Integrimi Evropian

Ministri Reka u takua me Shefin e Njësisë për Kosovën në Komisionin Evropian

21 Shkurt, 2020

Ministri i Integrimeve Evropiane, z. Blerim Reka, priti Shefin e Njësisë për Kosovën dhe Maqedoninë e Veriut në Komisionin Evropian, z. David Cullen, me të cilin diskutoi procesin e integrimit evropian dhe hapat që Republika e Kosovës duhet t’i ndërmarrë në këtë proces.

U diskutua gjithashtu për Metodologjinë e re të Zgjerimit të përgatitur nga Komisioni Evropian dhe për ndikimin e saj në zgjerimin e BE-së në Ballkanin Perëndimor. Më tej u theksua nevoja për të intensifikuar veprimet në lidhje me zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit dhe të Agjendës për Reforma Evropiane, përfshirë sa i përket luftës kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. U trajtua gjithashtu rëndësia e maksimizimit të potencialit të ndihmës së IPA-s.

U theksua edhe rëndësia e mbajtjes së komunikimit të rregullt ndërmjet palëve Kosovë-BE, si dhe koordinimi i të gjitha aktiviteteve përmes kësaj Ministrie me institucionet e tjera qeveritare.

Ministri Reka theksoi se: “Qeveria Kurti ka vendosur prioritetet që kontribuojnë në procesin e integrimit evropian dhe reformat e parapara me Agjendën për Reforma Evropiane. Kosova është në dijeni të përgjegjësive të saj ndërsa mbështetja e institucioneve të BE-së dhe e Shteteve Anëtare është më se e mirëseardhur për të ecur përpara së bashku në këtë proces.\”;

Z. Cullen tha se reformat janë rruga e duhur përpara dhe kërkoi angazhim të fuqishëm politik. Z. Cullen gjithashtu shprehu gatishmërinë e Komisionit Evropian për ta mbështetur Kosovën në rrugën e saj drejt integrimit evropian.

Last modified: 4 Gusht, 2022

4 Responses to " Ministri Reka u takua me Shefin e Njësisë për Kosovën në Komisionin Evropian "

  1. Attractive section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts.Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

  2. Tyreekal thotë:

    I tried CBD gummies after the victory https://www.cornbreadhemp.com/collections/full-spectrum-cbd-oil time and I’m amazed at hand how serene and stoical I feel. The perception was clear, and the influence was perceptible after hither 30 minutes. I’m on a high to be prolonged using these gummies and scrutinize other CBD products. Highly guide!

  3. Derrickkeymn thotë:

    Hello! Lemon Kush is a great stretch seeking both daytime and nighttime play, gift a balanced violent that is both energizing and relaxing. It has a well-mannered citrusy aura with ribald undertones, and its flavor is described as silvery and spicy. Varied users explosion idea a reason of hush and suffering redress lemon kish after using this hint, making it visionary over the extent of those with dread or dyed in the wool pain. All-embracing, Lemon Kush is a popular ‚lite among cannabis enthusiasts for its enjoyable effects and flavor profile.

  4. EddieMoipt thotë:

    Up to the minute cannabis growers Modern cannabis growers cheap cannabis seeds are spoiled for the treatment of choice. There are more strains on the sell than ever in the past, and numerous growers hold taken a liking to the trendy and improved selection of autoflowers. Autoflowering genetics acquire a luck to offer. There are varieties high in CBD, heinous in THC, and those with a nice counterbalance of both. That’s not to allusion the unimaginable diversity in terpene profiles. But it’s not all sunshine and roses. Autoflower strains be suffering with a master of advantages, but they also convey disadvantages that arise c eject some growers off. are spoiled for choice. There are more strains on the stock exchange than ever in the past, and many growers have taken a liking to the trendy and improved selection of autoflowers. Autoflowering genetics possess a plight to offer. There are varieties favourable in CBD, piercing in THC, and those with a genial level of both. That’s not to name the incredible inconsistency in terpene profiles. But it’s not all sunshine and roses. Autoflower strains bear a landlady of advantages, but they also stock disadvantages that drive some growers off.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *