Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Ministrja Hoxha kërkoi angazhim maksimal për realizimin e projekteve të BE-së

25 Qershor, 2018

Prishtinë, 25 Qershor 2018 – Sot, është mbajtur takimi iniciues i procesimit të programeve kombëtare për Kosovën, IPA 2019 dhe IPA 2020, të financuara nga Bashkimi Evropian, ku morën pjesë Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, drejtues të Zyrës së BE-së, diplomatë dhe drejtues institucionesh ekzekutive të Qeverisë së Kosovës.

 

Në hapjen zyrtare, u prezantua qasja e përbashkët që do të ndiqet nga ana e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë dhe Ministrisë së Integrimit Evropian si koordinuese nga ana e Kosovës, për afatet kohore të procesit të programimit, sektorët që do të përkrahen nga këto programe.

 

Ministrja Hoxha, në cilësinë e Koordinatores Kombëtare për IPA tha se “Qëllimi jonë është që duke filluar prej tani e deri në mesin e vitit të ardhshëm, të kryejmë gjithë procesin e programimit të IPA 2019 dhe IPA 2020, ashtu që më pas, të kemi kohë të përqendrohemi në fazën e planifikimit për instrumentin e ri që do të zhvillohet për periudhën e re financiare të BE-së, 2021-2027”.

 

Ministrja theksoi se pret nga përfaqësuesit e Zyrës së BE-së të na njoftojnë rreth kufijve financiarë të programeve 2019 dhe 2020, afatet e nevojshme për të dorëzuar kërkesat te BE-ja për financim, rreth sektorëve të cilët do të financohen, si dhe rreth modaliteteve të zbatimit të projekteve në këta sektorë.

 

“Ministria ka pranuar një numër propozimesh nga ana e institucioneve tona dhe ne e kemi njoftuar paraprakisht Zyrën e BE-së për këto kërkesa. Duke filluar nga sot, së bashku të nisim një dialog ndërmjet institucioneve të Kosovës dhe BE-së rreth ideve më të mira për mbështetje, duke u bazuar në kufijtë financiar të cilët janë vendosur nga BE-ja. Prandaj, ftoj përfaqësuesit e institucioneve të Kosovës që sot të prezantojnë propozimet për projektet e tyre dhe të paraqesin se cilat janë prioritetet më të rëndësishme të tyre”, theksoi Ministrja Hoxha.

 

Pas fjalës hyrëse të Ministres Hoxha, u paraqiten propozimet dhe projektet që priten të financohen nga BE-ja, me IPA 2019, IPA 2020.

 

Last modified: 8 Gusht, 2022

6 Responses to " Ministrja Hoxha kërkoi angazhim maksimal për realizimin e projekteve të BE-së "

 1. hk for sale thotë:

  … [Trackback]

  […] Read More Info here on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-hoxha-kerkoi-angazhim-maksimal-per-realizimin-e-projekteve-te-be-se/ […]

 2. … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-hoxha-kerkoi-angazhim-maksimal-per-realizimin-e-projekteve-te-be-se/ […]

 3. I’m really inspired with your writing skills as well
  as with the layout on your weblog. Is this a paid subject
  or did you customize it your self? Either way stay up the nice high
  quality writing, it’s rare to peer a nice weblog like this
  one these days..

 4. Undeniably believe that which you said. Your favorite reason appeared to be
  at the net the simplest thing to bear in mind of. I say to
  you, I certainly get annoyed even as other folks consider concerns that they
  just don’t realize about. You managed to hit
  the nail upon the highest and outlined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal.
  Will probably be again to get more. Thanks

 5. If you would like to take a good deal from this article then you
  have to apply such techniques to your won webpage.

 6. … [Trackback]

  […] Find More on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-hoxha-kerkoi-angazhim-maksimal-per-realizimin-e-projekteve-te-be-se/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *