Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Ministrja Hoxha: Prioritet adresimi dhe zbatimi i rekomandimeve nga Raporti për vendin

30 Maj, 2019

Prishtinë, 30 Maj 2019 – Pas konferencës për media, Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, ka shkruar se “;Raporti vlerëson të arriturat, po ashtu numëron edhe ngecjet me rekomandime. Tash është prioritet adresimi dhe zbatimi i rekomandimeve nga Raporti, sepse, rruga jonë e vetme është integrimi i vendit tonë me vlerat e BE-së”;.
Ajo po ashtu, ka kërkuar që të mos ketë vonesa në vendimmarrje në Këshillin e Ministrave.

Ja postimi i Ministres Hoxha në fb:

Në konferencën për media, dedikuar Raportit të vendit nga Komisioni Evropian, ceka se raporti vlerëson të arriturat, po ashtu numëron edhe ngecjet me rekomandime. Tash është prioritet adresimi dhe zbatimi i rekomandimeve nga Raporti, sepse, rruga jonë e vetme është integrimi i vendit tonë me vlerat e BE-së.
Vlerësimi në Raport është ndarë në katër pjesë: Pjesa e përgjithshme, Kriteret politike, Kriteret socio-ekonomike dhe Standardet e BE-së.
Mbetet punë për t’u bërë për procesin integrues, ndërsa çështja e liberalizimit të vizave, është në duar të Këshillit të Ministrave dhe pas zgjedhjeve në Parlamentin Evropian, kërkojmë të mos ketë vonesa, përkundrazi, presim që parimet themelore të BE-së të zbatohen edhe për Kosovën.

Last modified: 5 Gusht, 2022

One Response to " Ministrja Hoxha: Prioritet adresimi dhe zbatimi i rekomandimeve nga Raporti për vendin "

  1. … [Trackback]

    […] Read More Info here on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-hoxha-prioritet-adresimi-dhe-zbatimi-i-rekomandimeve-nga-raporti-per-vendin/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *