Integrimi Evropian

Ministri Çollaku takon ambasadorin Ernst Reichel nga Ministria e Jashtme e Gjermanisë

12 Tetor, 2015

Prishtinë, 12 tetor 2015 – Ministri i Integrimit Evropian, z. Bekim Çollaku, takoi sot ambasadorin Ernst Reichel, përgjegjës për rajonin në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë.

Temë kyçe e takimit ishin zhvillimet e fundit politike në vend me fokus në agjendën evropiane të Kosovës.
Gjatë takimit, ministri Çollaku ka potencuar faktin se Kosova ka përmbushur të gjitha kriteret e përcaktuara dhe se me të drejtë pret nga BE-ja që të lëviz para me rekomandimin për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës dhe nënshkrimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit.

Ambasadori Reichel, ka rikonfirmuar përkrahjen e shtetit gjerman ndaj agjendës evropiane të Kosovës si dhe ka përgëzuar ministrin Çollaku për vendimet e fundit të institucioneve të Kosovës të cilat përbëjnë një hap të rëndësishëm në rrugën Euro-Atlantike të Kosovës.

 

Last modified: 11 Gusht, 2022

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *