Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Ministri Çollaku priti Ambasadorin e Letonisë jo-rezident në Kosovë

23 Janar, 2015

Prishtinë, 23 janar 2015 – Ministri i Integrimit Evropian z. Bekim Çollaku priti në takim njohës  Ambasadorin jo-rezident të Letonisë në Kosove z. Alberts Sarkanis.

Me Ambasadorin Sarkanis, Ministri Çollaku ka diskutuar për zhvillimet më të fundit në vend, si dhe për avansimin e Kosovës me agjendën Evropiane.

Ministri Çollaku shprehu mirënjohjen në emër të qytetarëve dhe Qeverisë së Republikës së Kosovës për përkrahjen që Letonia ka dhënë, posaqërisht në këto katërmbëdhjetë vitet e fundit, gjë që po vazhdon të japë tani për një zhvillim demokratik të Kosovës. Poashtu, edhe me përkrahjen e vazhdueshme me procesin e integrimit Evropian të vendit tonë.

Më tutje ministri Çollaku potencoi se Kosova ka qenë plotësisht e përkushtuar që të përmbush të gjitha kriteret që na janë vënë dhe presim që nënshkrimi i marrëveshjes së Stabilizim Asociim të ndodhë në periudhën e paraparë. Poashtu, Kosova ka zbatuar udhërrëfyesin e Liberalizimit të Vizave dhe presim që Bashkimi Evropian të konkretizoj edhe këtë përkushtim të Kosovës duke hequr regjimin e vizave në një afat sa më të shkurtër.

Nga ana e tij Ambasadori  Sarkanis shpalosi prioritetet e Letonisë si udhëheqëse e Presidencës së Këshillit të Bashkimit Evropian, në fokus të bisedës së tij ambasadori shpalosi qëndrimet e Presidencës ndaj politikave të zgjërimit por edhe zgjërimin e bashkëpunimit me Kosovën gjatë kësaj periudhe.

 

Last modified: 12 Gusht, 2022

4 Responses to " Ministri Çollaku priti Ambasadorin e Letonisë jo-rezident në Kosovë "

 1. … [Trackback]

  […] Find More Information here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-priti-ambasadorin-e-letonise-jo-rezident-ne-kosove/ […]

 2. … [Trackback]

  […] Information to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-priti-ambasadorin-e-letonise-jo-rezident-ne-kosove/ […]

 3. beautiful music thotë:

  beautiful music

 4. … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-priti-ambasadorin-e-letonise-jo-rezident-ne-kosove/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *