Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Austria ndër mbështetësit më të mëdhenj të procesit të integrimit Evropian

18 Janar, 2017

Prishtinë, 18 janar 2017 – Zëvendës Ministrja për Integrim Evropian, znj. Anila Statovci-Demaj priti sot në takim një delegacion nga Austria të përbërë nga Ambasadori Austriak në Kosovë, z. Gernot Pfandler, Zëvendës Ambasadorja Austriake, znj. Vera Fuchs dhe  Udhëheqësi i Zyrës së ADA (Austrian Development Agency) në Kosovë, z. Gunther Zimmer.

 

Me delegacionin u diskutua për punën e përbashkët të bërë gjerë tani, si dhe mundësitë e zhvillimit të këtij bashkëpunimi në të ardhmen me Qeverinë Austriake dhe me ADA.

Në takim u diskutua për thellimin e bashkëpunimit ndërmjet dy vendeve në kontekst të procesit të integrimit Evropian, ku është theksuar nga ana e Zëvendës Ministres rëndësia e implementimit sa më suksesshëm të Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit, sikurse edhe finalizimi i procesit të liberalizimit të vizave.

Po ashtu, nga aspekti bilateral u diskutua zhvillimi i bashkëpunimit të Shoqatës së Miqësisë Kosovë –Austri dhe puna e mrekullueshme që është duke u bërë në përafrim ndërmjet dy popujve tanë dhe zhvillimi i bashkëpunimit ekonomik për të mirë të qytetarëve tanë. Me këtë rast Zëvendës Ministrja Statovci-Demaj potencoi se Kosova e çmon shumë përkrahjen e Austrisë dhe konsideron se Austria është ndër miqtë kryesorë të Kosovës në arenën ndërkombëtare.

Zëvendës Ministrja shprehu vullnetin e Qeverisë së Republikës së Kosovës për të forcuar bashkëpunimin me Austrinë në të mirën e zhvillimit të Kosovës dhe përfarimit të vendit me Bashkimin Evropian. Ambasadori i Austrisë në Kosovë, z. Gernot Pfandler i konfirmoi Zëvendës Ministres vazhdimin e përkrahjes së Austrisë për perspektivën evropiane të Kosovës dhe njëkohësisht e përgëzoi për emërimin si Zëvendësministre në Ministrinë e Integrimit Evropian, dhe premtoj përkrahje për të edhe në këtë pozitë.

 

Last modified: 10 Gusht, 2022

5 Responses to " Austria ndër mbështetësit më të mëdhenj të procesit të integrimit Evropian "

 1. … [Trackback]

  […] Find More on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/austria-nder-mbeshtetesit-me-te-medhenj-te-procesit-te-integrimit-evropian/ […]

 2. 다시보기 thotë:

  … [Trackback]

  […] Here you can find 61972 additional Information on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/austria-nder-mbeshtetesit-me-te-medhenj-te-procesit-te-integrimit-evropian/ […]

 3. … [Trackback]

  […] Here you will find 72139 more Information to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/austria-nder-mbeshtetesit-me-te-medhenj-te-procesit-te-integrimit-evropian/ […]

 4. Lowes thotë:

  … [Trackback]

  […] Information to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/austria-nder-mbeshtetesit-me-te-medhenj-te-procesit-te-integrimit-evropian/ […]

 5. … [Trackback]

  […] Information on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/austria-nder-mbeshtetesit-me-te-medhenj-te-procesit-te-integrimit-evropian/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *