e dretëpërdrejtë e SHBA-ve në këtë kontekst është jetik për sukesin dhe kredibilitetin e dialogut “.

Në anën tjetër z. Gordon e siguroi Ministren Çitaku dhe z. Çollaku që SHBA-të mbështesin fuqishëm pavarësinë dhe tërësinë territoriale të Kosovës

“ Tërësia territoriale e Kosovës dhe sovraniteti i saj nuk janë dhe nuk do të jenë në pikëpyetje. Kosova mund të llogarisë në mbështetjen e pa rezervë të SHBA-ve në procesin e dialogut me Serbinë dhe në rrugën e sajë drejt integrimeve euro-atlanitke “ – deklaroi z. Gordon.

Last modified: 16 Gusht, 2022

9 Responses to " Shtetet e Bashkuara do të qëndrojnë pranë Kosovës gjatë procesit të integrimit në BE "

 1. … [Trackback]

  […] Find More Information here on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/shtetet-e-bashkuara-do-te-qendrojne-prane-kosoves-gjate-procesit-te-integrimit-ne-be/ […]

 2. … [Trackback]

  […] Here you will find 8569 more Information on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/shtetet-e-bashkuara-do-te-qendrojne-prane-kosoves-gjate-procesit-te-integrimit-ne-be/ […]

 3. Fryd carts thotë:

  … [Trackback]

  […] Here you will find 6257 additional Info on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/shtetet-e-bashkuara-do-te-qendrojne-prane-kosoves-gjate-procesit-te-integrimit-ne-be/ […]

 4. … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/shtetet-e-bashkuara-do-te-qendrojne-prane-kosoves-gjate-procesit-te-integrimit-ne-be/ […]

 5. see thotë:

  … [Trackback]

  […] Read More Information here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/shtetet-e-bashkuara-do-te-qendrojne-prane-kosoves-gjate-procesit-te-integrimit-ne-be/ […]

 6. read thotë:

  … [Trackback]

  […] Read More on on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/shtetet-e-bashkuara-do-te-qendrojne-prane-kosoves-gjate-procesit-te-integrimit-ne-be/ […]

 7. … [Trackback]

  […] Find More Info here on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/shtetet-e-bashkuara-do-te-qendrojne-prane-kosoves-gjate-procesit-te-integrimit-ne-be/ […]

 8. … [Trackback]

  […] Read More to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/shtetet-e-bashkuara-do-te-qendrojne-prane-kosoves-gjate-procesit-te-integrimit-ne-be/ […]

 9. … [Trackback]

  […] Info on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/shtetet-e-bashkuara-do-te-qendrojne-prane-kosoves-gjate-procesit-te-integrimit-ne-be/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *