Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Ministri Çollaku vazhdon takimet me diplomatë evropian për procesin e liberalizimit të vizave

6 Prill, 2016

Prishtinë, 6 prill 2016 – Në vazhdën e takimeve me ambasadorë të shteteve anëtare të Bashkimit Evropian lidhur me procesin e liberalizimit të vizave, ministri i Integrimit Evropian z. Bekim Çollaku, ka pritur sot në takime të ndara ambasadoren e Kroacisë në Kosovë znj. Maria Kapetanoviq, ambasadorin e Austrisë z. Gernot Pfandler, ambasadorin e Sllovenisë z. Miljan Majhen si dhe shefin e Misionit në Ambasadën e Suedisë z. Henrik Nilsson.

Ministri Çollaku, ka informuar diplomatët evropian me ecurinë e tërë procesit të liberalizimit të vizave dhe ka vlerësuar se Kosova ndodhet në periudhën vendimtare sa i përket këtij procesi.

“Kriteret e përcaktuara i kemi përmbushur. Tani presim vendimin meritorë që do t’i mundësojë qytetarëve tanë të lëvizin pa viza në shtetet e Zonës Schengen”, ka thënë ministri Çollaku gjatë këtyre takimeve.

Ai po ashtu ka falënderuar diplomatët e këtyre shteteve për përkrahjen e vazhdueshme që i kanë dhënë Kosovës në procesin e integrimit evropian dhe ka nënvizuar nevojën që këto shtete mike të vazhdojnë të mbështesin tani, liberalizimin e vizave.

Nga ana tjetër diplomatët evropian kanë konfirmuar  qëndrimin mbështetës të shteteve që përfaqësojnë për liberalizimin e vizave për kosovarët.

 

Last modified: 10 Gusht, 2022

4 Responses to " Ministri Çollaku vazhdon takimet me diplomatë evropian për procesin e liberalizimit të vizave "

 1. check this out thotë:

  … [Trackback]

  […] Information to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-vazhdon-takimet-me-diplomate-evropian-per-procesin-e-liberalizimit-te-vizave/ […]

 2. beach cafe ambience

 3. more thotë:

  … [Trackback]

  […] Info to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-vazhdon-takimet-me-diplomate-evropian-per-procesin-e-liberalizimit-te-vizave/ […]

 4. … [Trackback]

  […] There you can find 34935 additional Information to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-vazhdon-takimet-me-diplomate-evropian-per-procesin-e-liberalizimit-te-vizave/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *