Integrimi Evropian

Ministrja Hoxha në takim me Ambasadorin Schmit, Presim përkrahjen e Luksemburgut për liberalizimin e vizave

10 Tetor, 2018

Prishtinë, 10 Tetor 2018 – Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha priti në takim Ambasadorin e Dukatit të Luksemburgut në Kosovë, Z. Paul Schmit, dhe me këtë rast diskutoi për programet e përkrahjes nga Luksemburgu dhe në përgjithësi për procesin e integrimit, me theks të veçantë liberalizimin e vizave.

Luksemburgu, është përkrahës dhe donator i fuqishëm i shtetndërtimit, theksoi Ministrja Hoxha dhe falënderoi Ambasadorin Schmit, dhe përshkroi nivelin e realizimit të projekteve nga ky vend mik i Kosovës.

Sferat e interesimit dhe përkrahja nga Luksemburgu janë me shumë vlerë, theksoi Ministrja Hoxha, reformën dhe fuqizimin e administratës dhe asistencën për zbatimin e MSA-së, janë pikat e forta të kësaj përkrahjeje. Po ashtu, Ministrja kërkoi mbështetjen e Luksemburgut për të votuar pro liberalizimit të vizave në Këshillin e Ministrave.

Ambasadori Schmit, theksoi rëndësinë e zbatimit të MSA-së si dhe reformën gjithëpërfshirëse e cila rezultoi jo vetëm me liberalizimin e vizave por edhe proceset tjera integruese si anëtarësimi në organizatat ndërkombëtare si dhe procesin integrues euro-atlantike.

Aktualisht janë duke u zbatuar projekte në vlerë prej 22.5 milionë eurove, si në arsim, shëndetësi dhe sektorin e ujërave, derisa Luksemburgu, gjatë periudhës 2017-2020 për projekte të ndryshme, ka planifikuar përkrahjen e institucioneve të Kosovës me vlerë 30 milionë euro.
– See more at: https://www.mei-ks.net/sq/lajmet-mei/-ministrja-hoxha-n-takim-me-ambasadorin-schmit-presim-prkrahjen-e-luksemburgut-pr-liberalizimin-e-vizave#sthash.gAPjKDPW.dpuf

Last modified: 8 Gusht, 2022

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *