Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Ministrja Ahmetaj priti në takim Ambasadorin e Austrisë në Kosovë Gernot Pfandler

18 Janar, 2017

Prishtinë, 18 janar 2017 – Ministrja e Integrimit Evropian, znj. Mimoza Ahmetaj në vazhdën  e aktiviteteve për të fuqizuar përkrahjen për rrugën evropiane të Republikës së Kosovës, ka zhvilluar  sot një takim me Ambasadorin e Austrisë në Kosovë, z. Gernot Pfandler.

Gjatë takimit u diskutua për gjendjën aktuale në Kosovë, respektivisht zhvillimet më të fundit me agjendën evropiane si; avancimi me zbatimin e marrëveshjes së Stabilizim Asociimit,  Agjendën Evropiane të Reformave, procesi i Liberalizimit të Vizave dhe programet e BE-së që tani Kosova është mjaftë e fokusuar në debat me publikun e gjerë që të përcaktohet për programet në të cilat mund të përfitoj më së miri.

Poashtu, në takim me Ambasadorin Pfandler, Ministrja Ahmetaj ishte falënderuese për përkrahjen e vazhdueshme që Kosova ka pasur nga Austria si në të kaluarën, ashtu edhe në periudhën e tanishme përgjatë shtetndërtimit. Poashtu, Austria është një ndër njohëset e para të pavarësisë së Kosovës dhe, përkrahëse e vazhdueshme në proceset kyçe të Kosovës, që tani është integrimi Evropian.

Ministrja Ahmetaj theksoi vullnetin e Qeverisë së Republikës së Kosovës për të forcuar bashkëpunimin me Austrinë në të mirën e zhvillimit të Kosovës dhe përfarimit të vendit me Bashkimin Evropian.

Ndërsa Ambasadori Pfandler i konfirmoi Ministres përkrahjen e fuqishme të Austrisë  për përspektivën evropiane dhe tha se për Kosovën mbetet dera e hapur për të ndihmuar në shtetndërtimin dhe, posaqërisht avancimin me integrimin evropian. Ai poashtu, vuri në pah që Kosova, edhe pse vetëm nëntë vite nga shpallja e pavarësisë së sajë, në raport me rajonin është duke ecur me hapa të sigurtë drejtë konsolidimit të shtetit demokratik.

Njëkohësisht Ambasadori Pfandler i bëri ftesë Ministres Ahmetaj që në kohë të duhur të jetë për vizitë në Vienë për tu pritur nga homologu is ajë, Ministrin e jashtëm dhe për çështje të BE-së, Z. Sebastian Kurz, për të diskutuar për mudnësitë e kordinimit dhe konsultimit rreth shtyerjes përpara të agjendës evropiane për Kosovën

 

Last modified: 10 Gusht, 2022

5 Responses to " Ministrja Ahmetaj priti në takim Ambasadorin e Austrisë në Kosovë Gernot Pfandler "

 1. That is very attention-grabbing, You’re a very skilled blogger. I have joined your feed and stay up for in the hunt for extra of your excellent post. Also, I’ve shared your website in my social networks!

 2. Betkick thotë:

  … [Trackback]

  […] Find More here on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-ahmetaj-priti-ne-takim-ambasadorin-e-austrise-ne-kosove-gernot-pfandler/ […]

 3. stapelstein thotë:

  … [Trackback]

  […] Find More Info here on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-ahmetaj-priti-ne-takim-ambasadorin-e-austrise-ne-kosove-gernot-pfandler/ […]

 4. browning auto 5 thotë:

  … [Trackback]

  […] Find More Info here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-ahmetaj-priti-ne-takim-ambasadorin-e-austrise-ne-kosove-gernot-pfandler/ […]

 5. … [Trackback]

  […] Read More Info here on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-ahmetaj-priti-ne-takim-ambasadorin-e-austrise-ne-kosove-gernot-pfandler/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *