Integrimi Evropian

Luksemburgu do të përkrahë procesin integrues të Kosovës me 30 milion euro

28 Shtator, 2017

Prishtinë, 28 shtator 2017 – Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha u takua me Udhëheqësen e Ambasadës së Luksemburgut në Kosovë, Anne Dostert. Në takim u diskutua për bashkëpunimin në kuadër të procesit të integrimit evropian të Kosovës, me theks të veçantë në zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit, liberalizimin e vizave dhe qasjen e Kosovës në Programet e BE-së. Ministrja Hoxha dhe znj. Dostert diskutuan për zbatimin e asistencës së Luksemburgut në Kosovë. Luksemburgu është duke përkrahur institucionet e Kosovës në arsim, shëndetësi dhe sektorin e ujërave. Janë duke u zbatuar projekte në këta sektorë në vlerë prej 22.5 milion eurove, ndërsa gjatë periudhës 2017-2020 do të fillojnë edhe projekte të tjera në vlerë 30 milion euro. Me këtë rast, ministrja Hoxha, theks të veçantë vuri mbi përkrahjen e procesit të integrimit evropian për të cilën është paraparë realizimi i projektit që nëpërmjet asistencës teknike të punohet në ngritjen e kapaciteteve për zbatimin e MSA-së, respektivisht nëntë kapitujve të identifikuara tani si primare. Nga ana e saj, znj. Dostert nënvizoi përkushtimin e vazhdueshëm të Luksemburgut për procesin e integrimit evropian të Kosovës dhe ofroi mbështetjen e vazhdueshme në kuadër të reformave konkrete në arsim, shëndetësi dhe sektorin e ujërave.

Last modified: 10 Gusht, 2022

2 Responses to " Luksemburgu do të përkrahë procesin integrues të Kosovës me 30 milion euro "

  1. … [Trackback]

    […] Read More Information here on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/luksemburgu-do-te-perkrahe-procesin-integrues-te-kosoves-me-30-milion-euro/ […]

  2. สล็อต thotë:

    … [Trackback]

    […] Read More Info here on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/luksemburgu-do-te-perkrahe-procesin-integrues-te-kosoves-me-30-milion-euro/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *