Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Sllovenia vazhdon ta mbështesë Kosovën në procesin e integrimit evropian

20 Qershor, 2013

Prishtinë, 20 qershor. 2013 – Zëvendës Ministri Kasapolli priti sot në takim Drejtorin e Përgjithshëm të Ministrisë së punëve të jashtme të Sllovenisë z.Tadej Rupel  dhe Ambasadorin e  Republikës së Sllovenisë në Kosovë, Jožef Help.

 

Zëvendës Ministri Kasapolli vlerësoj lartë përkrahjen që po jep Sllovenia për Kosovën në procesin e Integrimit evropian, zhvillimin ekonomik e vendit dhe procesin e Liberalizimit të Vizave, me theks të veqant në mbështetjen e vazhdueshme dhe  rëndësinë e eksperiencës sllovene në procesin e Stabilizim Asociimit.

 

Gjithashtu temë diskutimi ishte forcimi i pozicionit rajonal dhe ndërkombtar të Kosovës ku edhe u vlerësua përkrahja e Republikës së Sllovenisë në proceset e pjesëmarrjes së Kosovës në nismat rajonale dhe anëtarësimin në organizatat ndërkombëtare.

z. Rupel e çmoj shumë bashkëpunimin ndërmjet dy vendeve dhe siguroj Zëvendës Ministrin se edhe më tej Sllovenia do të vazhdoj përkrahjen e Kosovës në proceset integruese evropiane, gjithashtu  përmendi edhe rëndësinë e implementimit të marrëveshjes për normalizimin e raporteve ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Serbisë.

 

Last modified: 16 Gusht, 2022

3 Responses to " Sllovenia vazhdon ta mbështesë Kosovën në procesin e integrimit evropian "

 1. … [Trackback]

  […] Find More Information here on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/sllovenia-vazhdon-ta-mbeshtese-kosoven-ne-procesin-e-integrimit-evropian/ […]

 2. meja365 thotë:

  … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/sllovenia-vazhdon-ta-mbeshtese-kosoven-ne-procesin-e-integrimit-evropian/ […]

 3. buy weed online thotë:

  … [Trackback]

  […] Info on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/sllovenia-vazhdon-ta-mbeshtese-kosoven-ne-procesin-e-integrimit-evropian/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *