Integrimi Evropian

Luksemburgu mbështet tutje Kosovën në rrugën e saj euro-integruese

25 Shkurt, 2020

Prishtinë, 25 Shkurt 2020 – Ministri i Integrimit Evropian, z. Blerim Reka priti në takim Shefen e Misionit për Kosovë znj. Natacha Gomes, me të cilën bisedoi për vazhdimin e bashkëpunimit të frytshëm dhe mjaftë të suksesshëm bilateral midis këtyre dy shteteve sidomos në mbështetjen që ky shtet i’a ofron Kosovës në proceset e saj euro-integruese.

Vlen të theksohet se Luksemburgu është ndër përkrahësit dhe donatorët më të mëdhenj në Kosovë. Në këtë drejtim, Ministri Reka u falënderua për ndihmat e ofruara nga Luksemburgu deri më tani prej disa milionë eurove, duke shpresuar se kjo ndihmë do të vazhdojë edhe këtë vit dhe periudhat në vijim. Më tej, u diskutua për format konkrete të ndihmës, e në veçanti mundësia e mbajtjes së konferencës vjetore të përbashkët të këtyre dy shteteve, si dhe vazhdimin e marrëveshjes bilaterale me Luksemburgun.

Nga ana e saj Shefja e Misionit, znj. Gomes përshëndeti emërimin e Ministrit Reka në detyrën e re, si dhe ripërsëriti përkrahjen dhe mbështetjen e Luksemburgut për Kosovën në proceset integruese të saj.

Last modified: 4 Gusht, 2022

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *