Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Ministrja Çitaku në takimin me Deputetët e parlamentit Evropian:”Negociimi i MSA-së mjaft dinamik por institucionet e Kosovës janë përgatitur mirë”

31 Tetor, 2013

Prishtinë, 31.10.2013 – Ministrja e Integrimit Evropian, Vlora Çitaku, ishte e pranishme në takimin e  Kryeministri i Republikës së Kosovës me Deputetët e Parlamentit Evropian  ne kuader të vizitës së tyre ndërparlamentare mes Parlamentit Evropian dhe Republikes se Kosoves . Para të pranishmëve Ministrja Çitaku dha një përshkrim të gjendjes aktuale në vend në raport me agjendën evropiane dhe liberalizimin e vizave për Kosovën.

Ministrja Citaku në fjalën e sajë u fokusua në zhvillimet e fundit, respektivisht Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit (MSA), ku me këtë rast potencoi se Qeveria e Kosovës në dy vitet e fundit është përkushtuar plotësisht në plotësimin e kushteve dhe përgatitjen teknike për ta perfunduar kete proces me sukses. Nga aspekti teknik, janë bërë të gjitha përgatitjet në mënyrë që Adminsitrata Publike të jetë në gjendje të mbështes procesin e negociimit të MSA-së. Poashtu, Ministrja Çitaku tha se:”kemi përpara një agjendë mjaft dinamike por institucionet e Kosovës janë të përgaditura që i gjithë procesi të përfundohet shumë shpejtë”. Më në detaje Ministrja foli për orarin e takimeve për negociimin e MSA-së, i cili do të zgjasë deri në pranverë.

Ndërsa për procesin e Liberalizimit të Vizave ministrja Çitaku i informoi deputet e Parlamentit Evropian për përkushtimin e institucioneve të Kosovës në përmbushjen e kritereve, dhe se instutucionet e Kosovës janë të gatshme për hapat e radhës që duhet ndërrmarrë në këtë proces. Ministrja poashtu, ju bëri thirrje deputetëve Evropian për të mbështetur Kosovën në rrugën e sajë drejt Integrimit Evropian dhe Liberalizimit të Vizave.

Deputetëve Evropian Ministrja Çitaku ju ofroi një përshkrim të shkurtër edhe për gjendjen aktuale me ekonominë e Kosovës, gjithashtu edhe foli për vizionin e qeverise në fushën e zhvillimit ekonomik të vendit tonë.

 

Last modified: 15 Gusht, 2022

6 Responses to " Ministrja Çitaku në takimin me Deputetët e parlamentit Evropian:”Negociimi i MSA-së mjaft dinamik por institucionet e Kosovës janë përgatitur mirë” "

 1. … [Trackback]

  […] Find More on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-citaku-ne-takimin-me-deputetet-e-parlamentit-evropiannegociimi-i-msa-se-mjaft-dinamik-por-institucionet-e-kosoves-jane-pergatitur-mire/ […]

 2. hawaiian runtz thotë:

  … [Trackback]

  […] Find More Information here on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-citaku-ne-takimin-me-deputetet-e-parlamentit-evropiannegociimi-i-msa-se-mjaft-dinamik-por-institucionet-e-kosoves-jane-pergatitur-mire/ […]

 3. … [Trackback]

  […] Read More on on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-citaku-ne-takimin-me-deputetet-e-parlamentit-evropiannegociimi-i-msa-se-mjaft-dinamik-por-institucionet-e-kosoves-jane-pergatitur-mire/ […]

 4. … [Trackback]

  […] Read More on to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-citaku-ne-takimin-me-deputetet-e-parlamentit-evropiannegociimi-i-msa-se-mjaft-dinamik-por-institucionet-e-kosoves-jane-pergatitur-mire/ […]

 5. click this site thotë:

  … [Trackback]

  […] Find More here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-citaku-ne-takimin-me-deputetet-e-parlamentit-evropiannegociimi-i-msa-se-mjaft-dinamik-por-institucionet-e-kosoves-jane-pergatitur-mire/ […]

 6. … [Trackback]

  […] Information to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministrja-citaku-ne-takimin-me-deputetet-e-parlamentit-evropiannegociimi-i-msa-se-mjaft-dinamik-por-institucionet-e-kosoves-jane-pergatitur-mire/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *