Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Kosova dhe Bashkimi Evropian diskutojnë për tregtinë, industrinë, doganat dhe tatimin, në kuadër të kornizës së MSA-

19 Qershor, 2019

Zhvillimet në tregti, dogana, tatim, industri dhe lëvizje të lirë të mallrave gjatë vitit të kaluar janë diskutuar dje në Prishtinë nga përfaqësuesit e Kosovës dhe Komisionit Evropian. Ky ishte takimi i tretë i Nënkomitetit, në kuadër të Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit (MSA), e cili ka hyrë në fuqi në prill të vitit 2016. Në të gjitha fushat, Komisioni dhe Kosova u pajtuan mbi rëndësinë e zbatimit të Agjendës së Reformave Evropiane dhe prioriteteve të Programit të Reformës Ekonomike, si dhe rekomandimeve nga Raportet e Kosovës 2019 të Komisionit dhe Nënkomiteteve të mëparshme për Stabilizim dhe Asociim.

Sa i përket tregtisë, diskutimet u fokusuan në mundësitë e ndryshme për t’iu përgjigjur rritjes së deficitit tregtar të Kosovës. Në kontekst, Kosova vuri në dukje kontributin e tregtisë në shërbime për të kompensuar pjesërisht deficitin tregtar. Palët vlerësuan pozitivisht rritjen prej 15% të tregtisë dypalëshe me BE, e cila arriti në 1.2 miliardë euro në vitin 2018. Komisioni gjithashtu përsëriti thirrjen për revokimin e taksës 100% të vendosur për mallrat me origjinë nga Serbia dhe Bosnja dhe Hercegovina. Komisioni rikujtoi angazhimin e Kosovës në planin shumëvjeçar të veprimit për zhvillimin e Zonës Ekonomike Rajonale (REA) dhe në veçanti theksoi nevojën për të ratifikuar dhe zbatuar Protokollin Shtesë 5 të CEFTA-s për lehtësimin e tregtisë, miratimin dhe zbatimin e Protokollit Shtesë 6 për tregtinë e shërbimeve, dhe miratimin e mandatit dhe emërimin e ekipit negociues për të negociuar Protokollin Shtesë 7 për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve. Në fund, Komisioni theksoi rëndësinë e përmirësimit të klimës së investimeve, duke u përshtatur më tej me rregulloret dhe praktikat më të mira të BE-së, si dhe duke eliminuar pengesat jo-tarifore.

Përsa i përket doganave dhe tatimit, Komisioni Evropian i kërkoi Kosovës që të tërheqë vendimin mbi akcizat diskriminuese në cigare për të sjellë legjislacionin në përputhje me MSA-në. Komisioni theksoi rëndësinë e luftimit të mëtejshëm të ekonomisë joformale dhe reformave të vazhdueshme të administratës tatimore, veçanërisht duke shkurtuar kohën për rimbursimin e TVSH-së për bizneset dhe rritjen e borxhit të mbledhur (borxhet tatimore). Komisioni inkurajoi Kosovën që gradualisht të fillojë përdorimin e një metodologjie bashkëkohore të menaxhimit të rrezikut të pajtueshmërisë, që përfshin fushatat e publicitetit dhe ndërhyrjet e targetuara, duke përfshirë auditimet më të mençura. Përsa i përket doganave, Kosova u zotua për të ndryshuar Kodin Doganor dhe të Akcizave të Kosovës për ta lidhur atë më tej me legjislacionin dhe praktikat e BE-së. Së fundi, Komisioni inkurajoi Kosovën që të aplikojë për programin Dogana 2020, që synon përmirësimin e mëtejshëm të kapaciteteve doganore dhe ndihmën në shtrirjen e acquis të BE-së.

Sa i përket politikave për industri dhe NVM, Komisioni Evropian rikujtoi nevojën për ristrukturimin e Agjencisë për investime dhe përkrahjen e ndërmarrjeve në Kosovë (KIESA) për t’i mundësuar agjencisë të dizajnojë dhe zbatojë shërbime dhe programe të kujdesit para dhe pas në mbështetje të investimeve dhe sektorit privat. Komisioni kërkoi përmirësimin e statistikave afariste. Për më tepër, inkurajoi nxitjen e konkurrencës dhe zhvillimin e plotë të potencialit të eksportit të bizneseve të Kosovës, për të marrë përfitimet e plota nga MSA-ja. KE përshëndeti ratifikimin e programit evropian COSME dhe bëri thirrje për veprime të menjëhershme që mundësojnë pjesëmarrjen në Rrjetin e Ndërmarrjeve Evropiane, si dhe në Erasmus për Sipërmarrësit e Rinj. Kosova u zotua të ndërmarrë hapa drejt hartimit të një strategjie të specializimit të zgjuar me qëllim të rritjes së koherencës së hulumtimit dhe inovacionit, arsimit dhe trajnimit, në fushat e industrisë dhe ndërmarrjeve.

Së fundmi, sa i përket lëvizjes së lirë të mallrave, Kosova u zotua të rrisë kapacitetin e institucioneve dhe të përafrojë më tej me acquis të BE-së legjislacionin që përmirëson infrastrukturën e cilësisë në fushat e standardizimit, akreditimit, vlerësimit të konformitetit, metrologjisë dhe mbikëqyrjes së tregut. Komisioni Evropian i bëri thirrje Kosovës që të sigurojë zbatimin e vazhdueshëm të rregulloreve përkatëse anembanë Kosovës.

Informata mbi sfondin

1.Marrëveshja e Stabilizim Asociimit (MSA) është korniza në bazë të së cilës BE-ja dhe administrata e Kosovës diskutojnë rregullisht çështjet teknike dhe politike në lidhje me agjendën evropiane.

2.Takimet e Komitetit të SA dhe Nënkomitetit bashkë-kryesohen nga Komisioni Evropian dhe Kosova. Secili takim rezulton më veprime përcjellëse të dakorduara bashkërisht të cilat duhet të ndërmerren nga autoritetet e Kosovës. Konkluzionet e takimeve do të jenë në dispozicion së shpejti në faqen e internetit të Zyrës së BE-së/PSBE-së në Kosovë https://eeas.europa.eu/delegations/kosovo_en. Janë shtatë fusha që mbulohen përmes mbledhjeve sektoriale të nënkomiteteve, për Drejtësinë, Lirinë dhe Sigurinë; Inovacionin, Shoqërinë e Informacionit, Politikat Sociale, Arsimin dhe Kulturën; Tregtinë, Industrinë, Doganat dhe Tatimet; Tregun e Brendshëm, Konkurrencën, Mbrojtjen e Konsumatorit dhe Shëndetit; Bujqësinë, Peshkatarinë, Pyjet, Sigurinë Ushqimore; Transportin, Mjedisin, Energjinë, Zhvillimin Rajonal; Çështjet Ekonomike dhe Financiare, Statistikat. Dy fusha të tjera të mbuluara përmes takimeve të grupeve të posaçme janë reforma e administratës publike dhe normalizimi i marrëdhënieve me Serbinë.

3.Çdo takim i Nënkomisionit monitoron dhe shoqëron performancën e Kosovës në reforma dhe identifikon se si mund të ndihmojë BE-ja në këtë proces. Takimet gjithashtu ofrojnë kontribut të drejtpërdrejtë në raportet vjetore të Komisionit Evropian.

Për më shumë informata kontaktoni:

Zyra e Bashkimit Evropian: Safet Kabashaj, + 383 49 787 946, safet.kabashaj@ext.eeas.europa.eu

Ministria e Integrimeve Evropiane: Gezim Dushi, +383 49 207 981 gezim.dushi@rks-gov.net

Last modified: 5 Gusht, 2022

45 Responses to " Kosova dhe Bashkimi Evropian diskutojnë për tregtinë, industrinë, doganat dhe tatimin, në kuadër të kornizës së MSA- "

 1. click this thotë:

  It is in reality a nice and useful piece of information.
  I am happy that you shared this useful info with us. Please stay us up to date like this.

  Thanks for sharing.

 2. 다시보기 thotë:

  … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/kosova-dhe-bashkimi-evropian-diskutojne-per-tregtine-industrine-doganat-dhe-tatimin-ne-kuader-te-kornizes-se-msa/ […]

 3. … [Trackback]

  […] Find More here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/kosova-dhe-bashkimi-evropian-diskutojne-per-tregtine-industrine-doganat-dhe-tatimin-ne-kuader-te-kornizes-se-msa/ […]

 4. Good article! We will be linking to this great post on our website.
  Keep up the good writing.

 5. you’re really a excellent webmaster. The website loading pace
  is amazing. It sort of feels that you are doing any distinctive trick.
  In addition, The contents are masterpiece. you’ve done
  a magnificent job on this topic!

 6. Hello this is kinda of off topic but I was
  wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if
  you have to manually code with HTML. I’m starting a blog
  soon but have no coding knowledge so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 7. Sex Dating thotë:

  I got this site from my pal who told me about this web
  site and at the moment this time I am visiting this web page and reading
  very informative articles at this time.

 8. Sex Dating thotë:

  Great blog you have got here.. It’s hard to find high quality writing like yours these days.

  I truly appreciate individuals like you! Take care!!

 9. Sex Dating thotë:

  Because the admin of this website is working, no uncertainty very soon it will be well-known, due
  to its feature contents.

 10. Sex Dating thotë:

  Your way of describing the whole thing in this paragraph is genuinely fastidious,
  all be able to effortlessly understand it, Thanks a
  lot.

 11. Sex Dating thotë:

  It’s really a nice and helpful piece of info. I am satisfied that
  you simply shared this helpful information with us.
  Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 12. Sex Dating thotë:

  What’s up to all, it’s truly a good for me to go to see this site, it contains
  helpful Information.

 13. Sex Dating thotë:

  hey there and thank you for your information – I’ve definitely picked up anything new
  from right here. I did however expertise a
  few technical points using this site, since I experienced to reload the website lots of
  times previous to I could get it to load correctly.

  I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I
  am complaining, but slow loading instances times will often affect your
  placement in google and could damage your quality score if advertising and
  marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my email and can look out for much
  more of your respective fascinating content. Ensure that
  you update this again very soon.

 14. Sex Dating thotë:

  Hello friends, how is the whole thing, and what you would
  like to say about this paragraph, in my view its actually awesome in support of me.

 15. propveda.com thotë:

  I absolutely love your website.. Pleasant colors
  & theme. Did you create this website yourself? Please reply back as
  I’m trying to create my own personal blog and would like
  to know where you got this from or what the theme is called.
  Many thanks!

 16. I blog quite often and I seriously appreciate your content.
  The article has really peaked my interest. I am going
  to bookmark your website and keep checking for new information about once a week.
  I subscribed to your RSS feed too.

 17. Leora thotë:

  It’s very trouble-free to find out any matter on net as compared to textbooks, as I found this post
  at this web page.

 18. silebet.com thotë:

  Good post! We will be linking to this great post
  on our site. Keep up the good writing.

 19. Margie thotë:

  Hey! This post could not be written any better! Reading this post reminds me of my good old room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this write-up to
  him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

 20. It’s going to be finish of mine day, except before end I am
  reading this impressive piece of writing to increase my know-how.

 21. Armand thotë:

  I just like the helpful info you supply on your articles.
  I’ll bookmark your blog and test again here frequently.
  I’m rather certain I will be told many new stuff right here!
  Best of luck for the following!

 22. Margarito thotë:

  Excellent post. I’m going through a few of these issues as well..

 23. Josef thotë:

  Thanks for finally talking about > Kosova dhe Bashkimi
  Evropian diskutojnë për tregtinë, industrinë, doganat
  dhe tatimin, në kuadër të kornizës së MSA- – Integrimi Evropian < Liked it!

 24. Larry thotë:

  I like what you guys tend to be up too. Such clever work and exposure!

  Keep up the wonderful works guys I’ve included you guys to blogroll.

 25. Lelia thotë:

  Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just
  wondering if you get a lot of spam responses?
  If so how do you prevent it, any plugin or anything you can suggest?
  I get so much lately it’s driving me insane so any support is very much appreciated.

 26. What’s up mates, nice piece of writing and fastidious
  arguments commented here, I am genuinely enjoying by these.

 27. aroosekaraj.ir thotë:

  I am sure this post has touched all the internet visitors, its really really nice piece of writing on building up new website.

 28. Russell thotë:

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for Sex Dating

 29. Have you ever thought about adding a little
  bit more than just your articles? I mean, what
  you say is valuable and all. Nevertheless imagine if
  you added some great photos or videos to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with images and videos, this website could definitely be one
  of the greatest in its field. Good blog!

 30. Ernestina thotë:

  This website certainly has all the information I wanted concerning this
  subject and didn’t know who to ask.

 31. Sex Dating thotë:

  I am really grateful to the owner of this web site who has shared this
  great piece of writing at here.

 32. Sex Dating thotë:

  You’re so interesting! I do not think I’ve read something like this before.
  So nice to find another person with original thoughts on this issue.
  Really.. thanks for starting this up. This website is one thing that is
  needed on the web, someone with a bit of originality!

 33. Sex Dating thotë:

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for Sex Dating

 34. Sex Dating thotë:

  Incredible points. Outstanding arguments. Keep up the great work.

 35. Sex Dating thotë:

  If you are going for most excellent contents like I do,
  just pay a visit this web page every day for the reason that it offers feature contents,
  thanks

 36. Sex Dating thotë:

  Simply desire to say your article is as amazing.

  The clarity on your put up is just cool and that i can assume you are a professional on this subject.
  Fine together with your permission let me to grasp your feed to keep up to date with coming
  near near post. Thank you 1,000,000 and please keep up the enjoyable work.

 37. Sex Dating thotë:

  For latest information you have to visit web and on the web I found this web site as
  a best web page for latest updates.

 38. Sex Dating thotë:

  Spot on with this write-up, I actually believe this web site needs a lot more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks
  for the info!

 39. Sex Dating thotë:

  Hi there, after reading this awesome post i am as well glad
  to share my experience here with friends.

 40. Sex Dating thotë:

  Paragraph writing is also a excitement, if you be familiar with afterward you can write if not
  it is complicated to write.

 41. Sex Dating thotë:

  Someone necessarily assist to make critically articles I
  might state. This is the very first time I frequented your web
  page and up to now? I amazed with the analysis you made to create this
  actual submit incredible. Fantastic job!

 42. Sex Dating thotë:

  Wow! This blog looks just like my old one! It’s on a totally different subject but it has pretty much the
  same layout and design. Great choice of colors!

 43. Sex Dating thotë:

  always i used to read smaller articles which as well clear their motive, and that
  is also happening with this article which I am reading now.

 44. Sex Dating thotë:

  What’s up to every one, for the reason that I am truly keen of reading this blog’s post to be updated on a regular basis.
  It carries nice stuff.

 45. … [Trackback]

  […] Info on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/kosova-dhe-bashkimi-evropian-diskutojne-per-tregtine-industrine-doganat-dhe-tatimin-ne-kuader-te-kornizes-se-msa/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *