Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Qeveria e Kosovës dhe Komisioni Evropian diskutuan për politikat sociale dhe të punësimit, arsim, hulumtim dhe shoqëri informative

11 Mars, 2015

Bruksel, 11 mars 2015 – Përfaqësues të Qeverisë së Kosovës dhe të Komisionit Evropian u takuan në Bruksel për të diskutuar për zhvillimet gjatë vitit të fundit në fushën e komunikimit elektronik, shoqërisë informative dhe politikës audio-vizuale, punës dhe mirëqenies sociale, arsimit dhe novacionit, si dhe në fushën e mbrojtjes dhe promovimit të trashëgimisë kulturore. Këto diskutime u mbajtën në kuadër të kornizës së Dialogut të rregullt për Procesin e Stabilizim-Asociimit.

Sa i përket politikës audiovizuale dhe lirisë së mediave, është theksuar se Kosova është vonuar shumë në përgatitjet për kalimin në sistemin digjital dhe si e tillë nuk ka gjasa që të përmbushë afatin kohor të qershorit 2015, për të cilin është arritur marrëveshje ndërkombëtare, për kalim në të gjitha vendet evropiane.

Kosova është inkurajuar që të miratojë masat për implementimin e këtij procesi brenda një periudhe sa më të shkurtër të mundshme dhe që të mos vonohet, duke ditur se kjo vonesë do të shkaktojë ndërhyrje me shtetet fqinje. Është konsideruar si pozitive fakti se Kuvendi është duke finalizuar procesin e emërimit të dy anëtarëve të rinj për Këshillin e Pavarur për Media dhe me këtë po e kompleton këtë Këshill. Përfaqësuesit e Kuvendit të Kosovës kanë raportuar se ata janë angazhuar në gjetjen e mënyrave për financim të qëndrueshëm të transmetuesit publik, për të siguruar pavarësinë e tij financiare dhe editoriale.
Lidhur me telekomunikacionin, është përmendur se nuk ka pasur zhvillime të reja për të siguruar se rregullatori i Telekomit është një institucion i pavarur financiar dhe organizativ.

Qeveria e Kosovës është inkurajuar që të emërojë një Bord të ri për rregullatorin dhe të garantojë një proces transparent për të siguruar se në bordin e ri janë emëruar profesionistët kompetentë.

Sa i përket punësimit, pala kosovare ka raportuar për më të rejat në kalendarin legjislativ. Palët po ashtu janë pajtuar se ekziston nevoja për të krijuar një sinergji në mes të agjencive të ndryshme shtetërore, ligjeve dhe strategjive, për të siguruar se ka rritje të mundësive për punësim dhe se Kosova ka shtuar përkrahjen e saj për masat për promovimin e punësimit. Komisioni Evropian ka insistuar që të informohet për Fondin e ri për Zhvillim dhe Investim dhe për mënyrat konkrete se si ky Fond do të ndihmojë në zvogëlimin e papunësisë, përfshirë këtu kriteret konkrete për shpërndarje të fondeve te bizneset private.

Lidhur me progresin dhe pengesat në zbatimin e ligjit të punës, është theksuar se nuk ka pasur ndonjë progres në adresimin e çështjes së numrit të pamjaftueshëm të inspektorëve të punës. E njëjta gjë vlen edhe te situata e shëndetit dhe sigurisë në vendin e punës.
Sa i përket mirëqenies sociale, Komisioni Evropian ka theksuar nevojën që Kosova të mbështesë avancimin në procesin e decentralizimit të shërbimeve sociale. Për të siguruar implementimin efektiv të decentralizimit të shërbimeve sociale, Komisioni Evropian ka theksuar rëndësinë e plotësim-ndryshimit të Ligjit për Financat e Pushtetit Lokal, në mënyrë që të konfirmohet alokimi i një buxheti komunal për ofrimin e shërbimeve sociale.

Në aspektin e mbrojtjes dhe promovimit të trashëgimisë kulturore, është e rëndësishme që të vazhdohet me implementimin e legjislacionit lidhur me mbrojtjen e trashëgimisë kulturore dhe fetare dhe që të sigurohet se Këshilli për Zbatim  dhe Monitorim vazhdon të funksionojë mirë. Komisioni Evropian ka theksuar themelimin e Këshillit të Fshatit të Hoçës së Madhe në Rahovec dhe ka theksuar nevojën për ofrimin e mbështetjes së duhur për Këshillin e Trashëgimisë Kulturore në Prizren.

Dhe lidhur me arsimin, Komisioni ka ritheksuar rëndësinë që Kosova duhet t’i jep prioritet sigurisë së cilësisë në të gjitha nivelet, duke filluar nga niveli parashkollor e deri te arsimi universitar, përfshirë edhe ofrimin e financimit të nevojshëm. Të dhënat e sakta, si bazë për politikat e ardhshme, janë qenësore. Duhet të fuqizohet qasja në arsim cilësor për fëmijët me aftësi të kufizuara dhe për komunitetet minoritare. Kosova duhet të avancojë mjetet dhe mekanizmat ligjorë dhe të tjerë për të përmirësuar në mënyrë të konsiderueshme sigurinë e cilësisë në arsimin e lartë dhe në hulumtimet shkencore.

Kosova duhet po ashtu të garantojë zbatimin e duhur dhe objektiv të rregullave për angazhimin e stafit dhe zhvillimin e karrierës në sektorin e arsimit të lartë.  Komisioni ka theksuar se ka pasur përpjekje në këtë drejtim që janë bërë nga menaxhmenti i ri i Universitetit të Prishtinës dhe ka inkurajuar Qeverinë që ta mbështesë këtë menaxhment lidhur me këtë.

Informata mbi historikun

– Dialogu për Procesin e Stabilizim Asociimit (PSA) është një kornizë në kuadër të së cilës Komisioni Evropian dhe administrata e Kosovës diskutojnë rregullisht çështjet teknike dhe politike lidhur me agjendën evropiane. Këto takime sigurojnë të dhëna të drejtpërdrejta për raportin vjetor të progresit të Komisionit Evropian.
– Dialogu i PSA monitoron dhe përcjell reformat në Kosovë, dhe po ashtu identifikon mënyrën se si BE-ja mund të ndihmojë në këtë proces.
– Shtatë fusha mbulohen në këto takime sektoriale, dhe ato ndjekin nga afër formatin e dialogut që e ka BE-ja me kandidatët e tjerë dhe me kandidatët potencialë. Takimet sektoriale mbahen për Drejtësi, Liri dhe Siguri; Inovacion, Shoqëri Informative, Politikë Sociale, Arsim dhe Kulturë; Tregti, Industri, Dogana dhe Tatim; Treg të Brendshëm, Konkurrencë, Mbrojtje të Konsumatorëve dhe të Shëndetit; Bujqësi, Peshkatari, Pylltari, Siguri të Ushqimit; Transport, Mjedis, Energji, Zhvillim Rajonal; Çështje Ekonomike dhe Financiare, Statistikë.
– Takimet sektoriale dhe plenare të Dialogut të PSA bashkë-kryesohen nga Komisioni Evropian dhe Qeveria. Secili takim rezulton në marrëveshje të përbashkët për ndërmarrjen e veprimeve nga ana e autoriteteve kosovare. Një takim plenar i nivelit të lartë, ku do të diskutohen prioritetet e reformimit pritet të mbahet në korrik 2015.

Last modified: 12 Gusht, 2022

44 Responses to " Qeveria e Kosovës dhe Komisioni Evropian diskutuan për politikat sociale dhe të punësimit, arsim, hulumtim dhe shoqëri informative "

 1. go x thotë:

  … [Trackback]

  […] Here you can find 79051 additional Information on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/qeveria-e-kosoves-dhe-komisioni-evropian-diskutuan-per-politikat-sociale-dhe-te-punesimit-arsim-hulumtim-dhe-shoqeri-informative/ […]

 2. Heya i’m for the primary time here. I found this board and I in finding It truly useful & it helped me out much.
  I hope to provide one thing back and aid others like you helped me.

 3. I am really enjoying the theme/design of your blog.
  Do you ever run into any internet browser compatibility problems?
  A few of my blog visitors have complained about my website not working correctly in Explorer
  but looks great in Safari. Do you have any suggestions to help fix this problem?

 4. I am really impressed with your writing abilities as neatly as with the format for your weblog.
  Is that this a paid subject or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent high quality writing, it’s
  rare to look a nice blog like this one nowadays..

 5. I will right away take hold of your rss as I can not find your
  e-mail subscription link or newsletter service. Do
  you have any? Kindly permit me understand in order that I may subscribe.

  Thanks.

 6. pgslot thotë:

  … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/qeveria-e-kosoves-dhe-komisioni-evropian-diskutuan-per-politikat-sociale-dhe-te-punesimit-arsim-hulumtim-dhe-shoqeri-informative/ […]

 7. สล็อต thotë:

  … [Trackback]

  […] Read More to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/qeveria-e-kosoves-dhe-komisioni-evropian-diskutuan-per-politikat-sociale-dhe-te-punesimit-arsim-hulumtim-dhe-shoqeri-informative/ […]

 8. … [Trackback]

  […] Information on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/qeveria-e-kosoves-dhe-komisioni-evropian-diskutuan-per-politikat-sociale-dhe-te-punesimit-arsim-hulumtim-dhe-shoqeri-informative/ […]

 9. Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was wanting to know your
  situation; many of us have developed some nice procedures
  and we are looking to trade solutions with other folks, why not shoot me an email
  if interested.

 10. Liliana thotë:

  Thanks for your personal marvelous posting! I definitely enjoyed reading
  it, you are a great author. I will always bookmark your blog and will come back very soon. I
  want to encourage you to ultimately continue your great writing,
  have a nice day!

 11. Hi, just wanted to mention, I loved this blog post. It was practical.

  Keep on posting!

 12. Madonna thotë:

  Thanks for sharing your info. I really appreciate your efforts and I am waiting for
  your further post thank you once again.

 13. Sex Dating thotë:

  When I originally left a comment I seem to have
  clicked the -Notify me when new comments are added-
  checkbox and now every time a comment is added I get 4 emails with the same comment.

  Perhaps there is an easy method you can remove me from that service?
  Cheers!

 14. Sex Dating thotë:

  It’s wonderful that you are getting thoughts from this paragraph as well as from our
  dialogue made at this time.

 15. Sex Dating thotë:

  Does your blog have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to shoot you
  an e-mail. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great website and I look forward to seeing
  it grow over time.

 16. Sex Dating thotë:

  Oh my goodness! Amazing article dude! Thank
  you, However I am encountering issues with your RSS.
  I don’t understand why I am unable to join it.
  Is there anybody having similar RSS problems?
  Anyone that knows the solution can you kindly respond?
  Thanx!!

 17. Sex Dating thotë:

  It’s an amazing article designed for all the online people;
  they will take benefit from it I am sure.

 18. Sex Dating thotë:

  I would like to thank you for the efforts you have put in writing this blog.
  I really hope to see the same high-grade content by you later on as
  well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own blog now 😉

 19. Sex Dating thotë:

  Excellent site you have here but I was curious about if
  you knew of any forums that cover the same
  topics talked about in this article? I’d really love to be a part of community
  where I can get advice from other knowledgeable people that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know. Bless you!

 20. Sex Dating thotë:

  This piece of writing presents clear idea designed for the new viewers of blogging, that really how to do running a blog.

 21. Sex Dating thotë:

  This piece of writing offers clear idea in favor of the new visitors of blogging, that genuinely how to do running a
  blog.

 22. Sex Dating thotë:

  hi!,I love your writing very a lot! proportion we communicate more approximately your post on AOL?
  I need an expert in this house to solve my problem.

  May be that’s you! Looking forward to see you.

 23. Sex Dating thotë:

  Do you mind if I quote a couple of your articles as
  long as I provide credit and sources back to your weblog?
  My website is in the exact same niche as yours and
  my visitors would truly benefit from some of
  the information you present here. Please let me know if this okay with you.
  Thanks!

 24. Travis thotë:

  Saved as a favorite, I like your site!

 25. This is a great tip particularly to those fresh to the blogosphere.
  Brief but very precise information… Appreciate your sharing this one.

  A must read article!

 26. ict.Wku.Ac.th thotë:

  Link exchange is nothing else but it is simply placing the other person’s weblog link on your page at suitable place and other person will also
  do similar in favor of you.

 27. The other day, while I was at work, my sister stole my iphone and
  tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a
  youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views.
  I know this is totally off topic but I had to share it with someone!

 28. Minda thotë:

  I for all time emailed this web site post page to all
  my associates, as if like to read it then my contacts will too.

 29. Mohamed thotë:

  Hi there! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured
  I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa?
  My blog goes over a lot of the same topics as yours and I believe we could greatly benefit from each other.

  If you’re interested feel free to send me an email.
  I look forward to hearing from you! Great blog by the way!

 30. bizammer.com thotë:

  Outstanding story there. What occurred after?
  Thanks!

 31. Christi thotë:

  This is very interesting, You’re a very skilled blogger.

  I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your great post.
  Also, I have shared your web site in my social networks!

 32. Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering
  if you get a lot of spam feedback? If so how do you stop it, any plugin or anything you can recommend?

  I get so much lately it’s driving me insane so any support is very much appreciated.

 33. I’m curious to find out what blog system you happen to be working with?
  I’m having some small security issues with my latest blog and I’d like
  to find something more safeguarded. Do you have any suggestions?

 34. … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/qeveria-e-kosoves-dhe-komisioni-evropian-diskutuan-per-politikat-sociale-dhe-te-punesimit-arsim-hulumtim-dhe-shoqeri-informative/ […]

 35. Jasmin thotë:

  I have been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts on this kind of house .
  Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website.
  Studying this info So i’m satisfied to show that I’ve
  an incredibly good uncanny feeling I discovered exactly what I
  needed. I most definitely will make sure to do not overlook this web site and provides it a look
  regularly.

 36. Www.mieword.com thotë:

  I’ve been surfing on-line more than three hours lately,
  but I by no means discovered any attention-grabbing article
  like yours. It is pretty worth sufficient
  for me. In my view, if all site owners and bloggers made good content as you probably
  did, the web will likely be much more helpful than ever before.

 37. Luther thotë:

  Hmm it seems like your blog ate my first comment (it was super long) so I
  guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m
  thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to
  everything. Do you have any tips for novice blog writers?

  I’d certainly appreciate it.

 38. bybyclap.com thotë:

  I’m curious to find out what blog system you have been using?

  I’m experiencing some small security issues with
  my latest blog and I’d like to find something more safeguarded.
  Do you have any recommendations?

 39. Vania thotë:

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I
  find It really useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.

 40. Hello my friend! I wish to say that this post is amazing,
  great written and come with almost all vital infos.
  I would like to see more posts like this .

 41. Zandra thotë:

  Howdy! I simply wish to give you a big thumbs
  up for the excellent information you have got right here on this post.
  I am coming back to your website for more soon.

 42. Nice post. I was checking constantly this blog and I am
  impressed! Extremely useful info specifically the last part 🙂 I
  care for such information much. I was looking for this certain info
  for a long time. Thank you and best of luck.

 43. Steffen thotë:

  hello there and thank you for your information – I have definitely picked up something new from right here.
  I did however expertise some technical points using this web site, since I experienced to
  reload the web site many times previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining,
  but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and could damage
  your high-quality score if ads and marketing with Adwords.
  Anyway I am adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more
  of your respective intriguing content. Make sure you update this again soon.

 44. rentpal.online thotë:

  If some one wishes to be updated with latest technologies after that he must be pay a quick visit this web page and be up to date daily.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *