Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Verëtarët e Rahovecit i qasen tregut të BE-së

26 Prill, 2019

Rahovec 25 Prill 2019 – Industria e verës në Rahovec ka shënuar përparim të dukshëm në prodhim dhe eksport në vendet e Bashkimit Evropian. Në Shtëpinë e Verës në Rahovec, në një panel diskutimi që u organizua në kuadër të projektit “Përkrahje për komunikim në procesin e integrimit evropian”, i financuar nga zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë, në bashkëpunim me Ministrinë e Integrimit Evropian, prodhuesit vendor kanë kërkuar që të mbështeten më shumë prodhuesit vendor nga Institucionet e Kosovës.

Kryetari i Komunë së Rahovecit, Smajl Latifi, ka deklaruar se përkundër vështirësive që kanë fermerët, ai krenohet me rezultatet që kanë arritur. “Ne kemi gjetur rrugë për të eksportuar në tregun e jashtëm, si vera, rakia e rrushit, prodhime që dalin nga rrushi. Ekportojmë edhe perime dhe produkte që vijnë nga perimet, mirëpo shtimi i eksportit dhe vazhdimi i reformave për krijim të lehtësirave të mëtutjeshme për prodhuesit tanë, sigurisht që ndikon në rritjen e rezultateve për prodhuesit tanë. Ne jemi të interesuar për më shumë mundësi që të përfshihemi më mirë në skemën e granteve të Ministrisë së Bujqësisë dhe në parteritetet e tjera që kanë edhe Ministria e Integrimit Evropian, si dhe nga fondi mbështetës i BE-së në Republikën e Kosovës”, ka deklaruar Latifi.

Bejtullah Haxhimurati, nga Biopak Winery, ka deklaruar se kompania që ai përfaqëson, rreth 80% të prodhimit e eksporton në tregun e jashtëm. “Kjo është arritur falë punës tonë të pandalshme dhe donacioneve në teknologji që kemi marrë nga zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë”, është shprehur Haxhimurati.

Ndërkohë, Arton Osmani, menaxher i projekteve për bujqësi në zyrën e BE-së në Kosovë, ka kërkuar nga prodhuesit vendor të verës që bashkërisht të punojnë në përmirësim të infrastrukturës dhe të plotësojnë standardet e BE-së, në mënyrë që t’i qasen një tregu me më shumë se 300 milion banorë. “Në 10 vitet e fundit e kemi mbështetë sektorin privat të Bujqësisë me grante. Ne planifikojmë të vazhdojmë të mbështesim rajonin e Rahovecit edhe këtë vit, sepse është vlerësuar si potencial për zhvillim të mëtutjeshëm, dhe tregu për eksport është më lehtë i qasëshëm në raport me prodhimet tjera”.

Sipas Hysni Nurës, shef i Divizionit për bujqësi, pylltari, zhvillim rural dhe siguri të ushqimit, në Ministrinë e Integrimit Evropian, në negociatat me Komisionin Evropian për implementim të Marëveshjes së Stabilizimit, është arritur që t’i mundësohet prodhuesve vendorë që të eksportojnë në tregun e BE-së pa asnjë tarifë doganore. “Kosova, që nga hyrja në fuqi e MSA-së, ka shfuqizuar tarifat doganore për 1,044 nga 2,564 produkte bujqësore nga BE-ja. Në saje të koncesioneve me BE-në, i lejohet Kosovës që të gjitha produktet bujqësore t’i eksportojë në shtetet e BE-së me tarifë doganore zero”, ka thënë ai.

Projekti “Mbështetje e komunikimit të procesit të integrimit evropian” i financuar nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë, në bashkëpunim me Ministrinë e Integrimit Evropian, synon që të rrisë vetëdijen e qytetarëve për katër fusha me rëndësi që parashihen në kuadër të Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit, si Bujqësia, Mbrojtja e konsumatorit, Siguria e ushqimit dhe Siguria në punë.

Last modified: 5 Gusht, 2022

45 Responses to " Verëtarët e Rahovecit i qasen tregut të BE-së "

 1. best world news thotë:

  You can definitely see your enthusiasm within the article you write.
  The arena hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say
  how they believe. Always follow your heart.

 2. onlyflings.com thotë:

  At this moment I am going to do my breakfast, afterward having my breakfast coming
  again to read other news.

 3. Joker Gaming thotë:

  … [Trackback]

  […] Find More Info here on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/veretaret-e-rahovecit-i-qasen-tregut-te-be-se/ […]

 4. Very descriptive post, I liked that a lot. Will there be a part 2?

 5. Great beat ! I would like to apprentice even as you amend your web site, how could i subscribe
  for a blog website? The account helped me a applicable deal.
  I have been tiny bit familiar of this your broadcast
  offered bright transparent concept

 6. Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just
  curious if you get a lot of spam remarks? If so how do you stop it, any
  plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me crazy
  so any support is very much appreciated.

 7. Spot on with this write-up, I truly think this website needs much more consideration. I?ll probably be again to learn much more, thanks for that info.

 8. … [Trackback]

  […] Information on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/veretaret-e-rahovecit-i-qasen-tregut-te-be-se/ […]

 9. … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/veretaret-e-rahovecit-i-qasen-tregut-te-be-se/ […]

 10. Thankfulness to my father who told me about this web site,
  this web site is truly remarkable.

 11. Attractive section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts.

  Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently
  fast.

 12. Thanks for any other wonderful post. The place else may anybody get that type of info in such a perfect way of writing?
  I’ve a presentation subsequent week, and I am at the look for such info.

 13. Bridgette thotë:

  I’m gone to convey my little brother, that he should also
  pay a quick visit this web site on regular basis to take
  updated from newest reports.

 14. I’m not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice,
  keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back in the future.
  Many thanks

 15. It’s very trouble-free to find out any matter on net as compared to textbooks, as I found this article at this web site.

 16. Marilyn thotë:

  I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog.

  Is this a paid theme or did you customize it
  yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days.

 17. Sex Dating thotë:

  Yesterday, while I was at work, my cousin stole my
  apple ipad and tested to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is
  now destroyed and she has 83 views. I know this is totally
  off topic but I had to share it with someone!

 18. Sex Dating thotë:

  Yesterday, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it
  can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation.
  My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but
  I had to share it with someone!

 19. Sex Dating thotë:

  Thanks for your personal marvelous posting! I actually enjoyed reading
  it, you could be a great author.I will ensure that I bookmark your blog and will come
  back later on. I want to encourage one to continue your great writing, have a nice weekend!

 20. Sex Dating thotë:

  There is definately a lot to know about this issue.
  I really like all the points you’ve made.

 21. Sex Dating thotë:

  For most recent news you have to pay a quick visit world-wide-web and on the web I found this site as
  a most excellent web site for newest updates.

 22. Sex Dating thotë:

  I’m extremely impressed along with your writing talents as smartly as with the format to your
  weblog. Is that this a paid theme or did you modify it your self?
  Anyway stay up the nice quality writing, it is rare to peer a nice weblog like this
  one these days..

 23. Sex Dating thotë:

  I was suggested this website by means of my cousin. I’m no
  longer positive whether this submit is written by way
  of him as no one else realize such designated about my trouble.
  You’re incredible! Thank you!

 24. Sex Dating thotë:

  It is the best time to make some plans for the
  future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or tips.
  Maybe you can write next articles referring to this article.
  I want to read more things about it!

 25. Sex Dating thotë:

  When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox
  and now each time a comment is added I get several e-mails with the
  same comment. Is there any way you can remove people
  from that service? Thanks!

 26. Sex Dating thotë:

  Excellent site you’ve got here.. It’s hard to find
  excellent writing like yours these days. I really appreciate individuals like you!
  Take care!!

 27. Sex Dating thotë:

  Thanks for some other wonderful article.

  Where else could anyone get that kind of information in such an ideal method of writing?
  I’ve a presentation next week, and I’m at the look for such info.

 28. Sex Dating thotë:

  What’s up to all, the contents present at this site are truly awesome for people experience, well,
  keep up the nice work fellows.

 29. Sex Dating thotë:

  hi!,I love your writing so a lot! proportion we keep in touch more approximately your post on AOL?
  I require an expert in this house to resolve my problem.
  May be that’s you! Having a look forward to look you.

 30. Sex Dating thotë:

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good.
  I do not know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 31. Sex Dating thotë:

  Hi! This is my first visit to your blog! We are a group of
  volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
  Your blog provided us beneficial information to work on. You have
  done a extraordinary job!

 32. Sex Dating thotë:

  Helpful info. Lucky me I discovered your site by accident,
  and I am shocked why this twist of fate didn’t came about earlier!

  I bookmarked it.

 33. Kellie thotë:

  you are actually a excellent webmaster. The website loading velocity is incredible.
  It kind of feels that you are doing any distinctive trick.
  In addition, The contents are masterwork. you have performed a wonderful job
  in this topic!

 34. I do not know whether it’s just me or if everyone else experiencing problems with your site.
  It looks like some of the written text on your posts are
  running off the screen. Can someone else please provide feedback and let
  me know if this is happening to them too? This might be a
  issue with my browser because I’ve had this happen previously.
  Thanks

 35. Kam thotë:

  It’s very effortless to find out any topic on net as compared to
  books, as I found this piece of writing at this web page.

 36. Faye thotë:

  Appreciating the dedication you put into your site and in depth information you present.
  It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed material.
  Fantastic read! I’ve bookmarked your site and I’m including
  your RSS feeds to my Google account.

 37. Stephanie thotë:

  Its not my first time to pay a quick visit this website, i
  am visiting this web page dailly and obtain good facts from here every day.

 38. That is really fascinating, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your feed and look forward to in search
  of extra of your magnificent post. Additionally, I’ve shared your site in my social
  networks

 39. soho.ooz.kr thotë:

  If you wish for to get much from this piece of
  writing then you have to apply these techniques to your won blog.

 40. Therese thotë:

  I have been browsing online more than 3 hours
  today, yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and
  bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.

 41. Shenna thotë:

  Hey there I am so excited I found your blog page, I really found you by mistake, while I was searching on Google for something else, Anyways
  I am here now and would just like to say thank you for a fantastic post and a all round exciting blog (I also
  love the theme/design), I don’t have time to read it all at
  the moment but I have saved it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please
  do keep up the excellent work.

 42. Wyatt thotë:

  I blog frequently and I truly appreciate your content. Your article has
  truly peaked my interest. I’m going to book mark your blog and keep checking for new
  information about once a week. I opted in for your RSS
  feed as well.

 43. Hunting Bows thotë:

  … [Trackback]

  […] Here you will find 32887 more Info on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/veretaret-e-rahovecit-i-qasen-tregut-te-be-se/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *