Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Ministrja Çitaku priti Komisionin parlamentar për Çështje Evropiane të Parlamentit të Maqedonisë

23 Maj, 2013

Prishtinë 23 maj 2013 – Ministrja e Integrimit Evropian, Vlora Çitaku priti në një takim pune Komisionin për Çështje Evropiane nga Parlamenti i Maqedonisë. Delegacioni ishte në përbërje të;  Z. Hajrulla Misini, Kryetar i Komisionit për Çështje Evropiane, Z. Jani Macraduli, Zëvendës -Kryetar i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, Z. Mile Pacemski, deputet, Z. Orhan Ibraimi, deputet, dhe Znj. Stanislava Culikj.

Në këtë takim u potencua rëndësia e kontakteve, që i shërbejnë shkëmbimit të përvojave, ideve dhe praktikave të proceseve integruese të rajonit përkatësisht në këtë rast në mes të Maqedonisë dhe Kosovës. Më në detaje u diskutua edhe për zhvillimet e fundit politike në Kosovë, me fokus te normalizimi i marrëdhënieve ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Serbisë, avancimi i Kosovës me agjendën Evropiane,  si dhe u diskua për marrëdhëniet bilaterale ndërmjet Kosovës dhe Maqedonisë.

Me këtë rast Ministrja Çitaku e informoi delegacionin për progresin e Kosovës në kuadër të përmbushjes së kritereve për fillimin e negociatave për Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit, me theks të veçantë progresin në katër fushat e identifikuara në Studimin e Fizibilitetit për fillimin e negocimit të Marrëveshjes për Stabilizim Asociim, dhe për rekomandimin e shteteve anëtare që dialogu i MSA-së të fillojë.

Ministrja vazhdoi për të thënë se “sa i përket perspektivës rajonale të proceseve integruese evropiane, jam thelle e bindur, se alternativë tjetër përpos BE- për vendet e rajonit nuk ka. Ne të gjithë, jemi në dijeni se i gjithë rajoni është apo gjendet në proceset finalizuese të integrimeve. Në këtë aspekt, Kosova si shteti më i ri në Rajonin Ballkanik, ka fatin që të merr dhe zgjedh përvojat më të mira sa i përket proceseve integruese”.

 

Last modified: 16 Gusht, 2022

7 Responses to " Ministrja Çitaku priti Komisionin parlamentar për Çështje Evropiane të Parlamentit të Maqedonisë "

 1. It’s really a cool and helpful piece of info. I am happy that you
  just shared this helpful info with us. Please stay us up to date like
  this. Thanks for sharing.

 2. 코인선물 thotë:

  … [Trackback]

  […] Read More Information here on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-citaku-priti-komisionin-parlamentar-per-ceshtje-evropiane-te-parlamentit-te-maqedonise/ […]

 3. Definitely believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the
  net the simplest thing to be aware of. I say
  to you, I certainly get irked while people think about worries that they just don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without
  having side-effects , people could take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks

 4. I couldn’t refrain from commenting. Very well written!

 5. i loved this thotë:

  … [Trackback]

  […] Information on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-citaku-priti-komisionin-parlamentar-per-ceshtje-evropiane-te-parlamentit-te-maqedonise/ […]

 6. … [Trackback]

  […] Information to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-citaku-priti-komisionin-parlamentar-per-ceshtje-evropiane-te-parlamentit-te-maqedonise/ […]

 7. … [Trackback]

  […] Info to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-citaku-priti-komisionin-parlamentar-per-ceshtje-evropiane-te-parlamentit-te-maqedonise/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *