Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Ministri Çollaku pret në takim njoftues shefen e re të Zyrës së BE-së, përfaqësuesen e posaçme të BE-së, znj. Apostolova

2 Shtator, 2016

Prishtinë, 2 shtator 2016 – Ministri i Integrimit Evropian, z. Bekim Çollaku, priti në takim njoftues shefen e re të Zyrës së Bashkimit Evropian njëherësh përfaqësuese e posaçme e BE-së në Prishtinë, znj.Nataliya Apostolova, së cilës i dëshiroj mirëseardhje në Kosovë.
Ministri Çollaku shprehu përkushtimin e institucioneve për të vazhduar bashkëpunimin me Zyrën e BE-së në drejtim të avancimit të agjendës evropiane për Kosovën.

Gjatë takimit ministri e ka njoftuar znj. Apostolova për angazhimet lidhur me zbatimin e
MSA-së rezultatet e para të së cilës kanë filluar të formësohen duke shtuar se kjo është agjendë e reformave e cila pritet të dinamizohet gjatë muajve në vazhdim.

Kurse sa i përket procesit të liberalizimit të vizave përkundër zhvillimeve të djeshme në Kuvendin e Kosovës, përkatësisht tërheqjes nga rendi i ditës të Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes për shënimin e vijës kufitare ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi, ministri Çollaku theksoi se BE-ja duhet të vazhdojë me procedurat e vendimmarrjes dhe të marr vendim pozitiv për Kosovën.

“Kosova ka bërë më shumë reforma dhe ka përmbushur shumë më tepër kritere se çdo shtet tjetër i Ballkanit Perëndimor që ka përfituar nga procesi i liberalizimit të vizave.  Prandaj pres vlerësime pozitive në këtë drejtim dhe sigurojmë institucionet e BE-së se Kosova do të vazhdojë me agjendën e reformave duke respektuar dhe zbatuar obligimet që dalin nga procesi i liberalizimit të vizave dhe procesi i integrimit evropian në përgjithësi”, ka thënë ministri Çollaku.

Shefja e re e Zyrës së BE-së në Kosovë njëherësh përfaqësuesja e Posaçme e BE-së, znj.Nataliya Apostolova e falënderoi Ministrin Çollaku për mikpritjen e ngrohtë në Kosovë.” Jam e lumtur që Kosova është plotësisht e përkushtuar në rrugën e saj evropiane dhe pres të punojmë bashkërisht në avancimin e saj, në mënyrë të posaçme në zbatimin e MSA-së dhe komunikimin e agjendës së BE-së te qytetarët e Kosovës”, ka thënë Apostolova.
 

Last modified: 10 Gusht, 2022

6 Responses to " Ministri Çollaku pret në takim njoftues shefen e re të Zyrës së BE-së, përfaqësuesen e posaçme të BE-së, znj. Apostolova "

 1. … [Trackback]

  […] Here you can find 72332 more Info on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-pret-ne-takim-njoftues-shefen-e-re-te-zyres-se-be-se-perfaqesuesen-e-posacme-te-be-se-znj-apostolova/ […]

 2. … [Trackback]

  […] Info to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-pret-ne-takim-njoftues-shefen-e-re-te-zyres-se-be-se-perfaqesuesen-e-posacme-te-be-se-znj-apostolova/ […]

 3. health tests thotë:

  … [Trackback]

  […] Info on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-pret-ne-takim-njoftues-shefen-e-re-te-zyres-se-be-se-perfaqesuesen-e-posacme-te-be-se-znj-apostolova/ […]

 4. … [Trackback]

  […] Here you can find 42451 additional Information to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-pret-ne-takim-njoftues-shefen-e-re-te-zyres-se-be-se-perfaqesuesen-e-posacme-te-be-se-znj-apostolova/ […]

 5. … [Trackback]

  […] Read More Info here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-pret-ne-takim-njoftues-shefen-e-re-te-zyres-se-be-se-perfaqesuesen-e-posacme-te-be-se-znj-apostolova/ […]

 6. … [Trackback]

  […] There you can find 70371 more Information to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-pret-ne-takim-njoftues-shefen-e-re-te-zyres-se-be-se-perfaqesuesen-e-posacme-te-be-se-znj-apostolova/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *