Integrimi Evropian

Deklaratë e Ministrit për Integrim Evropian z.Bekim Çollaku pas miratimit të rezolutës së Parlamentit Evropian mbi Kosovën

12 Mars, 2015

12 mars 2015 – Dje në Strasburg, Parlamenti Evropian miratoi rezolutën e radhës mbi procesin e integrimit evropian të Kosovës. Edhe kjo rezolutë dëshmon se Parlamenti Evropian mbetet një nga institucionet më mbështetëse të Republikës së Kosovës dhe procesin e integrimit evropian të vendit.

E mirëpres faktin që edhe përmes kësaj Rezolute i bëhet edhe një thirrje pesë shteteve anëtare të BE-së të mbetura ta njohin pavarësinë e Republikës së Kosovës. Rezoluta i jep një mbështetje të fuqishme perspektivës evropiane të vendit, duke bërë thirrje për nënshkrimin e shpejtë të Marrëveshjes për Stabilizim Asocim, që do të përforcoj dialogun politik në mes BE-së dhe Kosovës, do të integroj tregtinë dhe do të siguroj forma të reja të bashkëpunimit. Parlamenti Evropian ka kërkuar që Këshilli të merr një vendim për nënshkrimin e MSA-së sa më shpejt dhe gjithsesi në pjesën e parë të këtij viti. Konfirmohet edhe progresi i Kosovës në përmbushjen e kërkesave të udhërrëfyesit për liberalizim të vizave, dhe bën thirrje që të bëhet gjithçka e mundshme që të përshpejtohet ky proces, gjë për të cilën institucionet e vendit janë të përkushtuara maksimalisht.

Është shumë i mirëpritur fakti që Parlamenti Evropian kërkon në mënyrë afirmative përforcimin e subjektivitetit ndërkombëtar të Kosovës, përmes përfshirjes në organizata evropiane dhe ndërkombëtare, sigurimit të Kodit ndërkombëtar telefonik, dhe krijimit të kushteve për pjesëmarrjen e sportistëve dhe artistëve në gara ndërkombëtare si qytetarë të Republikës së Kosovës. Kjo rezolutë e mirëpret rolin e Kosovës në koalicionin për të luftuar terrorizmin dhe veprimet lidhur me luftëtarët që i bashkëngjiten luftërave të huaja, fushë kjo ku Kosova ka ndërmarrë hapa të vendosur. Ndërsa nga Serbia kërkohet rol konstruktiv në shpërbërjen e strukturave të tyre paralele dhe të mundësojnë ngritjen e përfshirjes së komunitetit serb në kornizën institucionale të Kosovës.

Mirëpresim rekomandimet e përfshira në këtë rezolutë që kanë të bëjnë me vazhdimin dhe thellimin e reformave në fushat e sundimit të ligjit, drejtësisë, administratës publike si dhe përkushtimin për luftimin e krimit të organizuar dhe korrupsionit. Sigurisht se këto do të shqyrtohen nga institucionet e Republikës së Kosovës dhe do të investohet përkushtimi i plotë për t’i adresuar këto rekomandime në kuadër të procesit integrues.

Për fund dua të shpreh mirënjohje për rolin e eurodeputetes raportuese për Kosovën në Parlamentin Evropian znj. Ulrike Lunacek që e ka udhëhequr punën rreth kësaj rezolute, si dhe kolegëve të saj në Parlamentin Evropian që vazhdojnë t’i japin mbështetje Kosovës.

 

Last modified: 12 Gusht, 2022

14 Responses to " Deklaratë e Ministrit për Integrim Evropian z.Bekim Çollaku pas miratimit të rezolutës së Parlamentit Evropian mbi Kosovën "

 1. … [Trackback]

  […] Read More Information here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/deklarate-e-ministrit-per-integrim-evropian-z-bekim-collaku-pas-miratimit-te-rezolutes-se-parlamentit-evropian-mbi-kosoven/ […]

 2. … [Trackback]

  […] Read More on on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/deklarate-e-ministrit-per-integrim-evropian-z-bekim-collaku-pas-miratimit-te-rezolutes-se-parlamentit-evropian-mbi-kosoven/ […]

 3. Full Survey thotë:

  … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/deklarate-e-ministrit-per-integrim-evropian-z-bekim-collaku-pas-miratimit-te-rezolutes-se-parlamentit-evropian-mbi-kosoven/ […]

 4. fuckbookofsex thotë:

  What’s up, yes this post is in fact fastidious and I have learned lot of things from it regarding blogging.
  thanks.

 5. click homepage thotë:

  Wow, incredible weblog format! How long have you ever been running a blog for?
  you made blogging look easy. The overall glance of your site
  is great, as neatly as the content material!

 6. GarrettMuh thotë:

  I recently tried CBD gummies for the original cbd balm time and they exceeded my expectations. The correctness was amusing, and they helped me unwind and relax. My worry noticeably decreased, and I felt a sanity of whole well-being. These gummies are age a elementary in my self-care routine. Highly propose for a easy and balsamic experience.

 7. EdwinDer thotë:

  I recently embarked on a pilgrimage to increase autoflower weed seeds for the beginning in good time, and it was an incredibly cheapest cannabis seeds satisfying experience. As a beginner, I was initially apprehensive, but the process turned gone from to be surprisingly straightforward. Before all misguided, the germination phase was mellow sailing. The seeds sprouted with all speed, and their vigor was impressive. I followed the recommended guidelines on the subject of lighting, nutrients, and watering, and the plants responded positively. Whole of the biggest advantages of autoflowering strains is their cleverness to automatically conversion from vegetative enlargement to flowering, regardless of scintillation cycle.

 8. Hey would you mind letting me know which web
  host you’re using? I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker
  then most. Can you suggest a good web hosting provider at
  a honest price? Kudos, I appreciate it!

 9. This piece of writing will help the internet users for setting up new blog or even a
  blog from start to end.

 10. I think that what you posted made a bunch of sense.
  But, think about this, what if you added a little content?
  I ain’t suggesting your content isn’t good, but what if
  you added a title that grabbed people’s attention? I mean Deklaratë
  e Ministrit për Integrim Evropian z.Bekim Çollaku pas miratimit të rezolutës së Parlamentit Evropian mbi Kosovën – Integrimi Evropian is a little
  boring. You ought to look at Yahoo’s home
  page and note how they write post titles to get people
  to click. You might add a related video or a related picture or two to grab people interested about everything’ve got to
  say. Just my opinion, it might make your blog a little livelier.

 11. Greetings from Los angeles! I’m bored to death at work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch break.
  I really like the knowledge you present here and can’t wait to take a look
  when I get home. I’m amazed at how quick your blog loaded on my mobile
  .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, excellent blog!

 12. Excellent blog here! Also your website loads up fast!
  What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?

  I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 13. It’s awesome in support of me to have a site, which is useful for my
  experience. thanks admin

 14. What a information of un-ambiguity and preserveness of precious knowledge on the topic of unpredicted emotions.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *