Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Ministrja Çitaku priti në takim Ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Z. Ian Cliff

24 Korrik, 2013

Prishtinë, 24 korrik 2013 – Ministrja Çitaku priti në takim Ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, z. Ian Cameron Cliff, në vizitën e parë pas dhënies së dritës jeshile nga ana e Këshillit Evropian për fillimin e negociimit të Marrveshjes për Stabilizim Asociim (MSA). Në cilësinë e vendit që do të filloj negociimin e MSA’së, Ambasadori Cliff informoi Ministren Çitaku për publikimin e raportit rishikimi i balancit të kompetencave të BE-se.

 

Ky raport i’u është dorëzuar të gjtha vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, shtevete kandidate dhe shteteve që janë kandidate potenciale për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Poashtu u bisedua për çështjet më aktuale në vend si për zhvillimet e fundit, procesin e integrimit Evropian, si dhe për situatën e re të krijuar me fluksin e azilkërkuesve nga Kosova.

Në kontekstin e integrimit Evropian, u diskutua më në detaje për përgaditjet për fillimin e negociimit të Marrveshjes për Stabilizim Asociim (MSA), përmbushjes së pakos legjislative dhe çështjeve përcjellëse për liberalizimin e vizave, bashkëpunimin rajonal dhe përmirësimin e raporteve ndërfqinjësore si kriter për avansim me integrimin Evropain.

Me këtë rast Minsitrja Çitaku potencoi përkushtimin e Qeverisë së Kosovës për tu ballafaquar me përgjegjisitë në rritje si me avansimin me agjendën Evropiane, njëkohësisht me koordinim brenda institucioneve të Kosovës për parandalimin e migrimit ilegal dhe fluksit të azil kërkuesve nga Kosova drejt shteteve anëtare të Bashkimit Evropian, që ka shënuar rritje enorme muajve të fundit.

Nga ana e tijë Ambasadori Cliff, deklaroi se: “Mbretëria e Bashkuar do të vazhdojë të ndihmojë Kosovën në rrugën e sajë drejt integrimit të plotë në Bashkimin Evropian, dhe se marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve tona do të fuqizohen edhe më tutje.”

Ministrja Çitaku e falënderoi ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar për përkrahjen e vazhdueshme të dhënë për Kosovën.

 

Last modified: 16 Gusht, 2022

3 Responses to " Ministrja Çitaku priti në takim Ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Z. Ian Cliff "

 1. 호두코믹스 thotë:

  … [Trackback]

  […] Info to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-citaku-priti-ne-takim-ambasadorin-e-mbreterise-se-bashkuar-ne-kosove-z-ian-cliff/ […]

 2. … [Trackback]

  […] Information on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-citaku-priti-ne-takim-ambasadorin-e-mbreterise-se-bashkuar-ne-kosove-z-ian-cliff/ […]

 3. magic boom bars thotë:

  … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-citaku-priti-ne-takim-ambasadorin-e-mbreterise-se-bashkuar-ne-kosove-z-ian-cliff/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *