Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Ministri Çollaku pret në takim ish-zëvendëskancelarin austriak Busek

5 Tetor, 2015

Prishtinë, 5 tetor 2015 – Ministri i Integrimit Evropian, z. Bekim Çollaku, takoi sot ish-zëvendëskancelarin austriak Dr. Erhard Busek, njëherësh president nderi i Forumit Alpbach.

Ministri Çollaku me këtë rast i shprehu mirënjohjen e tij z. Busek për përkrahjen e vazhdueshme që qeveria dhe populli austriak ka ofruar për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës dhe tani për zhvillimin ekonomik dhe integrimin evropian. “Ndihma e mikut të madh të Kosovës, z. Busek, ka shërbyer si një urë për thëllimin e bashkëpunimit ndërmjet Kosovës dhe Austrisë”, theksoi ministri Çollaku.

Ndërsa duke folur për agjendën evropiane të Kosovës, ministri Çollaku përsëriti se Kosova pret të nënshkruaj së shpejti Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit (MSA) dhe vlerësimin meritor deri në fund të vitit për procesin e liberalizimit të vizave, proces ky që do të sjell shkëmbime edhe më të mëdha ndërmjet Kosovës dhe Austrisë.

 

Last modified: 11 Gusht, 2022

7 Responses to " Ministri Çollaku pret në takim ish-zëvendëskancelarin austriak Busek "

 1. … [Trackback]

  […] There you will find 85707 more Information to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-pret-ne-takim-ish-zevendeskancelarin-austriak-busek/ […]

 2. … [Trackback]

  […] Read More here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-pret-ne-takim-ish-zevendeskancelarin-austriak-busek/ […]

 3. … [Trackback]

  […] Information to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-pret-ne-takim-ish-zevendeskancelarin-austriak-busek/ […]

 4. … [Trackback]

  […] Read More Info here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-pret-ne-takim-ish-zevendeskancelarin-austriak-busek/ […]

 5. … [Trackback]

  […] Here you will find 86069 additional Info on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-pret-ne-takim-ish-zevendeskancelarin-austriak-busek/ […]

 6. … [Trackback]

  […] Read More Info here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-pret-ne-takim-ish-zevendeskancelarin-austriak-busek/ […]

 7. … [Trackback]

  […] Read More Information here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-pret-ne-takim-ish-zevendeskancelarin-austriak-busek/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *