Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Mbahet takimi i parë i Këshillit Kombëtar për Investime

30 Korrik, 2015

Prishtinë, 30 korrik 2015 – Këshilli Kombëtar për Investime mbajti sot takimin e parë konstituiv të bashkëkryesuar nga ministri i Integrimit Evropian z. Bekim Çollaku si dhe ministri i Financave z. Avdullah Hoti.

Gjatë këtij takimi Këshilli miratoi Rregulloren e Punës dhe financimin e fazës së parë të rehabilitimit të linjës hekurudhore 10. Po ashtu, u miratua edhe metodologjia për përzgjedhjen dhe prioritizimin e projekteve të infrastrukturës, si dhe u diskutua lista preliminare e projekteve prioritare infrastrukturore.

Me këtë rast ministri i Integrimit Evropian, z. Bekim Çollaku, bëri të ditur se ky këshill që do të koordinoj procesin e financimit të projekteve infrastrukturore në vend, ka për qëllim që të siguroj sinergji në mes të burimeve të ndryshme të financimit, përkatësisht buxhetit, huave dhe granteve.

” Synimi ynë është që deri në muajin nëntor të kemi të përgatitur Listën Prioritare të Projekteve në fushën e transportit, energjisë dhe mjedisit, për të vazhduare pastaj me çështjet infrastrukturore në sektorin social, por njëkohësisht do të konsiderohet edhe përfshirja e sektorëve të tjerë, pasi që zbatimi i metodologjisë për prioritizimin e projekteve infrastrukturore tani më është edhe kriter zyrtar i Komisionit Evropian”, ka thënë ai teksa ka shpjeguar metologjinë për përzgjedhjen dhe prioritizimin e projekteve infrastrukturore.

Kurse ministri i Financave, z. Avdullah Hoti ka theksuar se MF-ja së bashku me MIE-në kanë punuar ngushtë për të bërë themelimin e Komitetit Kombëtar për Investime një realitet dhe  shtytës të përmirësimit të menaxhimit të financave publike dhe njëkohësisht të rëndësishëm në përafrimin e Kosovës me Bashkimin Evropian.

“Roli i Komitetit do të jetë i rëndësishëm për shqyrtimin më të gjerë të prioriteteve të Qeverisë të cilat do të përcaktojnë shkallën e zhvillimit të vendit si në përmirësimin e arsimit, shëndetësisë, furnizimit të mjaftueshëm me energji të volitshme sipas dinamikës së rritjes së kërkesës, përmirësimi i furnizimit me ujë të pijshëm dhe ujitje të tokave bujqësore, si dhe shkurtimin e kohës së transportit rrugorë dhe hekurudhorë”, ka thënë ministri Hoti.

Ndërkaq i ngarkuari me punë nga Zyra e Bashkimit Evropian, z. Christof Stock, ka thënë se Këshilli Kombëtar për Investime i një rëndësie të veçantë për Kosovën që të përfitoj nga fondet e BE-së që janë në dispozicion për investime strategjike të cilat lidhin shtetet e Ballkanit Perëndimor mes tyre si dhe me shtetet anëtare të BE-së. “Në veçanti, ne jemi duke i shikuar projektet e mëdha investuese në transport, energji, mjedis dhe infrastrukturë sociale për të cilat është alokuar shuma prej 1.4 miliard eurove për periudhën 2014-2020, në kuadër të Kornizës Investuese për Ballkanin Perëndimor (WBIF)”, ka shtuar ai.

Në këtë takim përveç ministrave anëtarë të këshillit, prezentë ishin edhe përfaqësues të ambasadave si dhe organizatave ndërkombëtare.

Vitin e kaluar, nën udhëheqjen e Kancelares Merkel u organizua takimi i Ballkanit Perëndimor në Berlin me qëllim të dakordimit të prioriteteve rajonale për investime infrastrukturore në Ballkanin Perëndimor e njohur si “Connectivity agenda”. Pas takimit të Berlinit, janë mbajtur edhe 3 takime të tjera, gjegjësisht takimi i Beogradit, Prishtinës dhe së fundi takimi i Brukselit,  ndërsa tani pas një pune disa mujore progresi do të konsolidohet me Samitin e Vjenes që do të mbahet me 27 gusht të këtij viti.

Në kuadër të takimeve “Western Balkan 6” vendet e Ballkanit Perëndimor ishin dokorduar për themelimin e Komiteteve Kombëtare për Investime, obligim ky që ka rrjedh nga procesi i Berlinit. Këto komitete janë platforma përmes së cilave do të diskutohen planet e financimit për secilin hap të ndërlidhur me projektet nga Lista Prioritare e Projekteve Infrastrukturore.  Për këto projekte BE-ja ka paraparë 1.4 miliard euro në kuadër të procesit të Berlinit.

Last modified: 11 Gusht, 2022

44 Responses to " Mbahet takimi i parë i Këshillit Kombëtar për Investime "

 1. … [Trackback]

  […] Read More Info here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/mbahet-takimi-i-pare-i-keshillit-kombetar-per-investime/ […]

 2. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your
  point. You obviously know what youre talking about,
  why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something
  informative to read?

 3. magnificent publish, very informative. I’m wondering why the opposite experts of this sector do not realize this.
  You should proceed your writing. I’m confident, you’ve a
  great readers’ base already!

 4. … [Trackback]

  […] Read More to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/mbahet-takimi-i-pare-i-keshillit-kombetar-per-investime/ […]

 5. Article writing is also a excitement, if you be
  acquainted with afterward you can write if not it is difficult to write.

 6. Hi, just wanted to mention, I enjoyed this post.
  It was helpful. Keep on posting!

 7. Hmm is anyone else experiencing problems with the
  pictures on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any feed-back would be greatly appreciated.

 8. Drew thotë:

  magnificent issues altogether, you simply received a new reader.
  What might you recommend in regards to your submit that you just made some days ago?

  Any positive?

 9. I always used to read piece of writing in news papers but now as I am
  a user of net therefore from now I am using net for posts, thanks to web.

 10. Lottie thotë:

  you are actually a good webmaster. The web site loading velocity is amazing.
  It seems that you are doing any unique trick. Also, The
  contents are masterwork. you have performed a magnificent task in this subject!

 11. Velva thotë:

  Awesome article.

 12. telegra.ph thotë:

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all
  is needed to get set up? I’m assuming having a blog
  like yours would cost a pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100% positive.
  Any tips or advice would be greatly appreciated. Appreciate it

 13. … [Trackback]

  […] Find More on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/mbahet-takimi-i-pare-i-keshillit-kombetar-per-investime/ […]

 14. Sex Dating thotë:

  Wonderful items from you, man. I’ve be aware your
  stuff previous to and you’re just extremely great. I really like
  what you have received here, certainly like what you are saying and the way in which through which
  you assert it. You make it enjoyable and you continue to take care of to keep it wise.
  I cant wait to read much more from you. This is really a terrific site.

 15. Sex Dating thotë:

  Great post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!
  Very helpful info specially the last part 🙂 I care for such information a lot.
  I was looking for this certain information for a long time.
  Thank you and best of luck.

 16. Sex Dating thotë:

  This is very interesting, You are a very skilled blogger.
  I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your fantastic post.
  Also, I’ve shared your website in my social networks!

 17. Sex Dating thotë:

  Hi there to all, how is all, I think every one is
  getting more from this web page, and your views are
  good designed for new visitors.

 18. Sex Dating thotë:

  I’m really inspired together with your writing abilities as neatly as with the format on your
  weblog. Is this a paid topic or did you modify it your self?
  Anyway keep up the excellent quality writing, it’s rare to peer a great weblog like this one these days..

 19. Sex Dating thotë:

  I have fun with, cause I discovered just what I was
  looking for. You have ended my four day lengthy hunt!
  God Bless you man. Have a great day. Bye

 20. You actually make it seem so easy with your presentation but I
  find this topic to be really something that I think I would never understand.
  It seems too complex and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 21. Heya i am for the first time here. I found
  this board and I find It truly useful & it helped me out a lot.

  I hope to give something back and aid others like you helped me.

 22. Palma thotë:

  Hi everyone, it’s my first pay a quick visit at
  this site, and post is actually fruitful in favor of me, keep
  up posting these types of content.

 23. I’m gone to convey my little brother, that he should also visit this weblog on regular basis to
  get updated from most recent news.

 24. Franziska thotë:

  I’ve read some just right stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting.
  I wonder how a lot attempt you put to create this type of
  great informative web site.

 25. Incredible! This blog looks exactly like my old one!
  It’s on a totally different topic but it has pretty much the same layout and design. Superb choice of colors!

 26. Hi there! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no back up.
  Do you have any solutions to prevent hackers?

 27. Melody thotë:

  What a stuff of un-ambiguity and preserveness of precious
  knowledge regarding unpredicted feelings.

 28. Samual thotë:

  If you desire to grow your familiarity only keep visiting this
  web site and be updated with the latest news posted here.

 29. Amos thotë:

  With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement?
  My blog has a lot of completely unique content I’ve either authored myself
  or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet
  without my authorization. Do you know any methods to help prevent content from being ripped off?

  I’d certainly appreciate it.

 30. Taj thotë:

  Hello, after reading this amazing paragraph i am too delighted to
  share my knowledge here with mates.

 31. www.imuty.com thotë:

  Hurrah! In the end I got a web site from where I know how to truly obtain helpful facts regarding my
  study and knowledge.

 32. hanchoform.com thotë:

  Simply want to say your article is as amazing.

  The clearness on your put up is simply great and that i can assume you are knowledgeable on this subject.

  Well with your permission allow me to take hold of your feed to stay updated with
  approaching post. Thanks a million and please keep up the gratifying
  work.

 33. Fastidious respond in return of this issue with genuine arguments
  and describing the whole thing about that.

 34. Kristopher thotë:

  You could definitely see your enthusiasm within the article you write.
  The world hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe.
  At all times follow your heart.

 35. Alexis thotë:

  This is my first time go to see at here and i am actually pleassant to read everthing at alone place.

 36. virastari.com thotë:

  Hi! I just wanted to ask if you ever have any issues with
  hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I
  ended up losing several weeks of hard work due to no data backup.
  Do you have any solutions to stop hackers?

 37. I just like the helpful information you supply to your articles.
  I will bookmark your weblog and test once more right here
  frequently. I’m moderately certain I will learn many
  new stuff proper right here! Best of luck for the next!

 38. Hello, the whole thing is going well here and ofcourse every one is sharing facts, that’s truly good, keep up writing.

 39. Christina thotë:

  Hi, I do believe this is an excellent web site. I stumbledupon it 😉 I may return once again since
  I book marked it. Money and freedom is the best way to
  change, may you be rich and continue to help others.

 40. Wilfredo thotë:

  Saved as a favorite, I love your blog!

 41. Taren thotë:

  Hey There. I found your blog using msn. This is
  a really well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful
  information. Thanks for the post. I will definitely comeback.

 42. www.letmibd.com thotë:

  I don’t know if it’s just me or if perhaps everybody else experiencing
  problems with your blog. It appears as though
  some of the text within your content are running off
  the screen. Can someone else please provide feedback
  and let me know if this is happening to them too? This
  might be a issue with my browser because I’ve had this happen before.
  Appreciate it

 43. Thorsten thotë:

  Saved as a favorite, I like your site!

 44. Antonia thotë:

  You could certainly see your expertise in the work you write.
  The world hopes for more passionate writers like you
  who aren’t afraid to mention how they believe. At all times follow your heart.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *