Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Ministrja Hoxha raporton para Komisionit për Integrim Evropian: Zbatimi i MSA-së duhet të dinamizohet

16 Prill, 2019

Prishtinë, 16 Prill 2019 – Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, ka raportuar sot, para Komisionit Parlamentar për Integrim Evropian, të cilit i printe kryetarja e Komisionit, Blerta Deliu-Kodra, ku potencoi se pas hyrjes në fuqi të MSA-së më 1 prill 2016, Programi Kombëtar për Zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit (PKZMSA) 2019–2023, është programi i 4-të me radhë për zbatimin e MSA-së, i dakorduar mes Bashkimit Evropian dhe institucioneve të Republikës së Kosovës.

“Qeveria pas një procesi gjithëpërfshirës konsultativ më 19 mars 2019, ka miratuar PKZMSA-në 2019-2023, bazuar në strukturën e Kritereve të Kopenhagës, të ndara në 3 blloqe kriteresh: politike, ekonomike dhe standardet evropiane, duke përfshirë përafrimin e legjislacionit të Kosovës me atë të BE-së”, ceku Ministrja Hoxha dhe shtoi se vëmendje e veçantë u është kushtuar tri aspekteve: Bashkëpunimit më të ngushtë me institucionet, konform reformave të propozuara në Program, Planifikimit të qëndrueshëm dhe realist, dhe Kostos buxhetore.

Sipas planit, për vitin 2019 është paraparë realizimi i 70% i reformave, të paktën 280 masa afatshkurta, reformat institucionale janë të përfshira në këtë program. Kostoja e zbatimit të PKZMSA-së 2019-2023 për këtë vit është rreth 94.4 milionë euro, nga të cilat rreth 81.8 milionë euro nga buxheti i shtetit, rreth 12.6 milionë euro nga mbështetja e donatorëve (BE dhe donatorët bilateralë), pra, nuk ka vakum buxhetor.

Kuvendi dhe Komisioni Parlamentar për Integrim Evropian janë shtyllat kryesore në aspektin shtyrjes përpara të agjendës legjislative, ashtu edhe atë të koordinuesit për monitorimin e përmbushjes së detyrimeve të marra përsipër nga Kuvendi. Kuvendi do të ndikojë edhe në strukturat e stabilizim-asociimit, në kuadër të Komitetit Parlamentar të Stabilizim-Asociimit, potencoi Ministrja dhe shtoi se Raporti i parë tremujor mbi zbatimin e PKZMSA 2019 – 2023 parashihet të publikohet në fillim të Majit 2019, derisa monitorimi i zbatimit të PKZMSA-së bëhet përmes platformës online.

Ministrja Hoxha u përgjigj edhe në pyetjet e anëtarëve të Komisionit Parlamentar për Integrime, rreth MSA-së, reformave të planifikuara dhe lobimit rreth liberalizimit të vizave.

Last modified: 5 Gusht, 2022

7 Responses to " Ministrja Hoxha raporton para Komisionit për Integrim Evropian: Zbatimi i MSA-së duhet të dinamizohet "

 1. 티비위키 thotë:

  … [Trackback]

  […] Find More here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-hoxha-raporton-para-komisionit-per-integrim-evropian-zbatimi-i-msa-se-duhet-te-dinamizohet/ […]

 2. Terry Zuchara thotë:

  This design is incredible! You certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 3. … [Trackback]

  […] Find More on on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-hoxha-raporton-para-komisionit-per-integrim-evropian-zbatimi-i-msa-se-duhet-te-dinamizohet/ […]

 4. … [Trackback]

  […] There you will find 60636 additional Info to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-hoxha-raporton-para-komisionit-per-integrim-evropian-zbatimi-i-msa-se-duhet-te-dinamizohet/ […]

 5. next thotë:

  … [Trackback]

  […] Find More Information here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-hoxha-raporton-para-komisionit-per-integrim-evropian-zbatimi-i-msa-se-duhet-te-dinamizohet/ […]

 6. … [Trackback]

  […] Find More Information here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-hoxha-raporton-para-komisionit-per-integrim-evropian-zbatimi-i-msa-se-duhet-te-dinamizohet/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *