Integrimi Evropian

Ministrja Hoxha kërkon përkrahje për vizat nga Italia në votimin e Këshillit të Ministrave

14 Nëntor, 2018

 

Romë, 14 Nëntor 2018 – Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, po qëndron për vizitë zyrtare në Itali, ku takoi z. Nicola Molteni, zëvendës ministër në Ministrinë e Punëve të Brendshme me ç’rast diskutoi për thellimin e bashkëpunimit bilateral dhe liberalizimin e vizave për Kosovën.

Ministrja Hoxha, në takim me Z. Molteni, theksoi përkushtimin e Republikës së Kosovës për përmbushjen me sukses të 95 kushteve për liberalizim dhe pritshmërinë që pas përmbushjes së kritereve të kemi rezultatin e pritur e që është liberalizimi i vizave për qytetaret tanë.

“Emigrimi ilegal është hequr nga agjenda e institucioneve tona, ngase, nga viti 2015, kjo dukuri ka rënë në vlerat më të ulëta, aq sa shtetasit e Kosovës nuk gjenden as brenda 30 shteteve për kërkesat e parashtruara për azil në vendet e BE-së. Menaxhimi i azilit në vend si dhe riatdhesimit është për t’u vlerësuar, sepse, Kosova po zbaton jo vetëm marrëveshjet ndërkombëtare por edhe rekomandimet që dalin nga këto marrëveshje”, theksoi Ministrja Hoxha.

Ministrja kërkoi nga zëvendësministri Molteni, përkrahje në mbledhjen e radhës së Këshillit të Ministrave, për t’u mundësuar lëvizjen e lirë qytetarëve tanë.

Ministrja Hoxha e vlerësoi lartë përkrahjen e Italisë, por, theksoi ajo, na duhet jashtëzakonisht shumë kjo përkrahje edhe në Këshillin e Ministrave që qytetarët e Kosovës të lëvizin të lirë, ashtu, ata do të jenë edhe më afër por edhe pjesë e vlerave integruese, në procesin integrues euro-atlantik.

Last modified: 8 Gusht, 2022

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *