Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Mbahet Këshilli Kombëtar për Integrim Evropian

13 Janar, 2014

Prishtinë, 13 janar 2014 – Fjalimi i Ministrit Bekim Çollaku në Këshillin Kombëtar për Integrim Evropian

E nderuara Presidente,
I nderuari Kryeministër,
I nderuar Përfaqësues Special i BE-së për Kosovën z.Zhbogar
Të nderuar Ambasadorë;
Zonja dhe zotërinjë;

Së pari dua të përshëndes vazhdimin e punës së Këshillit për Integrim Evropian të Republikës së Kosovë. Është shumë e rëndësishme që të vazhdojmë ta përdorim këtë forum të lartë dhe gjithëpërfshirës për të bashkëbiseduar hapur në adresimin e çeshtjeve të rëndësisë nacionale.

Reformat në kuadër të agjendës evropiane ndikojnë në të gjithë shoqërinë andaj është jetike që të vazhdohet angazhimi i përbashkët dhe mbështetja e secilit institucion, parti politike dhe  shoqërisë civile e medieve.

Kosova gjendet në një pikë kthese në procesin integrues. Tani kemi hyrë në etapën kur do të mund të bëjmë një shkëputje nga metafora e shumë-përsëritur ‘rruga evropiane e Kosovës’ dhe të sigurojmë ‘një perspektivë evropiane me agjendë konkrete drejtë anëtarësimit të Republikës së Kosovës në Bashkim Evropian.

Nënshkrimi dhe pastaj hyrja në fuqi e Marrëveshjes Stabilizim Asocim, si një marrëveshje e parë kontraktuale ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Republikës së Kosovës do të mundësoj konkretizimin e agjendës duke i qartësuar mirë obligimet tona drejt përmbushjes së kritereve të anëtarësimit, të njohura si kriteret e Kopenhagës dhe natyrisht do të qartëson edhe obligimet e BE-së ndaj Kosovës.

Ky proces po ecën sipas orarit të paraparë, dhe këtë e kanë konfirmuar në dhjetor si Komisioni Evropian edhe Këshilli i BE-së. Me të përfunduar procedurat institucionale të BE-së ne do të nënshkruajmë dokumentin tashmë të negociuar.

Sigurisht, prioritet kyç mbetet procesi i liberalizimit të vizave. Raportet e fundit nga institucionet përgjegjëse tregojnë se jemi në fazën përmbyllëse të përmbushjes së kritereve të udhërrëfyesit. E kemi mundësinë që ta përmbyllim këtë proces shpejtë, por na duhet që së bashku t’i japim shtyrjen e fundit.

Si hap i fundit në kuadër të dialogut për liberalizim të vizave, Komisioni Evropian pret nga ne që t’u dërgojmë një raport mbi përmbushjen e rekomandimeve të fundit që ata na i kanë dhënë verën e vitit të kaluar. Është në interesin tonë që këtë raport ta dërgojmë vetëm atëherë kur ne jemi plotësisht të sigurt që i kemi bërë gjërat e nevojshme. Synimi ynë  është që ketë raport ta bëjmë brenda muajve të parë të këtij viti.

Udhërrëfyesi për liberalizimin përmban edhe dispozita për performacën e institucionave dhe reformave të ndërmarra nga ne. Në rastin tonë BE është e interesuar që t’sheh se këto reforma e kanë edhe ndikimin e vetë. Kjo ndërlidhet me temën e takimit të sotëm, pra migrimin e paligjshëm të qytetarëve të Republikës së Kosovës në vendet e Bashkimit Evropian.

Fatkeqësisht, duhet ta pranojmë se numri i përgjithshëm i migruesve të parregullt nga Republika e Kosova për vitin 2014 ka shënuar rritje në krahasim me vitet e fundit. Bashkëqytetarët dhe familjet e tyre që preken nga ky fenomen dëmtohen në mënyrë të drejtpërdrejtë, duke filluar nga shpenzimet e mëdha financiare që i shkaktohen pa ndonjë mundësi reale përfitimi e deri te rreziqet e ndryshme me jetë që janë pjesë e rrugëtimit të tyre drejt shteteve anëtare të Bashkimit Evropian (BE) dhe të zonës Schengen.

Të nderuar anëtarë të Këshillit,
Pjesëmarrës të nderuar,

Të kujtojmë rastin e dhimbshëm të familjes Fetahu para disa ditëve! I njomë është kujtimi i secilit prej nesh për rastin tragjik në lumin Tisa, ku për përfitime të një grushti të kriminelëve humbën jetën 15 bashkëqytetarë. Këto fakte janë arsye e mjaftueshme për të kërkuar vëmendje dhe kujdes dukshëm të shtuar të të gjitha institucioneve që janë përgjegjëse për të luftuar këtë problem. Është e dhimbshme, dëshpëruese por edhe e pafalshme të lejojmë që këso historishë të përsëriten në Kosovën 2015!

Ndikimi negativ i këtij fenomeni po dëmton të gjithë shoqërinë kosovare duke e ulur moralin e qytetarëve përbrenda, dhe duke dëmtuar rëndë imazhin e vendit në BE deri në atë shkallë që mund të ketë drejtpërdrejtë pasoja në shpejtësinë e liberalizimit të vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës, pavarësisht përmbushjes së të gjitha kritereve teknike.

Shtetet anëtare janë lodhur nga migrimi në përgjithësi, dhe sigurisht që nuk presin që ne në këtë ditë të jemi burim! Kanë kaluar ditët kur Kosovarëve u justifikohej migrimi në BE.

Ç’farë mundet secili prej nesh të bënë në minimum është që t’i qartësojmë pasojat negative të këtij fenomeni opinionit të gjerë publik, dhe të përmbahemi nga deklaratat e nxituara poltike që ndonjëherë mund t’iu shkojnë për shtati vetëm trafikantëve që janë duke e orkestruar këtë aktivitet të paligjshëm.

Migrimi i paligjshëm nga Kosova është fenomen me prapavijë komplekse që në radhë të parë po shtyhet nga kushtet e përgjithshme socio-ekonomike, por edhe po mundësohet nga rrjete kriminale të trafikantëve.

Parandalimi i plotë dhe efektiv i këtij fenomeni varet nga mënjanimi i arsyeve të vërteta që kanë të bëjnë me zhvillimin ekonomik dhe papunësinë. Andaj jam i bindur që në thelb kjo nuk është çështje vetëm e rendit dhe ligjit.

Përmirësimi i perspektivës ekonomike, si dhe zbatimi i vazhdueshëm i kritereve të përshkruara në udhërrëfyesin për liberalizim të vizave do të ketë ndikim përfundimtar në parandalim të migrimit nga Kosova.

Duhet të jemi realist se vështirë se mund të bëhen ndryshime drastike të menjëhershme, por, një përkushtim i shtuar mund të ndikoj që ky fenomen të zbutet dhe të shënoj një rënie në një periudhë relativisht të shkurtër. Por  për të pasur rezultate më të shpejta kundrejtë kësaj situate do të duhet që të provohen të gjitha mjetet në dispozicion.

Besoj se së pari dhe urgjentisht na duhet të kuptojmë më mirë problematikën – ne ende jemi në pritje të numrave të plotë të migruesve, e të mos flasim për ndonjë studim të thellë të arsyeve, motivimeve, metodat e migruesve etj. Në bazë të kësaj pastaj duhemi të intensifikojmë më tej fushatën vetëdijësuese për ta bërë atë edhe më të fokusuar, të zgjerojmë pjesëmarrjen jashtë-institucionale. Angazhime tjera mund të përfshijnë intensifikimi i punës së organeve të rendit në lokalitetet të cilat kanë qenë burime më të mëdha të migruesve.

Suksesi në masë të madhe do të varet nga mobilizimi në nivel lokal. Duhet që ti fuqizojmë më shumë komunat që të luftojnë këtë problem.

Tjera veprime të menjëhershme mund të jenë edhe adresimi i çështjes së licencave të kompanive që bëjnë transportimin e qytetarëve, me fokus në ato që po i qojnë qytetarët drejt kanaleve të njohura të kalimit të kufijve.

Ne do të shtojmë edhe bashkëveprimin me vendet anëtare për të siguruar kthimin e shpejtë të qytetarëve tanë të cilët nuk gëzojnë statusin e azilkërkusëve.

Ndërsa një mundësi për zbutjen e problemeve ekonomiko-sociale sigurisht që është edhe shqyrtimi i mundësive të nënshkrimit të marrëveshjeve për punë sezonale jashtë Kosovës.

Gjithashtu, duhet të mënjanohen edhe disa faktorë tërheqës që ndërlidhen me disa shtete të cilat e kanë vendosur Kosovën në lista të vendeve të pasigurta – gjë që zgjatë procedurat e aplikimi për azil dhe refuzimin e ketyre kerkesave, duke e krijuar kështu një iluzion të bashkëqytetarët se ata mund të qëndrojnë atje.

Për të pasur suksesin e duhur, duhet të sigurohemi që të gjitha institucionet në nivel qendror dhe lokal por edhe akterët tjerë e shohin këtë problem si një përgjegjësi të përbashkët.

Andaj për fund edhe një herë më lejoni të përshëndes këtu përkushtimin e Këshillit dhe secilit prej jush për parandalimin e kësaj të keqe.

Ju faleminderit për vëmendjen tuaj!

 

Last modified: 12 Gusht, 2022

44 Responses to " Mbahet Këshilli Kombëtar për Integrim Evropian "

 1. … [Trackback]

  […] Information to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/mbahet-keshilli-kombetar-per-integrim-evropian/ […]

 2. Today, I went to the beach front with my children.
  I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear.

  She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 3. Greetings I am so happy I found your weblog, I really found you by error, while
  I was researching on Google for something else,
  Nonetheless I am here now and would just like to say thanks a lot
  for a incredible post and a all round enjoyable blog (I also love
  the theme/design), I don’t have time to go through it
  all at the minute but I have book-marked it and also added in your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the superb job.

 4. Remarkable! Its truly remarkable article, I have got much clear idea regarding
  from this article.

 5. Remarkable! Its in fact remarkable post, I have got much clear idea regarding from this article.

 6. Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog web
  site? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear
  idea

 7. This is my first time pay a visit at here and i am genuinely happy to read everthing at single place.

 8. I’m not sure exactly why but this web site is loading very slow
  for me. Is anyone else having this issue or is it a issue
  on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 9. If you desire to take a good deal from this piece of writing then you have
  to apply these strategies to your won webpage.

 10. click here now thotë:

  Hello there! This blog post couldn’t be written any better!

  Looking through this article reminds me of my previous roommate!

  He constantly kept talking about this. I am going to send this information to him.
  Pretty sure he’s going to have a great read. Many thanks for sharing!

 11. … [Trackback]

  […] Here you can find 29130 additional Information on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/mbahet-keshilli-kombetar-per-integrim-evropian/ […]

 12. It is in point of fact a great and helpful piece of information. I am satisfied that you simply shared this useful information with
  us. Please stay us up to date like this. Thank you for
  sharing.

 13. Sex Dating thotë:

  Everyone loves what you guys tend to be up too.

  Such clever work and exposure! Keep up the very good works guys I’ve included you guys to my personal blogroll.

 14. Sex Dating thotë:

  Everyone loves what you guys are up too. This type of clever work
  and exposure! Keep up the fantastic works guys I’ve included you guys to our blogroll.

 15. Sex Dating thotë:

  I needed to thank you for this wonderful read!! I definitely loved every little bit of it.
  I’ve got you saved as a favorite to look at new
  stuff you post…

 16. Sex Dating thotë:

  whoah this weblog is magnificent i love reading your articles.

  Stay up the good work! You realize, lots of people are hunting around for
  this info, you can aid them greatly.

 17. Sex Dating thotë:

  Its like you read my thoughts! You appear to understand a lot about this, like you wrote the e book in it or something.
  I think that you just can do with a few percent to power the message house a bit, but
  other than that, this is wonderful blog. An excellent read.
  I will certainly be back.

 18. Sex Dating thotë:

  bookmarked!!, I really like your blog!

 19. Sex Dating thotë:

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme
  in our community. Your web site provided us with valuable information to work on. You have done a
  formidable job and our whole community will be grateful
  to you.

 20. Sex Dating thotë:

  This is really fascinating, You’re a very skilled blogger.
  I have joined your feed and sit up for in search of extra of
  your magnificent post. Also, I’ve shared your website in my social networks

 21. mahanpersian.ir thotë:

  I’m extremely impressed with your writing skills as
  well as with the layout on your blog. Is this a paid
  theme or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s
  rare to see a great blog like this one these days.

 22. Diane thotë:

  I love looking through a post that can make people think.
  Also, thank you for allowing for me to comment!

 23. Angelica thotë:

  Asking questions are genuinely good thing if you
  are not understanding something entirely, but this piece of writing presents good understanding
  even.

 24. Everette thotë:

  It’s going to be finish of mine day, however before end I am reading this wonderful piece
  of writing to improve my knowledge.

 25. Veronique thotë:

  Hi there, I log on to your blog like every week. Your story-telling style is witty, keep
  doing what you’re doing!

 26. zinsencheck.com thotë:

  This web site definitely has all the information I needed
  concerning this subject and didn’t know who to ask.

 27. It’s actually a cool and useful piece of information. I’m satisfied that you shared this useful information with us.
  Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 28. Arlen thotë:

  Appreciate the recommendation. Will try it out.

 29. These are truly enormous ideas in regarding
  blogging. You have touched some good things here.

  Any way keep up wrinting.

 30. Tilly thotë:

  I am sure this article has touched all the internet visitors, its really really nice paragraph on building up new weblog.

 31. Fidel thotë:

  Thanks to my father who stated to me about this blog, this weblog is
  in fact awesome.

 32. Guillermo thotë:

  Incredible quest there. What occurred after? Take care!

 33. houseslands.com thotë:

  I am in fact delighted to glance at this webpage posts which consists of plenty of valuable information,
  thanks for providing such information.

 34. Fredric thotë:

  Hello there! This post couldn’t be written any better! Reading this
  post reminds me of my good old room mate! He always kept
  talking about this. I will forward this page to him.
  Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 35. Leonardo thotë:

  Very energetic post, I liked that a lot. Will there be a part 2?

 36. We stumbled over here from a different web address and
  thought I might check things out. I like what I see so
  i am just following you. Look forward to finding out about your
  web page yet again.

 37. Deborah thotë:

  Admiring the time and effort you put into your blog and detailed information you offer.
  It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed
  information. Great read! I’ve bookmarked your site and I’m including your
  RSS feeds to my Google account.

 38. te.legra.ph thotë:

  What’s Going down i am new to this, I stumbled upon this I’ve found It
  positively useful and it has helped me out loads. I’m hoping to give a contribution &
  aid other customers like its helped me. Great job.

 39. … [Trackback]

  […] Info on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/mbahet-keshilli-kombetar-per-integrim-evropian/ […]

 40. Sex Dating thotë:

  I love reading through an article that will
  make men and women think. Also, thank you
  for allowing for me to comment!

 41. Sex Dating thotë:

  Greetings! I’ve been following your website for some time now and finally got the bravery to go ahead
  and give you a shout out from Dallas Tx! Just wanted to mention keep up the good work!

 42. Sex Dating thotë:

  Every weekend i used to pay a visit this web site, because i wish for enjoyment, as this this website conations actually pleasant funny data too.

 43. Sex Dating thotë:

  Hey there! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?
  My website looks weird when browsing from my iphone 4. I’m trying to find a theme or
  plugin that might be able to resolve this issue. If you
  have any suggestions, please share. With thanks!

 44. Sex Dating thotë:

  Very good article. I certainly love this site. Continue the good work!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *