Integrimi Evropian

MINISTRI REKA PRITI PËRFAQËSUESIN SPECIAL TË NORVEGJISË PËR BALLKANIN PERËNDIMOR

13 Shkurt, 2020

Prishtinë, 13 Shkurt 2020 – Ministri i Integrimit Evropian, z. Blerim Reka priti Përfaqësuesin Special të Norvegjisë për Ballkanin Perëndimor z. Arne Sannes Bjornstad, të shoqëruar nga Ambasadori i Norvegjisë në Kosovë z. Jens Erik Grondahl.

Në këtë takim u diskutua stabiliteti i Ballkanit, aspiratat Euro-Atlantike të Kosovës si pjesë e rajonit, sfidat e sigurisë nga akterët jo Euro-Atlantik, si dhe domosdoshmërinë e përfundimit të përfshirjes së tërë Ballkanit brenda hapësirës Euro-Atlantike.

Ministri Reka e informoi zyrtarin e lartë diplomatik të Norvegjisë për prioritetet integruese të Kosovës në BE, përfshirë këtu liberalizimin e vizave, zbatimin e obligimeve të Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit, si dhe përgatitjet për aplikim të Kosovës për marrjen e statusit të kandidatit për anëtarësim në BE. Në këtë drejtim, Ministri Reka kërkoi mbështetje të Norvegjisë në bindjen e shteteve skeptike për përkrahjen e këtyre proceseve.

Përfaqësuesi Special i Norvegjisë për Ballkanin Perëndimor z. Arne Sannes Bjornstad e njoftoi Ministrin Reka për bashkëpunimin e ri të Norvegjisë për të mbështetur Presidencën kroate për vendet e Ballkanit Perëndimor me ekspertizë në përgatitjen e tyre më të shpejtë për rrugën e tyre integruese.

Së fundi, palët u dakorudan në vazhdimin e zbatimit të Projektit të Norvegjisë në Ministrinë e Integrimit Evropian, si dhe ndërmarrjen e të gjitha veprimeve në zbatimin efektiv të saj.

Last modified: 4 Gusht, 2022

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *