Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Themelohet Shoqata e Miqësisë Austri-Kosovë

18 Maj, 2016

Vjenë 18 maj 2016 – Raportet e shkëlqyera bilaterale ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës Federale të Austrisë dje u kurorëzuan edhe me krijimin e “Shoqatës së Miqësisë Austri-Kosovë“, e cila do të forcojë dhe thelloj raportet bilaterale ndërmjet Kosovës dhe Austrisë.

Në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës themelimin e kësaj shoqate e përshëndeti z. Ramadan Ilazi, zëvendësministër për Integrim Evropian, i cili në fjalën e tij deklaroi se “ndjehem i nderuar dhe i privilegjuar të marr pjesë në emër të Qeverisë së Kosovës. Krijimi i shoqatës së tillë rikonfirmon edhe njëherë raportet e shkëlqyera ndërmjet dy vendeve tona”. Zëvendësministri Ilazi, ndër të tjera tha së këto ditë do të mbahen mend në kujtesën tonë për suksesin e Kosovës. “Hyrja në fuqi e MSA-së, rekomandimi i Komisionit Evropian për heqjen e vizave për kosovarët, pranimi i Kosovës në UEFA dhe FIFA janë vetëm disa nga sukseset e Republikës tonë dhe sot krijimi i  Shoqatës së Miqësisë Austri-Kosovë do të ndihmoj që agjenda evropiane e Kosovës të avancohet edhe më tutje”.

Ndërsa, Ambasadori i Republikës së Kosovës në Vjenë, z.Sami Ukelli, deklaroi se themelimi i Shoqatës është një \”hap i rëndësishëm drejt thellimit të mëtejshëm të marrëdhënieve ndërmjet Austrisë dhe Kosovës\”. Ambasadori Ukelli falënderoi Qeverinë e Austrisë dhe qytetarët austriakë për mbështetjen e vazhdueshme në përforcimin e Republikës së Kosovës.

Nënkryetarja e Parlamentit Evropian dhe raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën, Ulrike Lunacek, e cila njëkohësisht është zgjedhur nënkryetare e shoqatës, përmes një video-mesazhi përshëndeti iniciativën e ndërmarrë për themelimin e Shoqatës së Miqësisë Austri-Kosovë, duke rikonfirmuar mbështetjen e saj për avancimin e proceseve integruese për Republikën e Kosovës.

Zëvendësshefi i Seksionit për Evropë në Ministrin e Punëve të Jashtme të Austrisë, z.Werner Almhofer, duke përshëndetur themelimin e shoqatës rikonfirmoi përkushtimin e Qeverisë së Austrisë për të përkrahur Kosovën, sidomos në procesin e integrimit evropian.

Kryetar i Shoqatës së Miqësisë Austri-Kosovë është zgjedhur Lukas Mandl, deputet në Landin e Niederösterreich. Mandl tha se: \”Një Republikë evropiane e Kosovës është në interes të popullit të Kosovës dhe të Evropës\”. Ndër të tjera Mandl deklaroi se \”ia vlen të punosh për Kosovën”, e cila ka një të ardhme të sigurt evropiane.

Shoqata e Miqësisë Austri-Kosovë është grup ndërpartiak që do të pranohet në organizatën ombrellë të grupeve të tilla miqësore PaN (Partner i të gjitha kombeve). Shoqata e Miqësisë Austri-Kosovë zgjodhi edhe organet drejtuese të saj, ku në Bordin Këshillues janë zgjedhur personalitete të njohura austriake si ish-zëvendës-kancelari dhe eksperti i Ballkanit Erhard Busek, ish-eurodeputeti Hannes Swoboda (SPO), Gjeneral-Brigade i Ushtrisë Federal Austriake Johann Luif, si dhe personalitete tjera nga politika, diplomacia, kultura, shkenca dhe mediat.

Last modified: 10 Gusht, 2022

30 Responses to " Themelohet Shoqata e Miqësisë Austri-Kosovë "

 1. … [Trackback]

  […] Read More here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/themelohet-shoqata-e-miqesise-austri-kosove/ […]

 2. What a information of un-ambiguity and preserveness of precious
  knowledge regarding unexpected feelings.

 3. Estella thotë:

  Hi friends, its enormous paragraph on the topic of tutoringand entirely explained, keep it up all the time.

 4. Luz thotë:

  First off I would like to say superb blog!
  I had a quick question that I’d like to ask if you do not mind.
  I was curious to find out how you center yourself and clear your
  thoughts before writing. I have had a hard time clearing my thoughts in getting my ideas out there.
  I do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are wasted
  just trying to figure out how to begin. Any suggestions or hints?
  Many thanks!

 5. Cheri thotë:

  Awesome post.

 6. Mammie thotë:

  It’s perfect time to make a few plans for the longer term and it’s time to
  be happy. I’ve read this put up and if I may just I wish to suggest
  you few interesting things or suggestions.
  Perhaps you could write next articles regarding this article.

  I want to learn more things about it!

 7. Uta thotë:

  Greetings from Florida! I’m bored to tears at work so I decided to browse your blog on my iphone during lunch break.
  I love the information you present here and
  can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at how quick
  your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI,
  just 3G .. Anyhow, great site!

 8. Virgie thotë:

  I was recommended this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else
  know such detailed about my difficulty. You’re incredible!
  Thanks!

 9. Desiree thotë:

  Thankfulness to my father who informed me on the
  topic of this blog, this website is genuinely amazing.

 10. Monte thotë:

  Hi, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was
  just wondering if you get a lot of spam comments? If so how do
  you reduce it, any plugin or anything you can suggest?
  I get so much lately it’s driving me crazy so any help is very much appreciated.

 11. Angel thotë:

  My family every time say that I am wasting my time here at web,
  except I know I am getting experience everyday by reading such nice
  posts.

 12. Helene thotë:

  This piece of writing will help the internet visitors
  for creating new web site or even a blog from start to end.

 13. Normand thotë:

  This is a topic which is close to my heart… Cheers!
  Where are your contact details though?

 14. Lamar thotë:

  Hey there, I think your site might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Firefox, it looks fine but when opening in Internet
  Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a
  quick heads up! Other then that, excellent blog!

 15. Isabell thotë:

  Good day! Do you know if they make any plugins
  to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for
  some targeted keywords but I’m not seeing very good results.

  If you know of any please share. Appreciate it!

 16. warung makan thotë:

  I have read so many posts concerning the blogger lovers except this article is genuinely a nice post,
  keep it up.

 17. warung makan thotë:

  Howdy! Someone in my Myspace group shared
  this site with us so I came to give it a look. I’m definitely enjoying the information. I’m
  book-marking and will be tweeting this to my followers! Terrific blog and excellent design and style.

 18. EL thotë:

  This post will assist the internet users for
  building up new blog or even a blog from start to end.

 19. warung makan thotë:

  Hmm it appears like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything.
  Do you have any points for beginner blog writers? I’d definitely appreciate
  it.

 20. Melanie thotë:

  great points altogether, you just received a new reader.
  What would you suggest in regards to your post that you simply made a few days in the past?
  Any sure?

 21. PJ thotë:

  My brother suggested I might like this website.
  He was totally right. This post truly made my day.
  You can not imagine simply how much time I had spent for this info!

  Thanks!

 22. Osbert Poole thotë:

  Very good article.Really thank you! Fantastic.

 23. Hello There. I discovered your blog the usage of msn. This is a very
  smartly written article. I will be sure to bookmark it and come back
  to learn extra of your helpful information. Thank
  you for the post. I’ll definitely comeback.

  Here is my blog post: vpn coupon code 2024

 24. Wonderful website. Plenty of helpful information here.

  I am sending it to a few pals ans additionally sharing in delicious.
  And of course, thank you for your effort!

  My homepage – vpn special code

 25. What’s up friends, pleasant piece of writing and pleasant urging commented at this place,
  I am really enjoying by these.

  My homepage … facebook vs eharmony to find love online

 26. large thotë:

  Greate post. Keep posting such kind of information on your blog.
  Im really impressed by your site.
  Hey there, You’ve performed an excellent job. I will
  definitely digg it and individually suggest to my friends.
  I’m sure they will be benefited from this site.

 27. you are really a good webmaster. The site loading speed is incredible.
  It kind of feels that you’re doing any distinctive trick.
  Moreover, The contents are masterwork. you have performed a great task on this matter!

  My website :: eharmony special coupon code 2024

 28. Nice weblog here! Additionally your site lots up fast!
  What web host are you the use of? Can I am getting your
  affiliate hyperlink for your host? I want my web
  site loaded up as quickly as yours lol

  Also visit my website nordvpn special coupon code 2024

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *