Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Ministri Çollaku diskuton për integrimin evropian me studentë të Akademisë Diplomatike të Vjenës

13 Maj, 2015

Prishtinë, 13 maj 2015 – Ministri i Integrimit Evropian, z. Bekim Çollaku, ka zhvilluar sot  një bashkëbisedim lidhur me rrugën e Kosovës drejt BE-së, së bashku me studentë dhe profesorë të Akademisë Diplomatike të Vjenës me rastin e vizitës së tyre në Prishtinë.

Fillimisht i ka njoftuar me prioritetet e Qeverisë së Kosovës, duke potencuar se Kosova është storie e suksesit për mënyrën e saj  të shtetndërtimit, duke qenë njëkohësisht edhe faktor i paqes në rajon.

Për një kohë të shkurtër ka thënë se Kosova ka arritur të konsolidoj institucionet e saja dhe të shënoj arritje konkrete edhe në fushën e agjendës evropiane duke qenë çdo herë në bashkëpunim me miqtë ndërkombëtarë.
Ministri Çollaku, ka folur me studentët edhe për pritshmërinë e qytetarëve të Kosovës përkitazi me agjendën evropiane e në veçanti për procesin e liberalizimit të vizave.

“Qytetarët tanë kanë të drejtë të udhëtojnë pa viza vetëm në një numër të vogël shtetesh dhe nuk janë të lirë të udhëtojnë nga të donë ashtu si qytetarët e vendeve tjera të Ballkanit të cilët bëjnë një jetë normale.

 

Ne nuk duam të jemi ndryshe prej të tjerëve, ne thjeshtë duam që të bëjmë një jetë normale si gjithë të tjerët”, ka thënë Çollaku, i cili ka shprehur bindjen që brenda këtij viti do të ketë sinjale pozitive për Kosovën në këtë drejtim.

Më tej ka shpjeguar edhe rëndësinë që do të ketë për shtetin e Kosovës, nënshkrimi i Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit, sidomos në fushën e rritjes së investimeve të huaja dhe zhvillimit ekonomik.

Po ashtu ministri i Integrimit Evropian, i është përgjigjur edhe interesimit të studentëve për shumë çështje që lidhen me agjendën evropiane të Kosovës, procesin e normalizimit të marrëdhënieve me Serbinë, luftimin e ekstremizmit të dhunshëm etj.

 

Last modified: 11 Gusht, 2022

7 Responses to " Ministri Çollaku diskuton për integrimin evropian me studentë të Akademisë Diplomatike të Vjenës "

 1. go x thotë:

  … [Trackback]

  […] Read More on on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-diskuton-per-integrimin-evropian-me-studente-te-akademise-diplomatike-te-vjenes/ […]

 2. 다시보기 thotë:

  … [Trackback]

  […] Find More here on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-diskuton-per-integrimin-evropian-me-studente-te-akademise-diplomatike-te-vjenes/ […]

 3. … [Trackback]

  […] Find More Info here on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-diskuton-per-integrimin-evropian-me-studente-te-akademise-diplomatike-te-vjenes/ […]

 4. … [Trackback]

  […] Read More Information here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-diskuton-per-integrimin-evropian-me-studente-te-akademise-diplomatike-te-vjenes/ […]

 5. super kaya 888 thotë:

  … [Trackback]

  […] Find More here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-diskuton-per-integrimin-evropian-me-studente-te-akademise-diplomatike-te-vjenes/ […]

 6. … [Trackback]

  […] Find More on on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-diskuton-per-integrimin-evropian-me-studente-te-akademise-diplomatike-te-vjenes/ […]

 7. read thotë:

  … [Trackback]

  […] There you will find 63665 additional Info to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-diskuton-per-integrimin-evropian-me-studente-te-akademise-diplomatike-te-vjenes/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *