Integrimi Evropian

Ministrja Hoxha kërkon mbështetje nga Komisioni Evropian në zbatimin e Reformave nga Agjenda Evropiane

26 Prill, 2018

Prishtinë, 26 Prill 2018 – Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, takoi Z. David Cullen, Shef i Njësisë për Kosovën në Komisionin Evropian, me ç’rast diskutoi për Raportin e vendit, të arriturat dhe sfidat e procesit integrues.

 

Në takim, Ministrja Hoxha dhe z. Cullen diskutuan lidhur me te gjeturat e raportit të fundit për vendin dhe mënyrën e adresimit të tyre.

 

Po ashtu u diskutua edhe për agjendën evropiane të reformave dhe proceset që duhet kryer në kuadër të kësaj agjende.

 

“Reformat që parashihen me Agjendën Evropiane dhe reformat ekonomike, përfshijnë edhe reformat në administratë të cilat i shohim si hap të rëndësishëm në procesin integrues.Përmes zbatimit të Programit Kombëtar për Zbatimin e MSA-së, Ministria ka punuar në rishikimin e Programit të MSA-së në shtator të vitit të kaluar si dhe zbatimin e tij”, theksoi Ministrja Hoxha, duke shtuar se institucionet e Kosovës mbeten të përkushtuara në kryerjen e detyrave që avancojnë procesin e integrimit.

 

Z. David Cullen theksoi se modernizimi, transformimi dhe avancimi administratës në Kosovë është investim shembullor në të ardhmen e qytetarëve të Kosovës, e cila ndikon fuqishëm në përmirësimin e cilësisë së jetës për qytetarëve si dhe vlerave integruese.

 

Shefi i Njësisë për Kosovën në Komisionin Evropian, Z. Cullen po ashtu, ka shprehur gatishmërinë e Komisionit Evropian për përkrahjen e Agjendës Evropiane të Reformave si dhe mbështetjen buxhetore sektoriale për Kosovën.

 

Last modified: 9 Gusht, 2022

One Response to " Ministrja Hoxha kërkon mbështetje nga Komisioni Evropian në zbatimin e Reformave nga Agjenda Evropiane "

  1. … [Trackback]

    […] There you can find 71965 additional Information on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-hoxha-kerkon-mbeshtetje-nga-komisioni-evropian-ne-zbatimin-e-reformave-nga-agjenda-evropiane/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *