Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Ministri Çollaku pret në takim deputetë të Bundestagut gjerman

5 Prill, 2016

Prishtinë, 5 prill 2016 – Ministri i Integrimit Evropian, z. Bekim Çollaku ka pritur sot në takim një delegacion të deputetëve nga Bundestagu gjerman me të cilët ka diskutuar për agjendën evropiane të Kosovës dhe bashkëpunimin bilateral ndërmjet dy vendeve.

Ministri Çollaku ka informuar deputetët gjerman se Kosova ka përmbushur obligimet karshi procesit të liberalizimit të vizave dhe se është në pritje të një vendimi meritor në mënyrë që kosovarët të lëvizin pa viza. Për këtë ka thënë se është shumë e rëndësishme mbështetja e Gjermanisë si partner kryesor dhe strategjik i Kosovës brenda Bashkimit Evropian.

Njëkohësisht ministri Çollaku ka folur edhe për fillimin e zbatimit të Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit. Ai ka theksuar se hyrja në fuqi e MSA-së ofron mundësinë për rritjen e shkëmbimeve tregtare dhe investimeve gjermane në Kosovë.

Po ashtu ministri Çollaku ka nënvizuar nevojën e  intensifikimit të përpjekjeve për punësim sezonal të profesionistëve kosovarë në Gjermani, për profile e sektorë të caktuar.

Delegacioni gjerman në përbërje prej deputetëve: z.Peter Weiß (CDU/CSU), Andreas G. Lämmel (CDU/CSU) si dhe Josip Juratovic (SPD), kanë përgëzuar ministrin për hyrjen në fuqi të MSA-së, duke premtuar vazhdimin e mbështetjes së shtetit gjerman në procesin e liberalizimit të vizave dhe ndërmarrjes së reformave në kontekst të agjendës evropiane.

Last modified: 10 Gusht, 2022

6 Responses to " Ministri Çollaku pret në takim deputetë të Bundestagut gjerman "

 1. 코인개발 thotë:

  … [Trackback]

  […] Read More on to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-pret-ne-takim-deputete-te-bundestagut-gjerman/ […]

 2. Eden Bugni thotë:

  Thanks for your article. Another item is that just being a photographer will involve not only trouble in recording award-winning photographs and also hardships in acquiring the best digital camera suited to your requirements and most especially situations in maintaining the grade of your camera. This can be very correct and evident for those photography fans that are in capturing a nature’s exciting scenes — the mountains, the forests, the particular wild or maybe the seas. Going to these amazing places certainly requires a photographic camera that can meet the wild’s hard landscapes.

 3. It?s actually a cool and helpful piece of information. I?m glad that you shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 4. Hi there! Quick question that’s completely off topic. Do you know
  how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when browsing from my iphone 4.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to resolve this problem.

  If you have any recommendations, please share. Cheers!

 5. … [Trackback]

  […] Here you can find 27463 additional Information to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-pret-ne-takim-deputete-te-bundestagut-gjerman/ […]

 6. Look At This thotë:

  … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-pret-ne-takim-deputete-te-bundestagut-gjerman/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *