Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Ministrja Hoxha takoi Zv Drejtorin e Përgjithshëm për Zgjerimin e BE-së, në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, Z. Ossowski

22 Shtator, 2017

Prishtinë, 22 shtator 2017 – Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha priti në takim një delegacion nga Gjermania të kryesuar nga sot me Përfaqësuesin Special për Negocim të Kornizës Financiare Shumëvjeçare të BE-së dhe Drejtor për Politikat e BE-së në Ministrinë e Jashtme Gjermane, Ambasadorin Thomas Ossowski, me bashkëpunëtorë.

Në takim u diskutua për projektet e përbashkëta të realizuar gjerë më tani, ato aktuale nëpërmjet projektit të GiZ-it Gjerman. Njëkohësisht u diskutua për thellimin e bashkëpunimit ndërmjet dy vendeve në kontekst të procesit të integrimit Evropian. U theksua rëndësia e implementimit sa më të suksesshëm të Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit si një momentum për të kthyer vëmendjen e perëndimit për të përkrahur proceset kyçe për Kosovën. Po ashtu, temë ishte edhe rëndësia e demarkimit të kufirit me Malin e Zi dhe finalizimi i procesit të liberalizimit të vizave.

Me këtë rast, Ministrja Hoxha potencoi se Kosova e çmon përkrahjen e Gjermanisë dhe konsideron se Gjermania është ndër miqtë kryesorë të Kosovës në arenën ndërkombëtare. Po ashtu, Gjermania është kontribuesi kryesor i qëndrueshmërisë dhe zhvillimit të Ballkanit perëndimor.

Ministrja Hoxha po ashtu shprehu vullnetin e Qeverisë së Republikës së Kosovës për të forcuar edhe më tutje bashkëpunimin me Gjermaninë si për të mirën e zhvillimit të Kosovës, ashtu edhe përfarimin e vendit me Bashkimin Evropian.

Nga ana e tij z. Ossowski i konfirmoi Ministres Hoxha vazhdimin e përkrahjes së Gjermanisë për perspektivën evropiane të Kosovës dhe njëkohësisht e përgëzoi për emërimin e saj për të udhëhequr me procesin e integrimit Evropian si një ndër çështjet kyçe që duhet koncentruar vendi.

 

Last modified: 10 Gusht, 2022

One Response to " Ministrja Hoxha takoi Zv Drejtorin e Përgjithshëm për Zgjerimin e BE-së, në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, Z. Ossowski "

  1. Adriene Treible thotë:

    I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100 certain. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Thanks

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *