Integrimi Evropian

Ministri në detyrë Reka foli në debatin e Columbia University: “The Future of Kosovo”

20 Maj, 2020

Prishtinë, 20 maj 2020 – Ministri në detyrë i Integrimit Evropian, Blerim Reka, mbrëmë morri pjesë në debatin e Columbia University: “The Future of Kosovo”, organizuar nga ISHR dhe SESC. Në këtë debat online të udhëhequr nga Prof. Dr. David Phillips, nga Universiteti Kolumbia të Nju Jorkut, fjalën e hapjes e paraqiti Prof. Dr. Daniel Serwer, nga Johns Hopkins University, ndërkaq pos Kryetares së Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani dhe ish Kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj, në debat morrën pjesë edhe Arta Dade, ish Ministre e Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Fatmir Mediu, ish Ministër i Mbrojtjes i Shqipërisë, Sonja Biserko, nga Komiteti i Helsinkit të Serbisë dhe Miodrag Vlahoviq, Ambasador i Malit të Zi në Selinë e Shenjtë.

Fillimisht, Ministri në detyrë Reka, përgëzoi Guvernatorin e Nju Jorkut Andrew Cuomo, për menaxhimin me Covid 19, duke përcjellë mbështetjen e popullit të Kosovës për qytetarët e Nju Jorkut dhe të SHBA në këto ditë të vështira të pandemisë.
Në lidhje me të ardhmen e Kosovës, Ministri në detyrë Reka tha se e ardhmja e Kosovës nuk mund të jetë tjetër pos si pjesë e familjes Euro- Atlantike të demokracive liberale.

Kosova si edhe SHBA-të, lindën në luftën çlirimtare kundër tiranisë koloniale, ndërkaq në paqe ndërtojnë demokracinë liberale. Kosova një shekull ishte nën regjimin kolonial serb, nga aneksimi, në fillim e deri te aparteidi në fund të shekullit të kaluar. Andaj lufta çlirimtare ishte e vetmja zgjidhje për të hequr qafe pushtuesin e huaj, ndërkaq pas lufte qe mbështetur nga aleanca më e fuqishme perëndimore.
Pavarësia e Kosovës, tha Ministri Reka, ishte edhe legjitime (vullneti plebishitar i popullit për çlirim nga pushtuesi i huaj) dhe legale, (bazuar në të drejtën ndërkombëtare siç e thekoi edhe Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në mendimin e saj të v.2010).
E ardhmja e Kosovës, theksoi Ministri Reka, është si pjesë e civilizimit perëndimor, si një Republikë e bazuar në sundimin e ligjit, një shtet me kufijtë e mbrojtur me kushtetutë dhe një qeveri me qeverisje të mirë.
Rreth çështjes së diskutuar në këtë debat për dialogun Kosovë-Serbi, Ministri Reka tha se ai nuk mund të jetë më, sikur që ishte, pra jo më negociata asimetrike, por vetëm negociata të dy shteteve të barabarta, që duhet të përfundojnë me njohje reciproke ndër-shtetërore – pa ndryshime territoriale.

Last modified: 4 Gusht, 2022

16 Responses to " Ministri në detyrë Reka foli në debatin e Columbia University: “The Future of Kosovo” "

 1. Miranda thotë:

  Excelllent log post. I absolutely lovve thiks website.
  Thanks!

 2. It’s really very complex in this active life too listen news oon Television, therefore I simply use web for that purpose, and get tthe newest information.

 3. 462 thotë:

  I’m realply lovinhg the theme/design of yoiur blog. Do you ever run into
  anyy web bdowser compatibility issues? A number of my blog visifors have complainedd abot myy
  website nott working correctly in Exporer butt looks great in Firefox.
  Do you have aany ips too help fix this issue?

 4. 113 thotë:

  Hello tto everfy one, it’s inn fact a fastidious ffor mee too
  visit tis web page, itt cnsists of valuuable Information.

 5. 874 thotë:

  Hello, I wish foor too subscribe for tthis blog to get hoittest updates,
  thus where can i do it pleease assist.

 6. 209 thotë:

  I amm ttruly glad too glance att thhis webplage posrs whic carries ton of valuyable facts, thanks for providin thes kins of statistics.

 7. 709 thotë:

  After looking over a handdful off the rticles on yiur blog,
  I truly appreciate your techniqque of blogging. I saved it to my bookmark site lit and wiill be chuecking back in thee near future.
  Take a look at my website as wdll and tell mee whatt yoou think.

 8. 677 thotë:

  I aam regular visitor, hoow aree you everybody?
  This polst posted at thiis webnsite iss really pleasant.

 9. 797 thotë:

  I visited vaarious blogs escept tthe audio feature for audio sonfs
  present at this site is trly marvelous.

 10. 761 thotë:

  Do yyou mind if I quuote a few of your poss as llng ass I proviide credit
  aand sources back to your webpage? My blg site is in the
  very saame area oof interestt ass your and my visitors would genuinely benefit from
  some oof the information yoou providee here. Pldase let me knnow if
  this oay wit you. Regards!

 11. Howdy! I know this iis kind of off topic buut I was wondering
  iff yoou kndw wheree I could find a captcha plugijn for mmy comment
  form? I’m usinjg tthe same log plattform as yours and I’m having
  trouble fiinding one? Thanks a lot!

 12. 965 thotë:

  If you wish for to obtyain a great deal from this pjece of writiing then you have to appky succh strategies to your woon website.

 13. Stephen thotë:

  Thiis paragraph offrs clear idea in favor of thhe new peopple off blogging, that genuihely how tto do running a blog.

 14. 875 thotë:

  Helpo just wanted too give you a quick heads up.
  The words in yolur article seem to be running off
  the screen in Safari. I’m not sure if tis iis a formattingg issue orr something tto ddo with web browser compatibility buut I figured I’d post
  too llet you know. The design look great though!
  Hope you geet thhe issue rsolved soon.Manny thanks

 15. Kayıt Ol thotë:

  Your article made me suddenly realize that I am writing a thesis on gate.io. After reading your article, I have a different way of thinking, thank you. However, I still have some doubts, can you help me? Thanks.

 16. I paemër thotë:

  Informative article, totallly what I was lookking for.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *