Integrimi Evropian

Zëvendës ministri Çelaj: “Evropa për qytetarët” mundësi për aplikim në shumë programe të BE-së

17 Janar, 2019

Prishtinë 17 Janar 2019 – Në trajnimin e organizuar për zyrtarët komunalë për programin e BE-së, “Evropa për qytetarët”, u theksua përkushtimi për forcimin e bashkëpunimit me komuna dhe shoqërinë civile në të gjitha drejtimet për përmirësim të qeverisjes.

Trajnimin e hapi, Zëvendës ministri i Integrimit Evropian, Lirak Çelaj, me ç’rast theksoi se trajnimi bëhet me mbështetje të projektit të financuar nga Bashkimi Evropian, për t’i trajnuar zyrtarët komunalë se si të aplikojnë në thirrjet e programit “Evropa për qytetarët”.

Programi i BE-së, “Evropa për qytetarët” mbështet projekte që kontribuojnë rritjes së njohurive të qytetarëve rreth BE-së, historisë dhe diversitetit të tij dhe projektet që nxisin qytetarinë evropiane si dhe për përmirësimin e kushteve për pjesëmarrje qytetare dhe demokratike në nivel të BE-së.

Në thirrjet e këtij programi mund të marrin pjesë autoritetet lokale dhe organizatat e shoqërisë civile, vuri në dukje Z. Çelaj dhe shtoi se Ministria e Integrimit Evropian është institucion koordinues i këtij programi, prandaj ka organizuar trajnimin për komunat e Kosovës. Sidoqoftë, theksoi z. Çelaj, ju do të aplikoni drejtpërdrejt te agjencitë e Bashkimit Evropian, të cilat janë përgjegjëse për programin, dhe për këtë do të mësoni më shumë nga ky trajnim.

Ministria e Integrimit Evropian do të ofrojë ndihmën e nevojshme për të mundësuar aplikimin sa më të suksesshëm në kuadër të thirrjeve të këtij programi dhe do të organizojë sesione informuese dhe trajnime.

Last modified: 8 Gusht, 2022

One Response to " Zëvendës ministri Çelaj: “Evropa për qytetarët” mundësi për aplikim në shumë programe të BE-së "

 1. sepornews thotë:

  Hello there! This post could not be written any better!
  Reading through this post reminds me of my previous room
  mate! He always kept talking about this. I will
  forward this write-up to him. Pretty sure he
  will have a good read. Thank you for sharing!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *