Integrimi Evropian

Integrimi Evropian

Hoxha: Kosova dhe Maqedonia do të vazhdojnë të thellojnë bashkëpunimin edhe më tej në shumë drejtime

11 Nëntor, 2017

Shkup, 11 nëntor 2017 – Ministrja e Integrimit Evropian Dhurata Hoxha gjatë qëndrimit në Maqedoni, është takuar me Zëvendës kryeministrin për çështje evropiane, z. Bujar Osmani ku u tha se Kosova dhe Maqedonia do të vazhdojnë të jenë vende mike për njëra-tjetrën dhe partnere të rëndësishme në shumë sektor, përshirë edhe Integrimin e Kosovës drejt BE-së.

Shkëmbimi i përvojave në kuadër të procesit të integrimeve euro-atlantike, janë të mirëseardhura deklaroi ministrja Hoxha e cila ka shtuar se kane diskutuar per bashkepunimin e ndersjelle me Maqedonine ne fushen e integrimit evropian.

Ndërkohë, zëvendës kryeministri Osmani, ka thënë se Kosova dhe Maqedonia do të vazhdojnë të thellojnë bashkëpunimin edhe në të ardhmen dhe se Maqedonia mbetet partner i fuqishëm i Kosovës.“Kosova tashmë e ka të qartë rrugën e saj evropiane dhe vetëm perspektivat kredibile evropiane dhe euroatlantike e Ballkanit mund tu japin fund sfidave rajonale. Me ministren Hoxha i konstatuam numër të madh të interesave të përbashkëta të dy vendeve, mes të cilave sigurisht që në vend të parë është përkushtimi ynë drejt aspiratave tona evropiane dhe euroatlantike”, deklaroi zëvendës kryeministri Osmani.

Në takim është diskutuar edhe për perspektivat evropiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor deri në vitin 2025.

Last modified: 9 Gusht, 2022

5 Responses to " Hoxha: Kosova dhe Maqedonia do të vazhdojnë të thellojnë bashkëpunimin edhe më tej në shumë drejtime "

 1. … [Trackback]

  […] Read More to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/hoxha-kosova-dhe-maqedonia-do-te-vazhdojne-te-thellojne-bashkepunimin-edhe-me-tej-ne-shume-drejtime/ […]

 2. Boring machines thotë:

  This design is spectacular! You definitely know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 3. … [Trackback]

  […] Read More Information here to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/hoxha-kosova-dhe-maqedonia-do-te-vazhdojne-te-thellojne-bashkepunimin-edhe-me-tej-ne-shume-drejtime/ […]

 4. … [Trackback]

  […] Information on that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/hoxha-kosova-dhe-maqedonia-do-te-vazhdojne-te-thellojne-bashkepunimin-edhe-me-tej-ne-shume-drejtime/ […]

 5. … [Trackback]

  […] There you can find 43411 more Information to that Topic: integrimievropian.rks-gov.net/hoxha-kosova-dhe-maqedonia-do-te-vazhdojne-te-thellojne-bashkepunimin-edhe-me-tej-ne-shume-drejtime/ […]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *