Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Ministri Çollaku në takim me ministrin për Çështje të BE-së të Norvegjisë

16 Qershor, 2015

Oslo, 16 qershor 2015 – Në kuadër të vizitës zyrtare në Oslo, Ministri i Integrimit Evropian, z. Bekim Çollaku është pritur sot në takim nga ministri për Zonën Ekonomike Evropiane dhe për Çështje të BE-së dhe njëherit Shefi i Stafit të kryeministrit të Norvegjisë, z. Vidar Helgesen.

Duke e vlerësuar lartë kontributin e Norvegjisë dhënë shtetit të Kosovës në vazhdimësi, gjatë të gjitha fazave të konsolidimit, e duke e falënderuar në veçanti për mbështetjen e madhe financiare, ministri Çollaku, e ka njoftuar ministrin Helgesen për zhvillimet e fundit në Kosovë si dhe me progresin e shënuar në procesin e integrimit evropian.

Konkretisht, ministri Çollaku e ka informuar ministrin Helgesen për procesin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit dhe për arritjet në procesin e liberalizimit të vizave me qëllim që qytetarëve të Kosovës tu mundësohet lëvizja e lirë pa viza në BE dhe zonën Schengen.

Më tej të dy ministrat kanë diskutuar për mundësitë e thellimit të bashkëpunimit bilateral mes të dyja shteteve si dhe për përkrahjen zhvillimore që mund t’i ofrohet Kosovës nga Norvegjia.

Last modified: 11 Gusht, 2022

2 Responses to " Ministri Çollaku në takim me ministrin për Çështje të BE-së të Norvegjisë "

  1. 뉴토끼 thotë:

    … [Trackback]

    […] Find More here on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-ne-takim-me-ministrin-per-ceshtje-te-be-se-te-norvegjise/ […]

  2. Web Hosting thotë:

    … [Trackback]

    […] Info to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-ne-takim-me-ministrin-per-ceshtje-te-be-se-te-norvegjise/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *