Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Mbahet takimi i tetë i Komitetit Punues për Integrim Evropian

5 Nëntor, 2012

Prishtinë, 5 nëntor 2011 – Në kuadër të intensifikimit të agjendës Evropiane të Kosovës sot u mbajt takimi i Komitetit Punues për Integrim Evropian. Takimi u kryesua nga Ministrja e Integrimit Evropian, Vlora Çitaku, me pjesëmarrjen e të gjithë Sekretarëve të Përgjithshëm të ministrive dhe udhëheqësve të disa agjencive. Temë e takimit të sotëm ishte përmbushja e kritereve për hapjen e negociatave të Marrëveshjes së Stabilizim Asociimi, gjegjsisht progresit në plotësimin e 4 kritereve në fushat e sundimit të ligjit, administratës publike, mbrojtjes së minoriteteve dhe tregëtisë.

Në fushën e sundimit të ligjit, u diskutua vazhdimi i reformave në sektorin gjyqësor dhe zgjidhja e rasteve të grumbulluara në gjykata, si dhe çështja e harmonizimit të statistikave ndërmjet Policisë së Kosovës, Këshillit Prokurorial të Kosovës, Agjencisë Kundër Korrupsionit dhe Këshillit Gjyqësor të Kosovës. Policia e Kosovës dhe Agjencia Kundër Korrupsionit informuan pjesëmarrësit për numrin e rasteve në kuadër të luftes kundër korrupsionit. Poashtu, u diskutua amandamentimi i pakos legjislative të gjyqësorit me ç’rast pjesëmarrësit u dakorduan për mosndryshimin e kompetencave të Prokurorisë Special të EULEX-it. Strategjia e re Kundër Korrupsionit është në fazen finale të përgatitjes ku drafti përfundimtar i Strategjisë do të diskutohet me të gjtiha palët e interesit dhe deri në mesin e muajit nëntor do të miratohet në Qeveri.

Në fushen e administrates publike, është në fazen finale miratimi i tre akteve sekondare për zbatimin e legjislacionit për sherbimin civil dhe paga. Sa i përket buxhetit dhe hapësirave të Avokatit të Popullit, për vitin 2013 është ndarë buxheti për Avokatin e Popullit, në harmoni me kërkesat e Avokatit të Popullit, ndërsa Ministria e Administrates Publike është në fazen finale të përgatitjes së listes së objektave që do të janë në dispozicion pas ndërtimit të Pallatit të Drejtësisë.

Në fushen e mbrojtjes së minoriteteve, Ministria e Kultures, Rinisë dhe Sportit njoftoj pjesëmarrësit për zhvillimet e fundit sa i përket funksionalizimit të trupit të përbashkët për promovimin dhe mbrojtjen e trashëgimisë kulturore. Trupi i përbashkët pritet të themelohet deri në fund të këtij viti.

Sa i përket fushës së tregtisë, është në përfundim të sipër finalizimi i ri-strukturimit të Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë dhe njëkohësisht MTI do të përgatit dëri në fund të këtij muaji analizen e ndikimit të aspekteve tregtare të Marrëveshjes së Stabilizim Asociimi.

Informatë e përgjithshme:

Komitetit Punues për Integrim Evropian është forum i përhershëm i cili udhëhiqet nga Ministrja e Integrimit Evropian dhe marrin pjesë udhëheqës më të lartë administrativ të institucioneve shtetërore. Roli i takimeve të Komitetit Punues është të siguroj koordinim të mirëfilltë të agjendës Evropian në nivelin më të lartë administrativ.

 

Last modified: 17 Gusht, 2022

44 Responses to " Mbahet takimi i tetë i Komitetit Punues për Integrim Evropian "

 1. 뉴토끼 thotë:

  … [Trackback]

  […] Info to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/mbahet-takimi-i-tete-i-komitetit-punues-per-integrim-evropian/ […]

 2. Fysio Dinxperlo thotë:

  … [Trackback]

  […] Here you can find 62184 more Info on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/mbahet-takimi-i-tete-i-komitetit-punues-per-integrim-evropian/ […]

 3. If some one needs to be updated with most
  up-to-date technologies afterward he must be visit this
  web site and be up to date daily.

 4. Hey there would you mind letting me know which webhost you’re utilizing?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot faster then most.
  Can you recommend a good web hosting provider at a honest price?
  Thank you, I appreciate it!

 5. What’s up to every single one, it’s genuinely a fastidious for me to pay a visit this web page, it consists of helpful Information.

 6. … [Trackback]

  […] Information on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/mbahet-takimi-i-tete-i-komitetit-punues-per-integrim-evropian/ […]

 7. Kardinal Stick thotë:

  … [Trackback]

  […] Info on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/mbahet-takimi-i-tete-i-komitetit-punues-per-integrim-evropian/ […]

 8. Hi to every one, the contents existing at this web site are genuinely remarkable for people experience, well, keep up
  the good work fellows.

 9. Hello there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay.
  I’m definitely enjoying your blog and look forward to new updates.

 10. Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to far added agreeable from you! By the
  way, how can we communicate?

 11. www.imuty.com thotë:

  Thanks for the good writeup. It actually was once a leisure account it.

  Glance complicated to more delivered agreeable from you!

  By the way, how could we be in contact?

 12. … [Trackback]

  […] Here you will find 45856 more Information to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/mbahet-takimi-i-tete-i-komitetit-punues-per-integrim-evropian/ […]

 13. Sex Dating thotë:

  Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am going through
  troubles with your RSS. I don’t understand why
  I can’t subscribe to it. Is there anybody else getting the
  same RSS issues? Anyone who knows the solution can you kindly respond?
  Thanks!!

 14. Sex Dating thotë:

  My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a number of websites for about a year
  and am concerned about switching to another platform.
  I have heard good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content
  into it? Any kind of help would be really appreciated!

 15. Sex Dating thotë:

  Thankfulness to my father who informed me about this website, this webpage is actually amazing.

 16. Sex Dating thotë:

  Thanks to my father who told me about this web site, this blog is genuinely remarkable.

 17. Sex Dating thotë:

  This article will assist the internet people for setting up new weblog or even a
  blog from start to end.

 18. Sex Dating thotë:

  I have been browsing online more than three hours lately,
  yet I never discovered any interesting article like yours.
  It is beautiful price enough for me. In my opinion, if
  all website owners and bloggers made excellent content as you did, the net might be a lot
  more useful than ever before.

 19. Sex Dating thotë:

  Exceptional post however I was wanting to know if you could
  write a litte more on this subject? I’d be very grateful if you could
  elaborate a little bit more. Cheers!

 20. Sex Dating thotë:

  I all the time emailed this blog post page to all my friends, as if like to read it afterward my links will too.

 21. Hi are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog
  world but I’m trying to get started and create my
  own. Do you need any coding expertise to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

 22. Edwina thotë:

  My developer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a
  variety of websites for about a year and am nervous about switching to another platform.

  I have heard excellent things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress content
  into it? Any help would be really appreciated!

 23. Antwan thotë:

  I do accept as true with all of the ideas you have introduced to
  your post. They’re really convincing and will definitely work.
  Nonetheless, the posts are very short for newbies. May you please prolong them a little
  from next time? Thank you for the post.

 24. Tegan thotë:

  This design is spectacular! You most certainly know how to keep a
  reader entertained. Between your wit and your videos,
  I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!)
  Wonderful job. I really enjoyed what you had to
  say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 25. w2jobs.net thotë:

  I visited various websites however the audio quality for
  audio songs current at this web site is truly marvelous.

 26. Amelia thotë:

  If you are going for finest contents like me, only go to see this
  web site daily for the reason that it presents feature contents, thanks

 27. Lonny thotë:

  Howdy! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok.

  I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new posts.

 28. Roderick thotë:

  Good information. Lucky me I discovered your website by accident (stumbleupon).
  I have book marked it for later!

 29. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to
  your site? My blog site is in the very same niche as yours and my
  users would really benefit from a lot of the information you present here.
  Please let me know if this ok with you. Appreciate it!

 30. Marquis thotë:

  Hey! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog post or
  vice-versa? My website discusses a lot of the same topics as yours and I think we could greatly benefit from each other.
  If you happen to be interested feel free to shoot me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the way!

 31. jobinmedia.net thotë:

  Very descriptive post, I loved that a lot. Will there
  be a part 2?

 32. Rosella thotë:

  I was curious if you ever considered changing the layout of your site?
  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 pictures.
  Maybe you could space it out better?

 33. Lisette thotë:

  Hello colleagues, fastidious paragraph and pleasant urging commented here, I am genuinely
  enjoying by these.

 34. Adelaida thotë:

  Thanks for the marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you’re a great author.
  I will make certain to bookmark your blog and may come back later on. I want to
  encourage continue your great writing, have
  a nice morning!

 35. wedzign.com thotë:

  Attractive part of content. I simply stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I acquire in fact
  loved account your weblog posts. Any way I will be subscribing for your feeds
  and even I achievement you access persistently fast.

 36. If some one desires expert view regarding blogging after that i advise him/her to pay a visit this blog, Keep up the nice job.

 37. Thanks in favor of sharing such a nice idea, paragraph is pleasant, thats why i have read it fully

 38. Darryl thotë:

  Hello there, I found your blog via Google while searching for a related topic, your site came up, it looks good.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, just turned into alert to your weblog through Google, and found that it
  is really informative. I’m gonna be careful for brussels.
  I will be grateful in case you proceed this in future.
  Lots of people will be benefited out of your writing.
  Cheers!

 39. Krystal thotë:

  I do agree with all the ideas you’ve offered in your post.
  They’re really convincing and can definitely work. Still, the posts are too
  brief for newbies. Could you please lengthen them a bit from subsequent time?
  Thank you for the post.

 40. I’d like to find out more? I’d love to find out more details.

 41. This post will help the internet visitors for building up new website or even a blog
  from start to end.

 42. Stormy thotë:

  If you are going for finest contents like myself, just pay a visit this site daily as it gives feature contents, thanks

 43. hello!,I like your writing very much! proportion we keep up a correspondence more about your
  article on AOL? I need a specialist in this space to unravel my problem.

  Maybe that’s you! Looking ahead to peer you.

 44. What’s up to all, it’s actually a fastidious for me
  to visit this web site, it consists of priceless Information.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *