Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Ministri Çollaku merr pjese në takimin kordinues për liberalizim të vizave tek Presidentja Jahjaga

19 Janar, 2015

Prishtinë, 19 Janar 2015 – Ministri i Integrimit Evropian, Bekim Çollaku gjatë ditës së sotme mori pjesë në takimin e ogranizuar nga  Presidentja e Republikës së Kosovës, Znj. Atifete Jahjaga. Në kaudër të këti organizimi, Presidentja Jahaga priti në takim udhëheqësit e institucioneve përgjegjëse për sundimin e ligjit, drejtësinë dhe integrimin Evropian.

Takimi i Presidentes Jahjaga me udhëheqësit e institucioneve përgjegjëse u zhvillua me qëllim të bashkërendimit dhe të harmonizimit të veprimeve ndërinstitucionale në përmbushjen e rekomandimeve të mbetura në procesin e liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës. Në këtë takim u diskutua edhe për angazhimin e institucioneve të Kosovës në parandalimin e migrimit ilegal.

Presidentja Jahjaga dhe udhëheqësit e institucioneve përgjegjëse biseduan për përshpejtimin e procesit të plotësimit dhe të miratimit të pakos legjislative, për bashkërendim më të mirë institucional në fushën e sundimit të ligjit, për efikasitetin  e sistemit gjyqësor dhe prokurorial si dhe u pajtuan për dinamikën e zbatimit të të gjitha rekomandimeve të mbetura për procesin e liberalizimit të vizave, i cili tashmë është në fazën përfundimtare.

Me këtë rast Ministri Çollaku i njoftoi të pranishmit për zhvillimet më të fundit në kuadër të procesit të Integrimit Evropian dhe Liberalizimit të Vizave.

 

Last modified: 12 Gusht, 2022

3 Responses to " Ministri Çollaku merr pjese në takimin kordinues për liberalizim të vizave tek Presidentja Jahjaga "

 1. 다시보기 thotë:

  … [Trackback]

  […] Find More here on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-merr-pjese-ne-takimin-kordinues-per-liberalizim-te-vizave-tek-presidentja-jahjaga/ […]

 2. 늑대닷컴 thotë:

  … [Trackback]

  […] Information to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-merr-pjese-ne-takimin-kordinues-per-liberalizim-te-vizave-tek-presidentja-jahjaga/ […]

 3. … [Trackback]

  […] Read More on to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/ministri-collaku-merr-pjese-ne-takimin-kordinues-per-liberalizim-te-vizave-tek-presidentja-jahjaga/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *